Zavrieť

Porady

účtovník-zamestnanec a práca na ním zakúpenom programe

Prosím poraďte, môže účtovníčka -zamestnanec spracovávať účtovníctvo a mzdy na programe, ktorý si sama zakúpila?
Nechce si založiť živnosť, je inde zamestnaná na TPP na celý úväzok a u nás pracuje na kratší prac. úväzok.
ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    STRELEC je offline (nepripojený) STRELEC

    STRELEC
    Myslím, že nič tomu nebráni. Väčšinou sice zamestnanec dostáva veci potrebné k výkonu práce od zamestnávateľa, ale pokiaľ to obom stranám vyhovuje?

    ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

    Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac ondrejvla
    Doplním svoj názor, ja by som to dala do Smernice o vedení účtovníctva, tam by malo byť tiež uvedené, na akom softe je účtované či už mzdy, alebo účtovníctvo. Čo ak náhodou softwarová kontrola napadne vašu firmu, že používa nelegálny program. Takto budete krytí.

    Muška je offline (nepripojený) Muška

    Muška
    A nie je to náhodou pre firmu nepeňažný príjem - používanie cudzieho softvéru svojim zamestnancom /aj keď je to softvér zakúpený zamestnancom/??

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    ondrejvla
    Doplním svoj názor, ja by som to dala do Smernice o vedení účtovníctva, tam by malo byť tiež uvedené, na akom softe je účtované či už mzdy, alebo účtovníctvo. Čo ak náhodou softwarová kontrola napadne vašu firmu, že používa nelegálny program. Takto budete krytí.
    Ja by som pridala k tejto poznámke. Mám za to, že legálne používanie softvéru nie je možné ošetriť smernicou. Niekto musí povoliť, dať oprávnenie na používanie softvéru. Spravidla je to predávajúci (resp. autor), ktorý oprávni kupujúceho k jeho použitiu za stanovených licenčných podmienok. Aby bol softvér používaný legálne, nemali by byť porušené spomínané licenčné podmienky. Podľa zadania otázky by užívateľ programu musel byť oprávnený ho poskytnúť na využitie inej firme...

    Muška je offline (nepripojený) Muška

    Muška
    A zamestnanec by mal faktúrovať zamestnávateľovi aspoň .....vystavenie miezd na PC...., alebo tak niečo

    Manual je offline (nepripojený) Manual

    Manual
    AVO
    Ja by som pridala k tejto poznámke. Mám za to, že legálne používanie softvéru nie je možné ošetriť smernicou. Niekto musí povoliť, dať oprávnenie na používanie softvéru. Spravidla je to predávajúci (resp. autor), ktorý oprávni kupujúceho k jeho použitiu za stanovených licenčných podmienok. Aby bol softvér používaný legálne, nemali by byť porušené spomínané licenčné podmienky. Podľa zadania otázky by užívateľ programu musel byť oprávnený ho poskytnúť na využitie inej firme...
    Ak si zakúpi radový občan nejaký účtovný SW-multiverziu napr. pre 5 firiem, a tento SW používa aj pre firmu /s jej zvolením/ v ktorej je zamestnaný, podľa môjho názoru pradajcu alebo autora SW v tomto prípade nezaujíma ako ho tento občan využíva. Podstatné je pri SW kontrole to, aby tento SW nemal nainštalovaný "X" krát a spracovával na ňom len 5 firiem, to je na čo má zakúpenú licenciu. Myslím že týmto žiadnu licenciu neporušuje.
    Pekný večer želám...
    Naposledy upravil Manual : 20.12.05 at 19:33

    andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

    andrej_rv
    Muška
    A nie je to náhodou pre firmu nepeňažný príjem - používanie cudzieho softvéru svojim zamestnancom /aj keď je to softvér zakúpený zamestnancom/??
    Pokiaľ mzdy zamestnanec spracováva na ním zakúpenom softe (a prípadne aj na PC zamestnanca, napr. notebooku), nič nebráni firme platiť zamestnancovi nejakú paušálnu čiastku za opotrebenie resp. používanie vlastného zariadenia v súlade s § 145 ods. 2 Zákonníka práce. Pre zamestnanca je táto čiastka oslobodená od dane z príjmu v zmysle § 5 ods. 5 písm. f) ZDP, pre firmu je táto suma daňovým výdavkom.

    Muška je offline (nepripojený) Muška

    Muška
    Andrej, veď to sme celou diskusiou mysleli, že sa to nedá len tak jednoducho dohodnúť, že softvér, ktorý kúpil zamestnanec, bude využívaný v PC zamestnávateľa. Licencia Ti väčšinou povoľuje inštaláciu iba v jednom PC. A samozrejme zamestnávateľ má nepeňažný príjem /ak by zamestnancovi nedával žiadnu náhradu/.

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    Manual
    Ak si zakúpi radový občan nejaký účtovný SW-multiverziu napr. pre 5 firiem, a tento SW používa aj pre firmu /s jej zvolením/ v ktorej je zamestnaný, podľa môjho názoru pradajcu alebo autora SW v tomto prípade nezaujíma ako ho tento občan využíva...
    Pridávam sa ešte k príspevku Mušky a dodávam, že moja poznámka smerovala k tomu, že nie je možné ošetriť legálne používanie softvéru smernicou v prípade, že to neumožňujú licenčné podmienky ...

    O tom akú verziu zadávateľ používa nebola v otázke zmienka. Preto upozornenie aj na licenčné podmienky.

    pochemi je offline (nepripojený) pochemi

    mám rada bezkonfliktných ľudí ...viac pochemi
    ďakujem za odpovede,
    na doplnenie zamestnanec si kúpil multilicenciu na program a chce pracovať na ňom , ktorý má nainštalovaný vo svojom počítači.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.