Zavrieť

Porady

Sociálny fond

Zdravím,

prosím niekto poradte, v roku 2010 sme založili s.r.o., počula som že druhým rokom by som mala teraz založiť sociálny fond...prosím vás ako to je, ako ho založiť, v akej sume a z čoho , má to byť k 01.01.2011??

prosím poraďte,budem veľmi vďačná
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Paula je offline (nepripojený) Paula

    Paula
    Máte zamestnancov? Počula je podobné JPP (jedna pani povedala)...uveď prosím zdroj informácie.

    Anka Ha je offline (nepripojený) Anka Ha

    Anka Ha
    Paula Pozri príspevok
    Máte zamestnancov? Počula je podobné JPP (jedna pani povedala)...uveď prosím zdroj informácie.
    Áno máme 1 zamestnanca...no počula som to od pani, ktorá je účtovníčkou tiež a mi poradila,že toto sa vytvára každý rok-žeby sa to malo dávať 1% z HM (zo súčtu) že si to môžem dávať mesačne alebo to zaúčtovať ročne

    Peterika je offline (nepripojený) Peterika

    Peterika
    Anka Ha Pozri príspevok
    Zdravím,

    prosím niekto poradte, v roku 2010 sme založili s.r.o., počula som že druhým rokom by som mala teraz založiť sociálny fond...prosím vás ako to je, ako ho založiť, v akej sume a z čoho , má to byť k 01.01.2011??

    prosím poraďte,budem veľmi vďačná
    Sociálny fond - povinný minimálny prídel vo výške 0,6% vytvára zamestnávateľ povinne, bez rozdielu toho, či je tvorba a použitie sociálneho fondu dohodnutá v kolektívnej zmluve. Ak ale zamestnávateľ za predchádzajúci kalendárny rok dosiahol zisk a splnil si všetky daňové povinnosti k štátu, obci a vyššiemu územnému celku a odvodové povinnosti k zdravotným poisťovniam a Sociálnej poisťovni, môže tvoriť povinný prídel do fondu až do výšky 1%.
    V prípade, ak by zamestnávateľ vykázal stratu, vytvára povinný prídel vo výške 0,6% zo základu. Aj napriek tomu, že v predchádzajúcom roku vykázal stratu, môže tvoriť okrem povinného prídelu 0,6% aj ďalší prídel max. do výšky 0,5% zo základu.
    Výpočet tvorby je vo výške dohodnutej v kolektívnej zmluve alebo vnútornom predpise, najviac vo výške 0,5% zo základu, ktorým je súhrn hrubých miezd zúčtovaných zamestnancom za kalendárny rok.
    / nezapočitávaš náhradu mzdy, odstupné, odchodné, cestovné náhrady, daňový bonus, náhrada príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca a náhrada za pracovnú pohotovosť Počítaš z odprac. hodín, odmien a príplatkov /Fond vytváraš len z hrubých miezd zamestnancov, ktorých zamestnáva na základe pracovnej zmluvy.

    Anka Ha je offline (nepripojený) Anka Ha

    Anka Ha
    Peterika Pozri príspevok
    Sociálny fond - povinný minimálny prídel vo výške 0,6% vytvára zamestnávateľ povinne, bez rozdielu toho, či je tvorba a použitie sociálneho fondu dohodnutá v kolektívnej zmluve. Ak ale zamestnávateľ za predchádzajúci kalendárny rok dosiahol zisk a splnil si všetky daňové povinnosti k štátu, obci a vyššiemu územnému celku a odvodové povinnosti k zdravotným poisťovniam a Sociálnej poisťovni, môže tvoriť povinný prídel do fondu až do výšky 1%.
    V prípade, ak by zamestnávateľ vykázal stratu, vytvára povinný prídel vo výške 0,6% zo základu. Aj napriek tomu, že v predchádzajúcom roku vykázal stratu, môže tvoriť okrem povinného prídelu 0,6% aj ďalší prídel max. do výšky 0,5% zo základu.
    Výpočet tvorby je vo výške dohodnutej v kolektívnej zmluve alebo vnútornom predpise, najviac vo výške 0,5% zo základu, ktorým je súhrn hrubých miezd zúčtovaných zamestnancom za kalendárny rok.
    / nezapočitávaš náhradu mzdy, odstupné, odchodné, cestovné náhrady, daňový bonus, náhrada príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca a náhrada za pracovnú pohotovosť Počítaš z odprac. hodín, odmien a príplatkov /Fond vytváraš len z hrubých miezd zamestnancov, ktorých zamestnáva na základe pracovnej zmluvy.
    Ďakujem veľmi pekne... a robím to tak vlastne že si to mam zaučtovať k 1.1.2011 spočítam HM a z toho 1 % /vykazali sme zisk/? tak?

    Peterika je offline (nepripojený) Peterika

    Peterika
    SRO ste založili v roku 2010 a prvého zamestnanca na HPP ste zamestnali už v roku 2010?
    Ak ano, tak povinnosť tvorby SF bola už v roku 2010. Počítaš zo súhrnu hrubých miezd vyplatených v roku 2010 .

    - Fond sa tvorí mesačne najneskôr v deň dohodnutý na výplatu mzdy alebo platu.
    - Za mesiac december môže zamestnávateľ tvoriť fond z predpokladanej výšky miezd
    - Zúčtovanie prostriedkov sociálneho fondu za bežný rok sa vykoná najneskôr do 31. januára nasledujúceho roka,
    - Nevyčerpaný zostatok fondu sa prevádza do nasledujúceho roka.
    Naposledy upravil Peterika : 22.02.11 at 21:06 Dôvod: preklep

    Anka Ha je offline (nepripojený) Anka Ha

    Anka Ha
    Peterika Pozri príspevok
    SRO ste založili v roku 2010 a prvého zamestnanca na HPP ste zamestnali už v roku 2010?
    Ak ano, tak povinnosť tvorby SF bola už v roku 2010. Počítaš zo súhrnu hrubých miezd vyplatených v roku 2010 .

    - Fond sa tvorí mesačne najneskôr v deň dohodnutý na výplatu mzdy alebo platu.
    - Za mesiac december môže zamestnávateľ tvoriť fond z predpokladanej výšky miezd
    - Zúčtovanie prostriedkov sociálneho fondu za bežný rok sa vykoná najneskôr do 31. januára nasledujúceho roka,
    - Nevyčerpaný zostatok fondu sa prevádza do nasledujúceho roka.
    sme s.r.o. od júla, od augusta od polovice máme 1 zamestnanca...to zúčtovanie prostriedkov sociálneho fondu za bežný rok sa vykoná najneskôr do 31.1.? to je akože za december? ja už mám urobenú učtovnú závierku čo teraz, mne poradili,tak že až po roku teda teraz v r.2011 sa má tvoriť SF čo mám robiť?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.