Zavrieť

Porady

PHM v PU

AKo sa prosim uctuje PHM v podv. ucte?
Nasla som to ako: 335/211 a po vyuctovani ako 501/335.
Nerozumiem ale uctu 335 - pohl. voci zam., ked som ako zivnostnik.
Dakujem a prosim o odpoved
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Lenka je offline (nepripojený) Lenka

    som "blazniva" baba, milujuca zivot a svoju rodinku:))))) ...viac Lenka
    My uctujeme PHM hned do spotreby
    503/211
    343/211 a nemali sme s tym problem

    Braňo je offline (nepripojený) Braňo

    Braňo
    Ajacik, na 335-ku účtuješ zálohu, ktorú poskytneš zamestnancovi ak ide napr. na nákup. Máš to výdaj z pokladne. Pokiaľ ti donesie doklad, tak potom preúčtuješ zálohu a zaúčtuješ 501xxx. Pokiaľ Ti nedonesie doklad, tak môžeš vymáhať pohľadávku, nakoľko máš zálohu podpísanú zamestnancom. :-)
    Tento účet sa používa iba voči zamestnancom, nie živnostníkom (tam by som to riešil cez dodávateľsko-odberateľské vzťahy.
    Podľa mňa sa na účet 501 môže účtovať iba skutočná spotreba PHM podľa vypísaných
    záznamov o prevádzke vozidla, pretože nakúpené môžete mať PHM v akomkoľvek množstve a aj je napr. zostatok v nádrži, čo je i napr. predmetom inventarizácie majetku a pohľadávok.

    VieraM je offline (nepripojený) VieraM

    VieraM
    Ja učtujem systémom "B" čiže všetko do spotreby. Vyrovnávam až na konci roka podľa
    inventarizácie, čiže aj PHM podľa knihy jázd.

    Katty je offline (nepripojený) Katty

    Katty
    PHM účtujeme takto:

    v priebehu mesiaca zamestnanci nakupujú PHM buď cez kartu alebo v hotovosti, na konci mesiaca mi odovzdajú vyúčtovanie na ktorom sú uvedené nabehané km, nákup benzínu v l a iné, priložia mi knihu jázd a bločky. Bločky spočítam, vyčíslim zvlášť PHM-zaúčtujem 335, zvlášť ostatné (umyvárky, spotr.mat.)-zaúčtujem 511, DPH-343. V ďalšom kroku vypočítam spotrebu a nadspotrebu podľa VTP a tú zaúčtujem na príslušné 501 AE proti 335AE (benzín), zostatok na 335 vyjadruje nespotreb.PHM čiže zostatok PHM v nádržiach

    Jarka je offline (nepripojený) Jarka

    Jarka
    Ja účtujem PHM na 501, mám nákupy phm kartou. Na konci roka vypočítam nadspotrebu a preúčtujem ju na 501 pripočítateľnú položku. Benzín ktorý ostal v nádrži k 31.12. preúčtujem z 501 na 381 náklad budúcich období. A v jan. zase preúčtujem do spotreby.
    Jarka ďakujem. Myslím, že toto je najrozumnejší a najjednoduchší spôsob účtovania PHM a budem to takto účtovať, lebo od 1.1.2005 prechádzam z jednoduchého účtovníctva na podvojné.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.