Zavrieť

Porady

Danove priznanie - problem s nezamestnanym

Ahojte Poradaci,
chcel by som sa vas opytat, spracuvavam danove priznanie a mam tu taky problem:

Do maja minuleho roka mal student prijmy z dohody o vykonani prace, nasledne bola tato dohoda zrusena, student ukoncil studium statnou skuskou a od juna do oktobra bol evidovany ako nezamestnany, od 15 oktobra ma trvaly pracovny pomer.

Predpokladam ze je nutne pouzit danove priznanie pre FO typu A, avsak neviem ako mi ovplyvni ciastkovy zaklad dane obdobie v ktorom bol nezamestnany, stat za neho predsa platil odvody do zdravotnej poistovne.

dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    .. nijako. V DP sa uvádzajú všetky príjmy FO (celosvetové dokonca) .. a prípadne poistné, ktoré zaplatil. To, čo platil štát sa určite neuvádza v DP daňovníka.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    maartin Pozri príspevok
    Ahojte Poradaci,
    chcel by som sa vas opytat, spracuvavam danove priznanie a mam tu taky problem:

    Do maja minuleho roka mal student prijmy z dohody o vykonani prace, nasledne bola tato dohoda zrusena, student ukoncil studium statnou skuskou a od juna do oktobra bol evidovany ako nezamestnany, od 15 oktobra ma trvaly pracovny pomer.

    Predpokladam ze je nutne pouzit danove priznanie pre FO typu A, avsak neviem ako mi ovplyvni ciastkovy zaklad dane obdobie v ktorom bol nezamestnany, stat za neho predsa platil odvody do zdravotnej poistovne.

    dakujem
    uveď prosím výšku príjmu (hrubej mzdy) zo zamestnania a z dohody.
    Mal zrazenú daň ?

    maartin je offline (nepripojený) maartin

    maartin
    takze hruba mzda bola 3100 a z dohody bolo 2100. Predavky na dan boli platene aj zo mzdy aj z dohody

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    maartin Pozri príspevok
    takze hruba mzda bola 3100 a z dohody bolo 2100. Predavky na dan boli platene aj zo mzdy aj z dohody
    DP a daň z príjmu to nijako neovplyvní. DU mu vráti daň zjednodušene zo sumy nezd.časti základu dane = 19 % z 4025,70. DP treba správne vyplniť a uviesť zrazené preddavky od zamestnávatela.

    Predpokladám, že príjem počas evidencie na UP neprekročil sumu cca 136€ mesačne a nevznikne mu povinnosť podať RZZP v zdr. poisťovni.

    tokoska je offline (nepripojený) tokoska

    Veľmi ťažké. Som vraj kamarátka, občas som aj tou povestnou "bútľavou vŕbou", čo vypočuje, neprezradí, poradí, pomôže ...a občas som aj poriadny "truľo", ale už som sa naučila aj používať "nie" ...viac tokoska
    Daňové priznanie typ A.
    Potvrdenie o príjmoch FO:
    - ako zamestnanec
    - ako dohodár


    riadok 32 - úhrn príjmov /zo závislej činnosti + dohody spolu/
    riadok 33a - povinné poistenie /iba z potvrdenia zo závislej činnosti - zamestnanec/

    riadok 37 - odpoč. položka 4025,70

    riadok 62 - zrazené preddavky /ako zamestnanec/
    riadok 63 - zrážková daň /ako dohodár/


    Otvorte si stránku drsr.sk, vpravo tlačivá na internete. Vybrať daň z príjmu a vypísať priamo, všetko sa prepočítava.

    maartin je offline (nepripojený) maartin

    maartin
    super, dakujem vam krasne.

    pripadne, vedel by som este zaratat zrazenu dan z urokov na terminovom ucte?

    maartin je offline (nepripojený) maartin

    maartin
    cize ovplyvni mi to riadok 32? ku kumulovenemu ciastkovemu zakladu dane z dohody a prac pomeru v riadku 32 na tlacive B priratam prijem z urokov v uhrne za cely rok?

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    maartin Pozri príspevok
    cize ovplyvni mi to riadok 32? ku kumulovenemu ciastkovemu zakladu dane z dohody a prac pomeru v riadku 32 na tlacive B priratam prijem z urokov v uhrne za cely rok?
    Martin, ak je základ dane na r. 36 (DP typu A) vyšší ako 4025,70€ nemá význam robiť DP typu B - žiadnu daň z úrokov ti nevrátia

    maartin je offline (nepripojený) maartin

    maartin
    uz len taku "organizacnu"vec sa chcem spytat,v pripade aj chcem poukazat 2% z dane, je treba este aj cosi ine vypisat okrem odielu v danovom priznani na to urcenom?

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    nie-ale musíš mať daň vysporiadanú.
    a vypočítať 2% zo skutočne zaplatenej dane - bez preplatku na vrátenie.

    maartin je offline (nepripojený) maartin

    maartin
    kejka, vysporiadana dan znamena sprave vypocitana?
    cize z riadku 56 tlaciva pre FO A, ze? takto to uvadza aj tlacivo.

    lebo chcel by som ich dat utulku a na stranke maju tieto tlaciva:
    Vyhlásenie o poukázaní sumy do výšky 2% zaplatenej dane (RTF)
    Potvrdenie o zaplatení dane z príjmov zo závislej činnosti (RTF)
    - asi sa budu tykat viac zamestnavatela, aby vedel postupovat pri rocnom zuctovani dane.

    este sa chcem spytat, resp ujistit - v pripade ak dohodar zarobil v roku 2010 urcite mesiace aj pod 165, 97 eura a bola mu teda uplatnena zrazkova dan (neuplatnoval si nezdanitelnu ciastku), stale je to tlacivo A a suma dane vybranej zrazkov ide do riadku 63?
    V pripade ak je z potvrdenia o prijme jasne, ze dosial z dohody aj prijmy ktore nepodliehali zrazkovej dani podla podľa § 43 ods. 3 písm. j) ale bola z nich zaplatena preddavkova dan podla §35, pisem to do riadka 62, ze?

    maartin je offline (nepripojený) maartin

    maartin
    a este mam dalsi dotaz,,, ak danovnik plati poistnena zivotne poistenie, tak jeho rocny uhrn navysuje nezdanitelnu ciastku vsak, ale len do vysky limitovanej v legislative. ze?

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    maartin Pozri príspevok
    a este mam dalsi dotaz,,, ak danovnik plati poistnena zivotne poistenie, tak jeho rocny uhrn navysuje nezdanitelnu ciastku vsak, ale len do vysky limitovanej v legislative. ze?
    Nenavyšuje NČ na daňovníka , je to ďalšia NČ- samostatná, presne limitovaná zákonom.

    maartin je offline (nepripojený) maartin

    maartin
    jasne, tomu rozumiem,,, mam tu taky pripad ze student brigadnik zarobil uhrnom pod nezdanitelnu ciastku, uplatnit potom aj zaplatene poistne ktore platil ako nezdanitelnu cast?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.