Zavrieť

Porady

Ako zaúčtovať príspevok na samostatnú zárobkovú činnosť z úradu práce

11 mesiacov v roku 2010 som bola na úrade práce. Od 1-12.2010 mám živnosť a dňa 28.12.2010 mi prišiel na účet z úradu práce príspevok na samostatnú zárobkovú činnosť vo výške 3902,16 €, ako to mám zaúčtovať, čo napísať do daňového priznania
Usporiadat
Téma je uzavretá.
EMILY04 EMILY04

EMILY04 je offline (nepripojený) EMILY04

Do daňového priznania uvedieš iba sumu vyčerpanej dotácie, takže ak si niečo z tej dotácie do konca roka čerpala iba to sa dáva do príjmu. Pozor nie celá suma, ktorá ti prišla 28.12.2010.
Ďalšiu časť dotácie si pripočítaš k príjmu až po jej čerpaní v roku 2011.
4 0
luciana1 luciana1

luciana1 je offline (nepripojený) luciana1

chcela som dať užitočné, ale mám málo bodov
0 0
milenia milenia

milenia je offline (nepripojený) milenia

Su dva sposoby.
1. cely prispevok ako danovy prijem
2. dat ako danovy prijem iba ciastku z prispevku, ktora uz bola pouzita na kupu majetku /predpokladam, ze ucel je nakup invest. majetku/. Potom je ale nutne sledovat to aj dalsie obdobia.

Podla toho - co je vyhodnejsie. Ale ak uplatnujes pausalne vydavky, musis pouzit prvy sposob, pretoze druhy sa premietnut neda.

Presny postup pisali v Hospodarskych novinach myslim, vyjadrovala sa k tomu riaditelka uradu prace /alebo danoveho uradu uz si nepamatam/ z dolneho kubina, najdete si to cez google - pod uctovanie dotacie z uradu prace.
2 0
EMILY04 EMILY04

EMILY04 je offline (nepripojený) EMILY04

Zabudla som dodať, príjem zaúčtuješ v denníku ako príjem neovplyvňujúci základ dane a zároveň ho priradíš aj v knihe záväzkov ako záväzok voči UP, ak budeš túto dotáciu čerpať tak zároveň ponižuješ hodnotu záväzku. (rok 2010,2011) Je dobre si urobiť tabuľku, aby si vedela koľko presne si z danej dotácie už vyčerpala.
Vždy na konci roka sa vyčerpaná dotácia v priebehu roka zaúčtuje v rámci uzavierkových operácií ako príjem ovplyvňujúci základ dane.
Naposledy upravil EMILY04 : 27.02.11 at 08:57
2 0
EMILY04 EMILY04

EMILY04 je offline (nepripojený) EMILY04

PRISPEVOK Z UP.xls



Ja už niekoľko rokov používam takúto ľahkú tabuľku na evidenciu a hlavne prehľad čerpania príspevku z UP.
Snáď niekomu pomôže aspoň ako inšpirácia.
9 0
felama67 felama67

felama67 je offline (nepripojený) felama67

EMILY04 Pozri príspevok
PRISPEVOK Z UP.xls



Ja už niekoľko rokov používam takúto ľahkú tabuľku na evidenciu a hlavne prehľad čerpania príspevku z UP.
Snáď niekomu pomôže aspoň ako inšpirácia.
Ale čo v tom prípade, ak dotácia nie je dočerpaná ani po 2. rokoch a ani sa nedočerpá, zostane nejaký zostatok. Čo v takom prípade a ešte jedna podotázka, netreba potom ten zostatok vrátiť úradu práce naspäť?
1 0
amelia amelia

amelia je offline (nepripojený) amelia

...tak tieto odpovede ma trošku prekvapili....ja som tiež brala dotáciu a na UP nás vyslovene upozornili, že CELÝ príspevok sa zdaňuje už hned v prvý rok....tak som to viac ani neskúmala...je to mylná informácia??
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

amelia Pozri príspevok
...tak tieto odpovede ma trošku prekvapili....ja som tiež brala dotáciu a na UP nás vyslovene upozornili, že CELÝ príspevok sa zdaňuje už hned v prvý rok....tak som to viac ani neskúmala...je to mylná informácia??
.. ak si si uplatnila paušálne výdavky .. tak si musela dať do príjmu hneď prvý rok - tak, ako píšeš.
Zadávateľka ale účtuje ....
Jej by sa neoplatili paušálne výdavky (iba mesiac szčo)
1 0
seda seda

seda je offline (nepripojený) seda

Možno pomôže
http://www.porada.sk/t132573-nevycer...ml#post1307368
0 0
amelia amelia

