Zavrieť

Porady

excel

Ahoj ,majstri excelu!
Prosim o pomoc alebo radu.
V stlpci A a B mam veľké množstvo údajov - takmer 61000 riadov.
V stlpci C dám do C1 tento vzorec {=MAX(IF($A$1:$A$60967=A1;$B$1:$B$60967))} a skopirujem - pretiahnem myšou až na poslednú bunku C60967.Problém je v tom, že ten prepočet trvá rádove hodiny. Vedel by mi niekto poradiť, ako to urobiť , aby to bolo rýchlejšie? Možno je to vinou slabšieho hardwaru (ale nemyslím si to), mám excel 2007, win xp, RAM 1GB
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    PotPalo je offline (nepripojený) PotPalo

    posledný svojho druhu PotPalo
    A čo má ten vzorec robiť? Akosi mi nedáva zmysel, tá podmienka mi tam vôbec nesedí. Mne sa zdá, že len do celého stĺpca C vypíše maximálnu hodnotu zo stĺpca B. Ale hľadá ju 60957 krát, čo je samozrejme zdĺhavé.

    Ak to má byť ono, potom by stačilo do C1 dať =MAX(B1:B60967) a do C2 dať =C1 a to C2 potom pretiahnuť dolu až do C60957. To vypočíta maximálnu hodnotu iba raz, a výsledok skopíruje.

    Alebo namiesto toho tvojho vzorca použi =MAX($B$1:$B$60967) čo už nieje také efektívne, ale je to rýchlejšie ako to čo tam máš teraz.
    Naposledy upravil PotPalo : 16.02.11 at 11:26

    vladimir54 je offline (nepripojený) vladimir54

    vladimir54
    V stpci A su mená - názvy(text), v stpci B su rozne čísla, vzorec vyhladá v stlpci A rovnaký text a v stlpci B najde najvyššie čislo z rosahu rovnakého textu - názvu. Vzorec pracuje správne, ide mi o to,že to trvá strašne dlho.

    vladimir54 je offline (nepripojený) vladimir54

    vladimir54
    Potrebujem mať v stlpci C najvyššie číslo zo stlpca B vybrané z rovnakých buniek stlpca A, nemusí byť v jednom riadku.

    peterknazeje je offline (nepripojený) peterknazeje

    peterknazeje
    mozno by pomohla funkcia DMAX ale mne zatial nefunguje.
    Vráti maximálnu hodnotu v stĺpci zoznamu alebo databázy, ktorá spĺňa zadané podmienky.

    Zoltan Miklos je offline (nepripojený) Zoltan Miklos

    Bývalý IT guru (teraz už len guru)... ...viac Zoltan Miklos
    ja by som na to pouzil kontingencnu tabulku - ta by mala dva stlpce - prvy stlpec su jedinecne hodnoty zo stlpca A a druhy stlpec su max hodnoty zo stlpca B.
    potom uz staci prehladavat tuto kontingencnu tabulku pomocou VLOOKUP-u. vyhodou tohoto pristupu je, ze najprv ( a iba raz) sa najdu MAX hodnoty zo stlpca B a VLOOKUP prehladava uz tuto agregovanu tabulku, ktora bude znacne mensia.
    kedze sam nerozumiem tomu, co som prave napisal, radsej pripajam ukazkovy subor.

    vladimir54 je offline (nepripojený) vladimir54

    vladimir54
    neviem či som sa správne vyjadril v zadaní, ale podla tohoto prikladu to bude každemu jasné

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    vladimir54 Pozri príspevok
    neviem či som sa správne vyjadril v zadaní, ale podla tohoto prikladu to bude každemu jasné
    Bolo to jasne, tu mas tvoj priklad, v druhom harku vyrieseny cez kontingencnu tabulku a nasledne vyhladavanie.

    Tak ako ti to urobil aj Zoltan v predch. prispevku

    Dvojičky je offline (nepripojený) Dvojičky

    Dvojičky
    Dobrý deň. Prosím Vás poradíte mi ? Skúšam v exceli robiť obyčajnú tabuľku s číselnými hodnotami pod sebou. Keď nahodím do bunky nejaké číslo, tak mi v každej jednej bunke v ľavom hornom rohu sa objaví taká zelená čiarka, ktorá tam ostáva a keď si tie hodnoty pod sebou vysvietim a chcem ich sčítať, tak mi to nejde. Ukáže sa mi pri čísle zelený kosoštvorec a v ňom výkričník. Neviem, čo som porobila, ale trápim sa s tým už dosť dlho a neviem to dať do poriadku. Ďakujem

    marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

    I am a man marjankaj
    Dvojičky Pozri príspevok
    Dobrý deň. Prosím Vás poradíte mi ? Skúšam v exceli robiť obyčajnú tabuľku s číselnými hodnotami pod sebou. Keď nahodím do bunky nejaké číslo, tak mi v každej jednej bunke v ľavom hornom rohu sa objaví taká zelená čiarka, ktorá tam ostáva a keď si tie hodnoty pod sebou vysvietim a chcem ich sčítať, tak mi to nejde. Ukáže sa mi pri čísle zelený kosoštvorec a v ňom výkričník. Neviem, čo som porobila, ale trápim sa s tým už dosť dlho a neviem to dať do poriadku. Ďakujem
    Máš naformátované bunky ako text. Zmeň si to na číslo.

    Dvojičky je offline (nepripojený) Dvojičky

    Dvojičky
    marjankaj Pozri príspevok
    Máš naformátované bunky ako text. Zmeň si to na číslo.
    Zmenila som, ale nepomohlo to. Ešte len do prvej bunky kliknem a už sa mi tam objaví kosoštvorec s tým vykričníkom. Možno som hneď pri vytvorení tabuľky čosi zle urobila.

    marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

    I am a man marjankaj
    Dvojičky Pozri príspevok
    Zmenila som, ale nepomohlo to. Ešte len do prvej bunky kliknem a už sa mi tam objaví kosoštvorec s tým vykričníkom. Možno som hneď pri vytvorení tabuľky čosi zle urobila.
    klikni na ten kosoštvorec pravým tlačítkom myši. A niečo si z toho vyber.

    Dvojičky je offline (nepripojený) Dvojičky

    Dvojičky
    marjankaj Pozri príspevok
    klikni na ten kosoštvorec pravým tlačítkom myši. A niečo si z toho vyber.
    Ďakujem veľmi pekne. Už je to v poriadku. Zmenila som v tom kosoštvorci text na číslo a naskočilo to OK. Predtým som to skúšala meniť vo formáte buniek. Ešte raz ďakujem.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.