Zavrieť

Porady

Pozbavenie nároku otca na dieťa

Dobrý deň, som slobodná matka 9 ročnej dcéry, o ktorú otec od narodenia nejaví záujem. V rodnom liste ho má napísaného- no nikdy ho nevidela. Dieťa mám určené ako dediča. Ako mám postupovať, aby sa jej biolog.otec nestal jej poručníkom po mojej smrti? Môžem určiť iného poručníka a ošetriť si to u notára? Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Zadávateľka nepíše, či otec dieťaťa má obmedzený výkon rodičovských práv (§ 38 zákona o rodine). Aj keby mal, po zániku dôvodov, pre ktorý by bol pozbavený výkonu rodičovských práv, môže v zmysle § 163 ods. 2 OSP rozhodnúť o ich obnovení. Po smrti matky by otec mohol vyhlásiť, že dieťa nenavštevoval pre ... neviem čo ... matky a teraz sa bude o dieťa riadne starať.
    Preto píšem, že natrvalo sa to urobiť nedá.

    Hlasovalo 9 pouzivatelov

    Užitočné (9)
    silvinkha, Stefan2005, Lubaba, terezamaria, Danielle369, Flinstone, lujza.j, arizona, rodina1
    9

    arizona je offline (nepripojený) arizona

    arizona
    http://www.upsvarpb.sk/OSV_OSPOD_1.htm#B

    Hlasovalo 8 pouzivatelov

    Užitočné (8)
    silvinkha, Lubaba, terezamaria, Danielle369, Mária27, lujza.j, rodina1, willma
    8

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Keď nie sú rodičia, alebo sa z nejakého dôvodu nestarajú, vždy sa hľadajú najskôr príbuzní. Je pravdepodobné, že ak sa nestaral doteraz, nebude sa ani odteraz. Ale ak bude chcieť, nedá sa mu v tom zabrániť ani za notársky poplatok.

    Hlasovalo 6 pouzivatelov

    Užitočné (6)
    Flinstone, Danielle369, arizona, terezamaria, Lubaba, silvinkha
    6

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Trvalé zbavenie rodičovských práv žijúcich rodičou je možné len adopciou, s čím musia súhlasiť.

    arizona je offline (nepripojený) arizona

    arizona
    Mária27 Pozri príspevok
    Zadávateľka nepíše, či otec dieťaťa má obmedzený výkon rodičovských práv (§ 38 zákona o rodine). Aj keby mal, po zániku dôvodov, pre ktorý by bol pozbavený výkonu rodičovských práv, môže v zmysle § 163 ods. 2 OSP rozhodnúť o ich obnovení. Po smrti matky by otec mohol vyhlásiť, že dieťa nenavštevoval pre ... neviem čo ... matky a teraz sa bude o dieťa riadne starať.
    Preto píšem, že natrvalo sa to urobiť nedá.
    Majka, myslis , ze to nie je mozne, aby si matka ,ktora vychovava dieta sama,ustanovila porucnika z okruhu svojich blizkych ? Napr. starsi, plnolety surodenec? Otec samozrejme nemusi byt zbaveny svojich prav,len by nebol porucnikom...

    willma je offline (nepripojený) willma

    willma
    Mária musím ti troška oponovať. Zadávateľka sa pýtala ako zabezpečiť, aby sa poručníkom dieťaťa, v prípade jej smrti pred dovŕšením plnoletosti dieťaťa, stala osoba, na ktorú je dieťa naviazané, ktorú dobre pozná, stýka sa s ňou (napr.: stará matka, súrodenec zadávateľky a podobne.) a nie biologický otec, ktorý dieťa nevidel, nejaví záujem a nestará sa.
    a trošku mimo témy: celkom to zaujíma aj mňa, lebo biologický otec mojej blšky okrem platenia výživného-aj to formou exekúcie-nejaví žiaden záujem. ( v mojom prípade sa počet vyššie menovaných týka aj plnoletého blškinho brata- a tu by asi adopcia nebolo to pravé riešenie.)

    willma je offline (nepripojený) willma

    willma
    Mária27 Pozri príspevok
    Zadávateľka nepíše, či otec dieťaťa má obmedzený výkon rodičovských práv (§ 38 zákona o rodine). Aj keby mal, po zániku dôvodov, pre ktorý by bol pozbavený výkonu rodičovských práv, môže v zmysle § 163 ods. 2 OSP rozhodnúť o ich obnovení. Po smrti matky by otec mohol vyhlásiť, že dieťa nenavštevoval pre ... neviem čo ... matky a teraz sa bude o dieťa riadne starať.
    Preto píšem, že natrvalo sa to urobiť nedá.
    Ach jo - ostáva len dúfať, že sa dožijem plnoletosti blchy a nepripravím jej krušné chvíle pre náhly a novoobjavený záchvat otcovstva

    Pozbavenie nároku otca na dieťa

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.