Zavrieť

Porady

Daň z nehnuteľnosti - manželia

Dobrý večer,
máme takýto prípad:
v roku 2006 sme kúpili s vtedy ešte len priateľkou byt, v roku 2007 sme sa vzali a ona si dala trvalý pobyt do tohto bytu, ja nie. Na konci roku 2010 sme
byt predali. Byt sme predali za vyššiu sumu ako sme kúpili. Chcem vedieť či sme ako manželia oslobodený od dane z predaja nenuteľnosti kedže sme ho mali od 2007 mali v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov a mnaželka tam mala trvalý pobyt dlhšie ako dva roky alebo mám zaplatiť daň alebo ako to je? Vopred ďakujem za odpovede.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Byt ste nemali v BSM, boli ste podielovi vlastnici, kedze ste ho nadobudli pred manzelstvom.
    Ty budes musiet zo svojej polovice dan zaplatit.

    babi2 je offline (nepripojený) babi2

    babi2
    PEPE8989 Pozri príspevok
    Dobrý večer,
    máme takýto prípad:
    v roku 2006 sme kúpili s vtedy ešte len priateľkou byt, v roku 2007 sme sa vzali a ona si dala trvalý pobyt do tohto bytu, ja nie. Na konci roku 2010 sme
    byt predali. Byt sme predali za vyššiu sumu ako sme kúpili. Chcem vedieť či sme ako manželia oslobodený od dane z predaja nenuteľnosti kedže sme ho mali od 2007 mali v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov a mnaželka tam mala trvalý pobyt dlhšie ako dva roky alebo mám zaplatiť daň alebo ako to je? Vopred ďakujem za odpovede.
    Ak bol v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov, je tu možnosť zdanenia a to:
    u obidvoch manželov v rovnakom pomere,
    u obidvoch manželov v rôznom pomere,
    len u jedného z manželov, ak sa tak dohodnú
    Doba trvalého pobytu manželky presiahla dobu dvoch rokov, u manželky ide o príjem oslobodený od dane. Čiže sa dohodnete, že príjem z predaja bude zdaňovať manželka, ktorá spĺňa podmienku pre oslobodenie. Príjem z predaja sa teda nebude uvádzať v daňovom priznaní ani nebude zdaňovaný.


    § 4
    Základ dane
    (8) Príjmy uvedené v § 6 ods. 3, § 7 a 8, ktoré plynú manželom z ich bezpodielového spoluvlastníctva, sa zahŕňajú do základu dane v rovnakom pomere u každého z nich, ak sa nedohodnú inak; v tom istom pomere sa zahŕňajú do základu dane výdavky vynaložené na dosiahnutie, zabezpečenie alebo udržanie týchto príjmov.

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Otazka je, ako by sa majetok, nadobudnuty pred manzelstvom, stal sucastou BSM.
    To by museli BSM o ten majetok rozsirit, co dost pochybujem, ze pred predajom bytu urobili.

    Takze stale je to majetok v podielovom vlastnictve a od dani je oslobodeny len ten, kto ho vlastnil aspon 5 rokov alebo v nom mal aspon 2 roky trvaly pobyt.

    babi2 je offline (nepripojený) babi2

    babi2
    ivka70 Dnes, 09:02 PM
    Otazka je, ako by sa majetok, nadobudnuty pred manzelstvom, stal sucastou BSM.
    To by museli BSM o ten majetok rozsirit, co dost pochybujem, ze pred predajom bytu urobili.

    Takze stale je to majetok v podielovom vlastnictve a od dani je oslobodeny len ten, kto ho vlastnil aspon 5 rokov alebo v nom mal aspon 2 roky trvaly pobyt.
    Súhlasím, ale zadávateľ píše že: kedže sme ho od 2007 mali v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov , tak som vychádzala z toho že ho skutočne mali v BSM, či ho mali musia vedieť sami

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    babi2 Pozri príspevok
    Súhlasím, ale zadávateľ píše že: kedže sme ho od 2007 mali v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov , tak som vychádzala z toho že ho skutočne mali v BSM, či ho mali musia vedieť sami
    Ja si skor myslim, ze sa zadavatel domnieva, ze uzavretim manzelstva presiel byt automaticky do BSM, co ale nie je pravda. Ptero bola moja prva odpoved taka aka bola .

    PEPE8989 je offline (nepripojený) PEPE8989

    PEPE8989
    Dobrý deň, ďakujem za analýzu, byt sme samozrejme nemali v BSM, ale teraz sme manželia a toto je teraz vraj príjem do BSM, takže ak je oslobodená manželka tak by som mal byť aj? Je to tak?

    Daň z nehnuteľnosti - manželia

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.