Zavrieť

Porady

výsluhový dochodok

Kto poradí , či výsluhový dochodca teraz 60 ročný bude mať nárok ešte na starobný dochodok, ak má odpracovaných viac ako 10 rokov v civilnom sektore, ale v rokoch 1960 až 1975 ?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    endrju je offline (nepripojený) endrju

    endrju
    format4
    Kto poradí , či výsluhový dochodca teraz 60 ročný bude mať nárok ešte na starobný dochodok, ak má odpracovaných viac ako 10 rokov v civilnom sektore, ale v rokoch 1960 až 1975 ?
    Nárok na starobný dôchodok má:
    - poistenec, ktorý bol dôchodkovo poistený najmenej 10 rokov a dosiahol dôchodkový vek (§65 ods. 1 zákona 461/2003)
    Podrobnosti o priznávaní starobného dôchodku si treba pozrieť najmä v prvom a druhom dieli tretej hlavy zákona 461/2003 (§60 - §66).
    V tomto prípade je asi vhodné aj osobne navštíviť príslušnú pobočku sociálnej poisťovne.

    jerryl je offline (nepripojený) jerryl

    jerryl
    CHcem sa spýtať.
    Poberám výsluhový dôchodok.Chcel by som si v tomto obdobý založiť živnosť.Čo všetko ma čaká ohladom platieb a zdanovacích čiastok?Ako je to s príspevkom na deti,ktorý poberá manželka v zamestnaní?.

    ajobs je offline (nepripojený) ajobs

    muž ajobs
    jerryl
    CHcem sa spýtať.
    Poberám výsluhový dôchodok.Chcel by som si v tomto obdobý založiť živnosť.Čo všetko ma čaká ohladom platieb a zdanovacích čiastok?Ako je to s príspevkom na deti,ktorý poberá manželka v zamestnaní?.
    Prečítaj na Porade príspevky ohľadne založenia živnosti, je tu toho kvantum, čo by ti mohlo pomôcť.
    Pri začatí živnosti platíš iba zdravotné poistenie preddavkovo vo výške 966 Sk, od 1.7. nasledujúceho roka, ak dosiahneš príjmy vyššie ako 82.800 Sk, budeš povinne platiť aj odvody do Sociálnej poisťovne (minimálne v tomto roku je 2288 Sk, na budúci rok bude viac).
    Ak myslíš prídavky na deti, alebo daňový bonus, ktorý poberá manželka, tvoja živnosť to nijako neovplyvní, bude ich poberať naďalej.

    jerryl je offline (nepripojený) jerryl

    jerryl
    ajobs
    Prečítaj na Porade príspevky ohľadne založenia živnosti, je tu toho kvantum, čo by ti mohlo pomôcť.
    Pri začatí živnosti platíš iba zdravotné poistenie preddavkovo vo výške 966 Sk, od 1.7. nasledujúceho roka, ak dosiahneš príjmy vyššie ako 82.800 Sk, budeš povinne platiť aj odvody do Sociálnej poisťovne (minimálne v tomto roku je 2288 Sk, na budúci rok bude viac).
    Ak myslíš prídavky na deti, alebo daňový bonus, ktorý poberá manželka, tvoja živnosť to nijako neovplyvní, bude ich poberať naďalej.
    Ďakujem ti za odbornú odpoveď.

    Chcem sa ešte spýtať,ak mi budeš vedieť poradiť.
    Mám známeho,ktorý zamestnáva živnostníkov.Ponúkol mi,že by ma zamestnal na dohodu.
    Čo všetko s tohoto pracovného vzťahu vyplýva pre neho,/odvody,dane/ a čo pre mňa, čo sa týka daňového priznania atď.
    Som v tomto totálny laik.Prepáč.
    Ďakujem za Tvoju odpoveď.
    S pozdravom. Jaro.

    ajobs je offline (nepripojený) ajobs

    muž ajobs
    jerryl
    Ďakujem ti za odbornú odpoveď.

    Chcem sa ešte spýtať,ak mi budeš vedieť poradiť.
    Mám známeho,ktorý zamestnáva živnostníkov.Ponúkol mi,že by ma zamestnal na dohodu.
    Čo všetko s tohoto pracovného vzťahu vyplýva pre neho,/odvody,dane/ a čo pre mňa, čo sa týka daňového priznania atď.
    Som v tomto totálny laik.Prepáč.
    Ďakujem za Tvoju odpoveď.
    S pozdravom. Jaro.
    Keď ťa zamestná na dohodu (nemôže to byť na opakujúca sa činnosť), môžeš robiť max. 300 hodín do roka, výška tvojej odmeny nie je ničím obmedzená.
    Za teba platí zamestnávateľ iba 0,8% úrazové poistenie do SP, ZP si musíš vysporiadať sám v ročnom zúčtovaní (ak niekde nerobíš, alebo nie si SZČO).
    DP po skončení zdaňovacieho obdobia si podá buď sám, alebo ti urobí zamestnávateľ ročné zúčtovanie (ak ho o to požiadaš).

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.