Zavrieť

Porady

PHM - náklady

Chcem sa spýtať, ak účtujem pohonné hmoty 80% ovplyvňujúce zákla dane a 20% neovplyvňujúce ZD tak na konci roka to mám ako uplatniť, tie neovplyvňujúce. To mám kde zaznamenať až v daňovom priznaní alebo ešte nejako na konci roka pred uzatvorením kníh. Ďakujem pekne.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    sú rôzne spôsoby - dva z nich sú tu popísané a nie sú nesprávne - môže byť.
    Rozdiel je, ak treba riešiť aj DPH - u platiteľa DPH je najlepšie to usporiadať v každom zdaňovacom období.

    Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

    ! Stefan2005
    s-bosorka Pozri príspevok
    Nad týmto rozmýšľam teraz presne aj ja. PHM 20% som dávala na 501 099 a DPH 20% 343 020 na 548 099. Dám to na konci roka ako pripočítateľnú položku? Je to tak správne?
    áno, aj 501099 aj 548099 sú v DP pripočítateľnou položkou...
    Naposledy upravil Stefan2005 : 07.03.12 at 20:46
    tictac7 ...zas som nepochopila otázku - idem spať :-)

    JANULA999 je offline (nepripojený) JANULA999

    JANULA999
    Ja som to účtovala do nákladov s analytikou ako neovplyvňujúce ZD. A mala som to pochopiť, že až v daňovom priznaní PO to odpočítam? Lebo aj ja som stoho ťuklá. Vidím že niesom sama.
    díky moc.
    Je to správne ako to napísala janula? Mám to robiť, tak? Ja to účtujem normálne všetko do nákladov na 501xx a na konci roka to dám mínusom s účtu 501xxovplyvňujúci ZD na 501xxako nevplyvňujúceZD ale práve neviem čí sa to ešte nejako účtujem.

    vilob je offline (nepripojený) vilob

    vilob
    Re: JarkaL - počas roka teda účtujem celú sumu dokladu na 501, a až na konci roka si spravím výpočet 20% a tie v DP uvediem ako pripočítateľnú položku?

    vilob je offline (nepripojený) vilob

    vilob
    nie sme platcovia dph. môžem teda počas roka dávať celú sumu nákupu PHM na 501 a na konci roka si len spravím interný výpočet 20% a o to navýšim ZD?

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    vilob Pozri príspevok
    nie sme platcovia dph. môžem teda počas roka dávať celú sumu nákupu PHM na 501 a na konci roka si len spravím interný výpočet 20% a o to navýšim ZD?
    ÁNo, môžeš, počas roka nákup zaúčtuješ na 501AE a na konci účtovného obdobia ID preúčtuješ spomínaných 20%.

    Majkaheged je offline (nepripojený) Majkaheged

    Majkaheged
    Ako to teda účtovať keď je platca DPH?
    Veľmi by mi to pomohlo.
    Neviem kam dať tú zvyšnú DPH-čku 20% ?

    s-bosorka je offline (nepripojený) s-bosorka

    s-bosorka
    Nad týmto rozmýšľam teraz presne aj ja. PHM 20% som dávala na 501 099 a DPH 20% 343 020 na 548 099. Dám to na konci roka ako pripočítateľnú položku? Je to tak správne?

    tictac7 je offline (nepripojený) tictac7

    tictac7
    s-bosorka Pozri príspevok
    Nad týmto rozmýšľam teraz presne aj ja. PHM 20% som dávala na 501 099 a DPH 20% 343 020 na 548 099. Dám to na konci roka ako pripočítateľnú položku? Je to tak správne?
    ...nie na konci roka, ale už v priebehu účtovania, pretože nemáš nárok na odpočet DPH k základu dane, ktorý nemáš nárok uznať ako daňový výdavok...

    s-bosorka je offline (nepripojený) s-bosorka

    s-bosorka
    Pravdaže, robila som to každý mesiac, len som si nebola istá či to robím správne. ďakujem za odpovede

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.