Zavrieť

Porady

Ringloty-prevrúbľovanie

Tak tieto dve mrchy chcem prevrúbľovať, aspoň z veľkej čast-ringloty Zelená a Wazonova..zakvitnú (ale málo) ale do finále tak 2-3 plody.....Vedľajšie Althanky v pohode...takže nechám niečo pôvodných konárov a inak navrúbľujem Toptaste, Pinkcot a Vehardu.....
IMAG0154.jpg  
IMAG0155.jpg  
1/1
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    legolas je offline (nepripojený) legolas

    muž legolas
    ..odrezkami sa nedá, len očkovaním alebo štepením do slivky..

    legolas je offline (nepripojený) legolas

    muž legolas
    .. to som zvedavý, pošli potom do porady foto:-), tak v júni... ako sa ujali..

    ajuschka je offline (nepripojený) ajuschka

    ajuschka
    Ahojte,

    chcela by som sa opytat, ci sa da ringlota mnozit nejako odrezkom alebo tak. Totiz svokrovci maju na zahrade vinikajucu ringlotu, uz asi tak milion rocnu, a ja by som ju chcela mat aj u nas v zahrade. Prosim poradte, ci je teda mozne ju nejako rozmnozit odrezkami, pretoze vrubel nemam do coho dat. momentalne mam v zahrade len jednu ceresnu, zial vsetky ostatne stromy museli ist prec - dom sme kupili minuly rok, zahrada bola v dezolatnom stave, ani jeden strom nebol zivotaschopny

    dakujem

    aja

    ajuschka je offline (nepripojený) ajuschka

    ajuschka
    no, myslela som si, dakujem za potvrdenie..
    este by tu MOZNO bola jedna moznost, a to je novy vyhonok z korena, tak 2 metre od materskej rastliny.... myslis ze by sa to dalo nejak vybrat?

    legolas je offline (nepripojený) legolas

    muž legolas
    ajuschka Pozri príspevok
    no, myslela som si, dakujem za potvrdenie..
    este by tu MOZNO bola jedna moznost, a to je novy vyhonok z korena, tak 2 metre od materskej rastliny.... myslis ze by sa to dalo nejak vybrat?
    .. nedalo by sa to, lebo je to naisto výhonok zo slivky..

    wabi je offline (nepripojený) wabi

    wabi
    Aj pôvodný strom bol štepený, takže výhonok je z podpníka. Ale neboj sa toho, pozri si ablaktáciu. Je to jednoduché a zvládneš to...

    555555 je offline (nepripojený) 555555

    555555
    deerslayer Pozri príspevok
    Tak tieto dve mrchy chcem prevrúbľovať, aspoň z veľkej čast-ringloty Zelená a Wazonova..zakvitnú (ale málo) ale do finále tak 2-3 plody.....Vedľajšie Althanky v pohode...takže nechám niečo pôvodných konárov a inak navrúbľujem Toptaste, Pinkcot a Vehardu.....
    Potrebujem radu.Ktorá odroda ringlot je podobná marhuli ,s tým,že sa dobre oddeluje kôstka a dá sa zavárať ako marhule.Vďaka.

    ajuschka je offline (nepripojený) ajuschka

    ajuschka
    ahoj wabi, dakujem za dobry tip. na internete som toho vela nenasla, vsade vysvetlenie jednou vetou (alebo fakt neviem hladat), tak si len chcem overit "technicky postup". Vezmem rastlinu v kvetinaci, na ktoru chcem tuto ringlotu navrublovat - nejaka mlada slivka a pod. (?) a na kmienku spravim elipsovy rez. taky isty rez spravim na konariku danej ringloty a prilozim k sebe. stiahnem paskou a zavoskujem, a kvetinac polozim nikde k tomu aby sa mi to neohybalo. Dokedy to tak ma ostat - za ako dlho sa mi to zrastie? a este otazka, vyhonky podpnika (v kvetinaci) ktore mi v priebehu zrastania same porasu mam strihat do prec?

    dakujeeeem inak vazne dobry tip, pouzijem aj na ine veci

    legolas je offline (nepripojený) legolas

    muž legolas
    wabi Pozri príspevok
    Aj pôvodný strom bol štepený, takže výhonok je z podpníka. Ale neboj sa toho, pozri si ablaktáciu. Je to jednoduché a zvládneš to...
    ...nechcem sa s tebou zas škriepiť, ale ten výhonok by sa dal len zaštepiť, alebo zaočkovať.., poprípade urobiť odkopok toho výhonka a ak má dobrú koreňovú sústavu, /čo pochybujem/ tak ho teraz na jar zasadiť na pripravené miesto a na budúci rok, ak by sa dobre ujal tak ho zaočkovať, alebo zaštepiť nejakou odrodou ringloty...
    ...nepochopím, že ty jej kážeš robiť takú vec a ešte k tomu kôstkovinu...

    wabi je offline (nepripojený) wabi

    wabi
    Nuž ablaktácia je jednoduchá. Už som to tu niekde v niektorej téme písal. Pri štepení je potrebné dodržať veľa pravidiel a hlavné správny čas a nie každý to zvládne a úspešnosť je na prvý raz preto otázna.
    Pri ablaktácii sa neoddeluje vrúbel od materskej rastliny a preto je naďalej vyživovaný a neuschne. Úspešnosť je preto 100% Treba len ohnúť konár zo stromu k podpníku pozdĺžne ho narezať a zviazať. Konáre by mali byť približne rovnako hrubé alebo aspoň podpník, môže byť samozrejme hrubší. Voskovať nič netreba. Dĺžka doby zrastania záleží ako bujene zviazané konáre rastú. Čím rastú bujnejšie tým je zrastanie lepšie a rýchlejšie. Preto ich treba nechať aby dobre rástli a tým aj zrastali. V lete za zelena mladé konáre sú schopné zrásť i za 6 týždňov. Takto na jar robené môžu zrásť do konca júna. Pri oddelení ušľachtilého vrúbla od materskej rastliny treba postupovať opatrne aby sme omilom neoddelili vrúbeľ od podpníka s ktorým sa práve zrástol. Potom vyslepíme postriháme všetky konáriky a púčiky na podpníku okrem naštepeného vrúbla, na ktorom len zmenšíme opatrne listovú plochu aby nezvädol. Podpník pritom nemusí biť v kvetináči. Môže to byť napríklad aj práve ten odkopok pod stromom, ku ktorému ohneme konár zo stromu.
    Legolas má však pravdu v tom, že treba dať pozor, aby vôbec odkopok mal primeraný koreň. Inak pri jeho presádzaní treba jednoducho vykopať poriadnu jamu a snažiť sa mu čo najväčší koreň ponechať aj s vlásočnicovými korienkami... Presádzanie až o rok, samozrejme.

    deerslayer je offline (nepripojený) deerslayer

    deerslayer
    Tak som včera do tých ringlot privrúbľoval Melitopoľskú a TopTaste od wabiho, pretože mi vrúble začali akosi nažívať....a ešte Vehardu a Pinkcot.....

    wabi je offline (nepripojený) wabi

    wabi
    deerslayer Pozri príspevok
    Tak som včera do tých ringlot privrúbľoval Melitopoľskú a TopTaste od wabiho, pretože mi vrúble začali akosi nažívať....a ešte Vehardu a Pinkcot.....
    To nepíš veľmi nahlas lebo sú to až na Melitopolskú licencované odrody a nemal by si si to očkovať ani pre seba ak si si to nedohodol s držiteľom licencie.... Nie som teda právnik ale nejak tak to chápem.

    ajuschka je offline (nepripojený) ajuschka

    ajuschka
    ahojte,

    vraciam sa spat k teme ablaktacie - nikde neviem zohnat myrobalanove podpniky na ktorych nic nie je naockovane. prosim neviete mi poradit? som z galanty dakujeeeem

    aja

    wabi je offline (nepripojený) wabi

    wabi
    Mirabelky rastú na každom rohu ako plevel stačí len trochu chodiť s otvorenými očami...
    Sú ich tisíce, padajú po zemy a nikto ich nezbiera, čierne, modré červené i žilté okrúhle malé slivy sladké i kyselé. Ak chceš zastav sa v Nitre.
    Je jar a ja mám málo času na net.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.