Zavrieť

Porady

Odpisy v daňovom priznaní

Ak som odpisovala majetok DO=UO, tak odpisy za rok 2010 som mala napr.3000€, ale v roku 2010 sa i likvidoval majetok, mal ešte zostatkovú cenu napr.2000€, tak do daň.priznania PO mám dať do riadkov daňové odpisy, účtovné odpisy sumu 3000€, alebo 3000+2000=5000€?Nevadí ak suma odpisov v o výkaze ziskov a strát teda na 551 sa nebude rovnať sume v daň.priznaní ak dám hodnotu 3000€ do daňového?Ako je to správne?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    IvoM je offline (nepripojený) IvoM

    IvoM
    Odpisy vysporiadaš v DP v III.časti odiel B kde vyplníš v prípade že máš len tento jeden DHM na riadku 1. 0,- /daňové odpisy/ a na riadku 2. 3000,- /účtovné odpisy/ rozdiel 3000,- je položka zvyšujúca HV ktorú prevdieš do riadku 150, keďže ale súčane je účtovná ZC nižšia ako daňová ZC o 3000,- tak túto hodnotu dáš do riadku 290 ako položku znižujúcu HV.

    Janinkaaa je offline (nepripojený) Janinkaaa

    Janinkaaa
    zuzana Pozri príspevok
    Ak som odpisovala majetok DO=UO, tak odpisy za rok 2010 som mala napr.3000€, ale v roku 2010 sa i likvidoval majetok, mal ešte zostatkovú cenu napr.2000€, tak do daň.priznania PO mám dať do riadkov daňové odpisy, účtovné odpisy sumu 3000€, alebo 3000+2000=5000€?Nevadí ak suma odpisov v o výkaze ziskov a strát teda na 551 sa nebude rovnať sume v daň.priznaní ak dám hodnotu 3000€ do daňového?Ako je to správne?
    Ja tiež mám DO = UO.
    V roku 2010 sme predali jeden majetok asi v 05/2010.
    Účtovné odpisy mám zaúčtované do 05/2010. Povedzme 1000,00 EUR
    Ale daňové odpisy sú iné, pretože na majetok, ktorý nebol v stave k 31.12.2010 nemám nárok na odpis. Povedzme, že 800,00 EUR.
    V daň. priznaní v tab. B na r. 1 uvediem daňové odpisy 800,00 EUR
    a na r. 2 uvediem sumu 1000,00 EUR. Rozdiel 200,00 EUR uvediem na r. 150 daň. priznania.
    Pravdaže nevadí, že vo Výkaze ZaS budeš mať iné odpisy, ako v daň.priznaní. Do výkazu ZaS dopľňaš údaje z účtovníctva a nie z daň.priznania.
    Neviem, či som odpovedala presne na tvoju otázku, či si nechcela niečo iné.

    zuzana je offline (nepripojený) zuzana

    zuzana
    Ale ja mám za rok 2010 DO=3000, UO=3000 a a este sa likvidoval ten majetok je to len imagin.suma , kde ZC bola 2000€, teda UO su na 551 3000€ vyradenie v hodnote ZC na 551 2000€, teda na 551 mam 5000€ ale odpisy z toho sú len 3000€ a neviem, či mám dať do tej tabul.v daň.priznaní UO a DO sumu 3000€ alebo 5000€?

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    k tomuto
    V daň. priznaní v tab. B na r. 1 uvediem daňové odpisy 800,00 EUR.....
    kedže sama píšeš, že DO nemáš nárok, tak D= nula a nie 800 EUR.

    zuzana Pozri príspevok
    Ale ja mám za rok 2010 DO=3000, UO=3000 a a este sa likvidoval ten majetok je to len imagin.suma , kde ZC bola 2000€, teda UO su na 551 3000€ vyradenie v hodnote ZC na 551 2000€, teda na 551 mam 5000€ ale odpisy z toho sú len 3000€ a neviem, či mám dať do tej tabul.v daň.priznaní UO a DO sumu 3000€ alebo 5000€?
    ved ti jasne napísali, že do B dávaš len aktuálne odpisy a teda
    DO = 0
    UO = 3000, prip.položka 3000
    ak išlo čiste o likvidáciu, tak je to to isté čo predaj, 551 AU-ZC pri likvidácii /odporúčam osobitný an.účet/ je daňový výdavok
    ZC daňová bude 5000 /lebo 3000 odpis nemôžeš uplatniť, plus 2000/
    rozdiel 5000-2000, rozdiel daňovej a účtovnej ZC dáš na spomínaný riadok 290.

    zuzana je offline (nepripojený) zuzana

    zuzana
    Kejka, len ako som nastupovala uctovnicka to spravila tak, ze tie uctovne odpisy co mala nauctovane do napr.maja zrusila zapisom 082/551 aby sa do=uo a tych 3000 to mam uz po odpocitani tych uctovnych, to su vlastne za rok 2010 vsetky odpisy roznych majetkov.A 2000 € bola zostat.cena toho lik.majetku a tu nauctovala na 551 AE/082.Ja vlastne nebudem mat ziadne prip.a odpoc.polozky co sa tyka odpisov, len neviem do tej tabulky ci to mam dat celu tu sumu na 551 teda 5000€ alebo len odpisy majetku 3000€?Viem ze je to takto nesprávne a tento rok som si zacala odpisovať tak, že keď sa zaradi majetok napr.v maji, viem, že sa do nebude rovnať uo, ale ona to robila tak, ze v tom maji nauctovala do uctovnictva odpis co vychadzal ako danovy od januara do maja, aby za ten rok mala uo rovny do???

    Janinkaaa je offline (nepripojený) Janinkaaa

    Janinkaaa
    [QUOTE=KEJKA;1676944]k tomuto
    V daň. priznaní v tab. B na r. 1 uvediem daňové odpisy 800,00 EUR.....
    kedže sama píšeš, že DO nemáš nárok, tak D= nula a nie 800 EUR.

    Mám aj iný majetok. Písala som, že sme predali iba jeden majetok.
    Na DO odpisy nemám nárok iba na ten jeden predaný majetok.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    zuzana Pozri príspevok
    Kejka, len ako som nastupovala uctovnicka to spravila tak, ze tie uctovne odpisy co mala nauctovane do napr.maja zrusila zapisom 082/551 aby sa do=uo a tych 3000 to mam uz po odpocitani tych uctovnych, to su vlastne za rok 2010 vsetky odpisy roznych majetkov.A 2000 € bola zostat.cena toho lik.majetku a tu nauctovala na 551 AE/082.Ja vlastne nebudem mat ziadne prip.a odpoc.polozky co sa tyka odpisov, len neviem do tej tabulky ci to mam dat celu tu sumu na 551 teda 5000€ alebo len odpisy majetku 3000€?Viem ze je to takto nesprávne a tento rok som si zacala odpisovať tak, že keď sa zaradi majetok napr.v maji, viem, že sa do nebude rovnať uo, ale ona to robila tak, ze v tom maji nauctovala do uctovnictva odpis co vychadzal ako danovy od januara do maja, aby za ten rok mala uo rovny do???
    to je celé zmätočné, nesúhlasím s takým postupom, atkže už sa k tomu vyjadrovať nebudem.
    ak máš na mysli rok 2010 - minulý rok, tak ten ešte vždy môžeš opraviť po tej účtovníčke.
    Umelo vyrovnávať odpisy bez ohľadu na skutočnú dobu používania považujem za veľkú chybu v účtovníctve.
    Ak to chceš nechať tak, prosím.
    hádam ti "poradia" druhí.

    Odpisy v daňovom priznaní

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.