Zavrieť

Porady

maliar a originál vs. reprodukcia - slobodné povolanie, alebo živnosť?

Ahojte,

som maliar a rád by som začal predávať svoje obrazy - pokial viem, tak v tomto prípade by som fungoval v slobodnom povolaní.

Ale ak by som chcel predávať reprodukcie svojich obrazov (zjednodušene - obraz si odfotím, dám si vytlačiť X kusov predám ich) potrebujem na to živnosť, konkrétne "kúpa a predaj... (maloobchod)"

Môžete mi potvrdiť či je to tak? Alebo by patril aj predaj reprodukcií pod slobodné povolanie?

ďakujem

Ďuro
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Danielle369 je offline (nepripojený) Danielle369

    Danielle369
    Slobodné povolanie
    Od 1. januára je zárobkovou činnosťou aj použitie alebo poskytnutie práv z duševného vlastníctva. Rátajú sa aj príjmy z vydávania, rozmnožovania a rozširovania kníh a iných diel a je úplne jedno, či sú pravidelné, alebo nie.
    Autor či umelec, ktorý má daňové identifikačné číslo, sa považuje za samostatne zárobkovo činnú osobu.
    Poistenec štátu ani zamestnanec ešte nemusí platiť preddavky. Živnostník, ktorý vlani podal ročné zúčtovanie, platí toľko ako dosiaľ. Ostatní sa môžu dohodnúť s poisťovňou, alebo musia platiť.


    http://ekonomika.sme.sk/c/5740720/zd...e-nepocka.html

    http://blog.etrend.sk/mihalblog/2010...lne-poistenie/
    Naposledy upravil Danielle369 : 28.02.11 at 10:43

    jm78 je offline (nepripojený) jm78

    jm78
    Ďakujem za odpoveď, ale jasnejšie mi to nie je. Maliar sa musí prihlásiť na úradoch ako SZČO, ale nepotrebuje živnosť. Z toho ale stále neviem, či hovoríme o predaji originálov, alebo reprodukcií.

    Aby som ešte doplnil v čom je môj problém - som na ÚP a chcem požiadať o príspevok, pričom moje podnikanie by bolo práve o predaji reprodukcií. Nerád by som sa neskôr dostal do problém, že robím na živnosť niečo čo by som nemal.

    maliar a originál vs. reprodukcia - slobodné povolanie, alebo živnosť?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.