Zavrieť

Porady

Stravne?

Nemôžte mi niekto poradiť aká je výška minimalného finančného príspevku na stravne pre zamestnanca (ktorý odpracuje na svojom pracovisku 8 hodín) ak sa mu rozhodnem vyplatiť stravné v hotovosti a nie formou stravných lístkou a či je tento príspevok zdaňovaný?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    lazorka Pozri príspevok
    Nemôžte mi niekto poradiť aká je výška minimalného finančného príspevku na stravne pre zamestnanca (ktorý odpracuje na svojom pracovisku 8 hodín) ak sa mu rozhodnem vyplatiť stravné v hotovosti a nie formou stravných lístkou a či je tento príspevok zdaňovaný?
    Kuk ZP §152:

    (3) Zamestnávateľ prispieva na stravovanie podľa odseku 2 v sume najmenej 55 % ceny jedla, najviac však na každé jedlo do sumy 55 % stravného poskytovaného pri pracovnej ceste v trvaní 5 až 12 hodín podľa osobitného predpisu. Okrem toho zamestnávateľ poskytuje príspevok podľa osobitného predpisu.
    FP podlieha zdaneniu.

    (5) Zamestnávateľ poskytne zamestnancovi finančný príspevok v sume uvedenej v odseku 3, len ak povinnosť zamestnávateľa zabezpečiť zamestnancom stravovanie vylučujú podmienky výkonu práce na pracovisku alebo ak zamestnávateľ nemôže zabezpečiť stravovanie podľa odseku 2, alebo ak zamestnanec na základe lekárskeho potvrdenia od špecializovaného lekára zo zdravotných dôvodov nemôže využiť žiadny zo spôsobov stravovania zamestnancov zabezpečených zamestnávateľom.

    lazorka je offline (nepripojený) lazorka

    lazorka
    takže ak za januar u mna odpracoval 10 dní, ja mu prispejem sumou 20,90 eur a tuto sumu mu zdanim? lebo ja vo svojom mzdovom programe mam iba položku stravne, ktora sa nezdanuje

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    lazorka Pozri príspevok
    takže ak za januar u mna odpracoval 10 dní, ja mu prispejem sumou 20,90 eur a tuto sumu mu zdanim? lebo ja vo svojom mzdovom programe mam iba položku stravne, ktora sa nezdanuje
    ÁNo, ak každý deň odpracoval viac ako 4 hodiny, má podľa ZP §152 nárok na FP, ktorý podlieha zdaneniu. NIe je to stravné pri pracovnej ceste, ktoré nie je zdaniteľným príjmom.

    srska je offline (nepripojený) srska

    srska
    lazorka Pozri príspevok
    takže ak za januar u mna odpracoval 10 dní, ja mu prispejem sumou 20,90 eur a tuto sumu mu zdanim? lebo ja vo svojom mzdovom programe mam iba položku stravne, ktora sa nezdanuje
    tých 20,90 eur je správnych? pýtala si sa na minimálny finančný príspevok.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    zdá sa, že rátala 55 % z 3,80€/deň - to je max.suma príspevku od zamestnávatela (uznaná ako daňový výdavok z nákladov firmy)

    palčo je offline (nepripojený) palčo

    palčo
    palčo Pozri príspevok
    Má konateľ s.r.o. nárok na stravné, v akej výške (stravné lístky)?
    Nikto nevie?

    editasara je offline (nepripojený) editasara

    editasara
    Prosím Vás, ak máme zamestnanca, ktorý pracuje pre viacerých zamestnávateľov, má nárok na stravné u jedného, aj u druhého? Alebo iba u jedného...

    lazorka je offline (nepripojený) lazorka

    lazorka
    takze ak dam zamestnancovi to minimum 15,68 eur na 10 dni zdanim to, ale v programe mi z toho dalo automaticky aj odvody nielen dan, takze maju z toho ist aj odvody?

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    editasara Pozri príspevok
    Prosím Vás, ak máme zamestnanca, ktorý pracuje pre viacerých zamestnávateľov, má nárok na stravné u jedného, aj u druhého? Alebo iba u jedného...
    AK odrobí v rámci pracovnej zmeny u jedného viac ako 4 hodiny a u druhého tiež viac ako 4 hodiny, tak má nárok na stravné u oboch. Ale nech mi netvrdí, že denne robí u oboch 8 hodín.

    palčo je offline (nepripojený) palčo

    palčo
    palčo Pozri príspevok
    Má konateľ s.r.o. nárok na stravné, v akej výške (stravné lístky)?
    Jednoosobová s.r.o.
    Naposledy upravil palčo : 23.02.11 at 19:36 Dôvod: doplnenie textu

    Kristína_B je offline (nepripojený) Kristína_B

    Kristína_B
    Tweety Pozri príspevok
    ÁNo, ak každý deň odpracoval viac ako 4 hodiny, má podľa ZP §152 nárok na FP, ktorý podlieha zdaneniu. NIe je to stravné pri pracovnej ceste, ktoré nie je zdaniteľným príjmom.
    Neviem, či mám dobrú informáciu ale ak zamestnanec zo zdravotných dôvodov nemôže využiť žiadny zo spôsobov stravovania zabezpečených zamestnávateľom, je tento príjem pre neho oslobodený od dane.. (595/2003)

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Kristína_B Pozri príspevok
    Neviem, či mám dobrú informáciu ale ak zamestnanec zo zdravotných dôvodov nemôže využiť žiadny zo spôsobov stravovania zabezpečených zamestnávateľom, je tento príjem pre neho oslobodený od dane.. (595/2003)
    Máš správnu informáciu, ale nesúvisí s otázkou riešenou v tejto téme, ani odpoveďou tweety

    Kristína_B je offline (nepripojený) Kristína_B

    Kristína_B
    veronikasad Pozri príspevok
    Máš správnu informáciu, ale nesúvisí s otázkou riešenou v tejto téme, ani odpoveďou tweety
    Tak skúsim inak - ako sa dá spätne zachrániť, ak zmestnávateľ jednoducho zamestnancovi "zabudol" dávať stravné lístky, ide totiž o "jednoosobovú" sro. Dá sa to? Ide mi o účtovné aj daňové hľadisko. Ďakujem!

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Kristína_B Pozri príspevok
    Tak skúsim inak - ako sa dá spätne zachrániť, ak zmestnávateľ jednoducho zamestnancovi "zabudol" dávať stravné lístky, ide totiž o "jednoosobovú" sro. Dá sa to? Ide mi o účtovné aj daňové hľadisko. Ďakujem!
    ak ide o zamestnanca, zamestnávatel porušil ZP. Nárok na SL nezanikol, treba ich dokúpiť v roku 2011.
    (v PU neúčtujem - snáď ti poradí s účtovaním niekto iný, ako to dostať do nákladov roku 2010)

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.