amelia je offline (nepripojený) amelia

Katy a R Pozri príspevok
.. ak si si uplatnila paušálne výdavky .. tak si musela dať do príjmu hneď prvý rok - tak, ako píšeš.
Zadávateľka ale účtuje ....
Jej by sa neoplatili paušálne výdavky (iba mesiac szčo)
aj ja učtujem....dokonca sa mi to ani nezdalo velmi logické, aj som sa vtedy na to pýtala...že čo v prípade, ked teraz zdaním a potom nevyčerpanú časť napríklad vrátim...tak na toto mi už nevedela odpovedať..
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

amelia Pozri príspevok
aj ja učtujem....dokonca sa mi to ani nezdalo velmi logické, aj som sa vtedy na to pýtala...že čo v prípade, ked teraz zdaním a potom nevyčerpanú časť napríklad vrátim...tak na toto mi už nevedela odpovedať..
.. nuž tak to si potom urobila chybu .. ak naozaj učtuješ.. ale dá sa aj DDP
0 0
amelia amelia

amelia je offline (nepripojený) amelia

Katy a R Pozri príspevok
.. nuž tak to si potom urobila chybu .. ak naozaj učtuješ.. ale dá sa aj DDP
ešte som to neodovzdala....nie je problém prerobiť....ešteže som sem nakukla )...dakujem
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

.. jáj, keď ide o rok 2010 - tak ešte času dosť. Môžeš poštudovať - je tu toho o dotáciách neúrekom. Myslela som, že o rok 2009 ide
0 0
misurka misurka

misurka je offline (nepripojený) misurka

Ak vznikla v roku 2010 povinnosť vrátiť časť dotácie z titulu predčasného ukončenia podnikania, budú o túto vratku do štátneho rozpočtu ponížené príjmy v prípade daňovníka uplatňujúceho paušálne výdavky v DP za rok 2010? V roku 2009 bola celá dotácia zahrnutá do príjmov, nakoľko daňovník za tento rok uplatnil paušálne výdavky.
0 0
Iveta Nestoriková Iveta Nestoriková
Všetkým Vám veľmi ďakujem, že ste mi poradili, už som múdrejšia ako to urobiť. Danielka - super tabuľka, perfektný, prehľadný vzor pre každého.
0 0
misurka misurka

misurka je offline (nepripojený) misurka

Prosím, viete ma niekto usmerniť?
misurka Pozri príspevok
Ak vznikla v roku 2010 povinnosť vrátiť časť dotácie z titulu predčasného ukončenia podnikania, budú o túto vratku do štátneho rozpočtu ponížené príjmy v prípade daňovníka uplatňujúceho paušálne výdavky v DP za rok 2010? V roku 2009 bola celá dotácia zahrnutá do príjmov, nakoľko daňovník za tento rok uplatnil paušálne výdavky.
0 0
misurka misurka

misurka je offline (nepripojený) misurka

Posúvam, prosím...

misurka Pozri príspevok
Ak vznikla v roku 2010 povinnosť vrátiť časť dotácie z titulu predčasného ukončenia podnikania, budú o túto vratku do štátneho rozpočtu ponížené príjmy v prípade daňovníka uplatňujúceho paušálne výdavky v DP za rok 2010? V roku 2009 bola celá dotácia zahrnutá do príjmov, nakoľko daňovník za tento rok uplatnil paušálne výdavky.
0 0
glorka glorka

glorka je offline (nepripojený) glorka

Katy a R Pozri príspevok
.. ak si si uplatnila paušálne výdavky .. tak si musela dať do príjmu hneď prvý rok - tak, ako píšeš.
Zadávateľka ale účtuje ....
Jej by sa neoplatili paušálne výdavky (iba mesiac szčo)
práve že sa jej oplatí, lebo má 40 % náklady a odpočitateľnu položku celú k dispozícii, neviem síce aké mala ďalšie príjmy.
1 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

glorka Pozri príspevok
práve že sa jej oplatí, lebo má 40 % náklady a odpočitateľnu položku celú k dispozícii, neviem síce aké mala ďalšie príjmy.
áno ...
.. pozrela som zle výšku dotácie .. predpokladala som, že by jej vznikla povinnosť platiť SP - ale teraz pozerám, že nie (ak teda tá dotácia bude jediný príjem)
nevýhodou by bola výška zálohovej platby, ktorá by vyšla v RZZP (iba mesiac szčo) .. ale to by mohla prípadne dostať aj späť (preplatok neskôr)
0 0
uko uko

uko je offline (nepripojený) uko

prosim vas ako mam postupovat ak som nevycerpanu dotaciu neuviedla vo vykaze M a Z v zavazkoch v roku 2009 ? mam to nejako opravit alebo ju uz neuvadzat ani v roku 2010?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať