Zavrieť

Porady

Zostať živnostníkom?

Dobrý deň, chcem Vas poprosiť o radu. Som na čiastočnom invalidnom dôchodku a popri tom mam založenú živnosť. Začiatkom roka som si založil s.r.o a teraz neviem, co bude pre mna vyhodnejsie zostat zivnostnikom alebo sa zamestnat vo vlastnej s.r.o, mam 56 rokov. Ako ovplyvní jedno alebo druhé výšku môjho dôchodku. Dakujem za rady.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    výhodnejšie je len to, kde si budeš môcť dovoliť vyšší príjem.
    Ak teda myslíš na dôchodok.
    Aj pri minimálnej mzde v sro, resp. menšej ako minimálnej sa ti budú počítať odpracované roky, ale mzda ti ovplyvní OMB pri výpočte dôchodku.
    Ako SZČO - aké platíš odvody?
    je možný aj súbeh príjmov........
    zadal si príliš všeobecnú otázku, .......

    jozo0205 je offline (nepripojený) jozo0205

    jozo0205
    Dakujem za odpoved, no platil som nejakých 96 nieco socialne a na zdravotnu malo kedze som na ciastocnom invalidnom dôchodku. No a aké sú moznosti teraz pre mna v suvislosti s dostavanim dôchodku, ako by to bolo asi najlepsie?

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    jozo0205 Pozri príspevok
    Dakujem za odpoved, no platil som nejakých 96 nieco socialne a na zdravotnu malo kedze som na ciastocnom invalidnom dôchodku. No a aké sú moznosti teraz pre mna v suvislosti s dostavanim dôchodku, ako by to bolo asi najlepsie?
    platenie odvodov do SP už nijako neovplyvní výšku tvojho dôchodku. Do systému už prispievaš "solidárne". Pri výpočte ID ti zohladnili dobu poistenia do dovršenia dôch. veku.

    jozo0205 je offline (nepripojený) jozo0205

    jozo0205
    Podla týchto odpovedí sa stále neviem rozhodnúť, či zostať živnostníkom a platiť odvody ako živnostník alebo sa zamestnať u s.r.o Živnosť uz nepotrebujem kedze som na podnikatelsku cinnost založil s.r.o, čo sa mi oplatí viac resp. kde budem platit menej. Mzdu v s.r.o si môzem dat pravdepodobne najnizsiu, kedze to uz neovplyvní výšku môjho dôchodku a tým pádom by som mal asi usetrit na odvodoch, rozumiem tomu dobre?

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    jozo0205 Pozri príspevok
    Podla týchto odpovedí sa stále neviem rozhodnúť, či zostať živnostníkom a platiť odvody ako živnostník alebo sa zamestnať u s.r.o Živnosť uz nepotrebujem kedze som na podnikatelsku cinnost založil s.r.o, čo sa mi oplatí viac resp. kde budem platit menej. Mzdu v s.r.o si môzem dat pravdepodobne najnizsiu, kedze to uz neovplyvní výšku môjho dôchodku a tým pádom by som mal asi usetrit na odvodoch, rozumiem tomu dobre?
    Rozumieš tomu dobre - len ak si živnostník, všetky euráčiky v kase sú tvoje, kým s hotovosťou v pokladni s.r.o. si nemôžeš robiť čo chceš - a z niečoho žiť musíš. Podiel na zisku si môžeš vyplatiť až po skončení kal. roka (ak nejaký vyprodukuješ).

    jozo0205 je offline (nepripojený) jozo0205

    jozo0205
    Výšku invalidného dôchodku to neovplyvní, ale výšku starobného dôchodku určite áno, takže vzhľadom na výšku odvodov u zamestnanca a u živnostníka sa to asi bude líšiť. Viete mi povedať príklad, napr. že ako by to bolo pri určitej výške mzdy zamestnanca a pri platení minimálnych odvodov u živnostníka? Dakujem za rady.

    Zostať živnostníkom?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.