Zavrieť

Porady

Remeselnícka živnosť.

Všetkým prajem dobrý deň a poprosím o rady:
1. Živnostník vystavil faktúru v 11/2010 časť z nej bola uhradená v hotovosti v 12/2010 a druhá časť až v 01/2011, teraz robím RZD, takže prvú čiastku zahrniem do príjmov za rok 2010 a druhá sa započíta do príjmov za rok 2011, k tej faktúre za 11/2010 stačí priložiť príjmový doklad a poznámku, že druhá časť bola vyplatená až v 01/2011?

2. Ak bol SZČO na PN a preplatok so soc.poisťovni mu prišiel na účet, odrátam to z odvodov? Alebo aký je pritom postup?

Ďakujem Vám za odpovede, ste fakt super, poradíte a pomôžete, čítam Vás už dlho, no prihlásila som sa až dnes. Teším sa na ďalšie rady. Pekný deň.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    natka249 Pozri príspevok
    Ďakujem Vám veľmi pekne za rady, na tú knihu pohľadávok som sa pýtala na daňovom úrade, tvrdili že to nemusím mať. Pekný deň.
    Ak ste sa pýtali na Knihu pohľadávok, tak tú veru nemusíte mať , ale musíte mať evidenciu pohľadávok .Je jedno ako si ju zostavíte , ale ja osobne na to používam predsa len Knihu pohľadávok , lebo je mi to šikovnejšie ju spraviť v SW ALFA .A to mám zároveň aj evidenciu pohľadávok .

    Takže Vaša otázka týmto smerom na DU nebola pracovníčkami pochopená .

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    natka249 Pozri príspevok
    Prepáčte pomýlila som sa robím DP.
    vedieš účtovníctvo, alebo uplatňuješ paušálne výdavky ?

    DanielaSL je offline (nepripojený) DanielaSL

    Mama troch dospelých detí DanielaSL
    natka249 Pozri príspevok
    Všetkým prajem dobrý deň a poprosím o rady:
    1. Živnostník vystavil faktúru v 11/2010 časť z nej bola uhradená v hotovosti v 12/2010 a druhá časť až v 01/2011, teraz robím RZD, takže prvú čiastku zahrniem do príjmov za rok 2010 a druhá sa započíta do príjmov za rok 2011, k tej faktúre za 11/2010 stačí priložiť príjmový doklad a poznámku, že druhá časť bola vyplatená až v 01/2011? Nemusí robiť poznámku, uvidí to neuhradené v knihe pohľadávok. A v roku 2011 si to tam potom vyrovná, keď zaúčtuje platbu.

    2. Ak bol SZČO na PN a preplatok so soc.poisťovni mu prišiel na účet, odrátam to z odvodov? Alebo aký je pritom postup? Pri účtovaní bankového výpisu si vyberieš výdavok v členení odvody a zaúčtuješ s mínusovou sumou.

    Ďakujem Vám za odpovede, ste fakt super, poradíte a pomôžete, čítam Vás už dlho, no prihlásila som sa až dnes. Teším sa na ďalšie rady. Pekný deň.
    Odpovede v texte....

    natka249 je offline (nepripojený) natka249

    natka249
    Nie nevediem mu účtovníctvo, uplatňuje si paušálne výdavky 60%, mám tu bankový výpis za celý rok a faktúry + 2 výdavkové a 2 príjmové doklady(za dva mesiace mal faktúry uhradené v hotovosti, firma mu dala výdavkové a on im dal príjmové doklady).

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    natka249 Pozri príspevok
    Nie nevediem mu účtovníctvo, uplatňuje si paušálne výdavky 60%, mám tu bankový výpis za celý rok a faktúry + 2 výdavkové a 2 príjmové doklady(za dva mesiace mal faktúry uhradené v hotovosti, firma mu dala výdavkové a on im dal príjmové doklady).
    Do príjmu v zmysle § 6 zahrnieš uhr. fa od 1.1.2010 do 31.12.2010, z ktorého uplatníš paušálne výdavky + zaplatené odvody.

    Aj pri paušálnych výdavkoch si povinná viesť knihu pohladávok.

    DanielaSL je offline (nepripojený) DanielaSL

    Mama troch dospelých detí DanielaSL
    Tak v tom prípade si to urobíš ako si písala....príjmy v roku 2010 spočítaš do DP, z odvodov odrátaš ten preplatok.

    natka249 je offline (nepripojený) natka249

    natka249
    Ďakujem Vám veľmi pekne za rady, na tú knihu pohľadávok som sa pýtala na daňovom úrade, tvrdili že to nemusím mať. Pekný deň.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    natka249 Pozri príspevok
    Ďakujem Vám veľmi pekne za rady, na tú knihu pohľadávok som sa pýtala na daňovom úrade, tvrdili že to nemusím mať. Pekný deň.
    Kde na daňovom úrade ? Na podatelni ?

    (10) Ak daňovník, ktorý nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty, alebo daňovník, ktorý je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z úhrnu príjmov uvedených v odsekoch 1 a 2 okrem daňovníka, ktorý má z týchto príjmov len príjmy z vykonávania remeselných živností podľa osobitného predpisu, 33) ktorý môže uplatniť výdavky vo výške 60 %. Ak daňovník s príjmami podľa odseku 3 nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty alebo je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z týchto príjmov. Ak daňovník uplatní výdavky podľa tohto odseku, v sumách výdavkov sú zahrnuté všetky daňové výdavky daňovníka okrem zaplateného poistného a príspevkov, ktoré je daňovník povinný platiť, ak toto poistné a príspevky neboli zahrnuté do základu dane v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach; toto poistné a príspevky si môže daňovník uplatniť vo výdavkoch v preukázanej výške. Daňovník počas uplatňovania výdavkov týmto spôsobom je povinný viesť evidenciu o príjmoch v časovom slede, o zásobách a o pohľadávkach.

    natka249 je offline (nepripojený) natka249

    natka249
    Dobrý deň prajem, neviem sa tu ešte zorientovať, takže dúfam že mi niekto odpovie, keď pokračujem v tej istej téme, chcem sa spýtať: živnostník vystaví faktúru a preplatia mu ju v hotovosti, k tomu mu dajú aj výdavkový doklad, nemusí aj on vystaviť príjmový, firma ho síce nežiadala ale myslím, že by to malo byť, ak áno k tej faktúre priložím aj výdavkový aj príjmový doklad?
    2. K tej knihe pohľadávok: nestačí aj pred DP spíšem všetky faktúry - ich čísla, sumy a kedy boli uhradené, názov odberateľa?
    Ďakujem.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.