Zavrieť

Porady

Odpisy-pomoc

Dobrý deň. Ak je budova zaradená do 4.odpisovej skupiny, daňovo sa odpisuje 20 rokov. Može byť že účtovne sa bude odpisovať 15 rokov? Čiže menej ako daňovo?
Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Ejo Pozri príspevok
    Dobrý deň. Ak je budova zaradená do 4.odpisovej skupiny, daňovo sa odpisuje 20 rokov. Može byť že účtovne sa bude odpisovať 15 rokov? Čiže menej ako daňovo?
    Ďakujem
    Môže.

    rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

    Som jedna z vás rodina1
    Ejo Pozri príspevok
    Dobrý deň. Ak je budova zaradená do 4.odpisovej skupiny, daňovo sa odpisuje 20 rokov. Može byť že účtovne sa bude odpisovať 15 rokov? Čiže menej ako daňovo?
    Ďakujem
    Trošku viac o odpisoch:
    http://hnonline.sk/ekonomika/c1-4381...nie-je-to-iste
    http://www.akopodnikat.sk/index.php?...d=52&Itemid=78

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    marjankaj Pozri príspevok
    Áno môže, ale čo tým získa.
    Sme v JÚ.
    Áno tak, ale aká otázka, taká odpoveď.

    Ejo je offline (nepripojený) Ejo

    Ejo
    Tweety Pozri príspevok
    Áno tak, ale aká otázka, taká odpoveď.
    Preto som sa pýtala, lebo v roku 2008 som zaradila prenosnú búdku do 3 odpisovej skupiny, a daňové odpisy sú v odpisovom pláne 12 rokov, a účtovné 15 rokov. Zistila som, že táto prenosná búdka mala byť v 4.odpisovej skupine, takže sa bude odpisovať 20 rokov, podám opravné DP. Aby sa nemuseli aj výkazy opravovať, tak účtovné odpisy nechám na 15 rokov a daňové budú na 20 rokov.
    ĎAkujem za ochotu.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Ejo Pozri príspevok
    Preto som sa pýtala, lebo v roku 2008 som zaradila prenosnú búdku do 3 odpisovej skupiny, a daňové odpisy sú v odpisovom pláne 12 rokov, a účtovné 15 rokov. Zistila som, že táto prenosná búdka mala byť v 4.odpisovej skupine, takže sa bude odpisovať 20 rokov, podám opravné DP. Aby sa nemuseli aj výkazy opravovať, tak účtovné odpisy nechám na 15 rokov a daňové budú na 20 rokov.
    ĎAkujem za ochotu.
    Nie opravné, ale Dodatočné DP.

    marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

    I am a man marjankaj
    Ejo Pozri príspevok
    Preto som sa pýtala, lebo v roku 2008 som zaradila prenosnú búdku do 3 odpisovej skupiny, a daňové odpisy sú v odpisovom pláne 12 rokov, a účtovné 15 rokov. Zistila som, že táto prenosná búdka mala byť v 4.odpisovej skupine, takže sa bude odpisovať 20 rokov, podám opravné DP. Aby sa nemuseli aj výkazy opravovať, tak účtovné odpisy nechám na 15 rokov a daňové budú na 20 rokov.
    ĎAkujem za ochotu.
    A prečo je prenosná búdka v 4. odpisovej skupine?

    Ejo je offline (nepripojený) Ejo

    Ejo
    marjankaj Pozri príspevok
    A prečo je prenosná búdka v 4. odpisovej skupine?
    Pretože ide o hnuteľnú prenosnú búdku, výmer viac ako 25m2 a objekt je napojený na inžinierske siete. Táto hnuteľná búdka spĺňa charakter stavby, t.j. pripojenie na siete a zariadenia technického vybavenia územia /inžinierske siete/. A preto sa odpisuje v 4. odpisovej skupiny.
    Aj ja si myslela, že by mohla byť v 3., ale teraz som dostala odpoveď od "poradcu", že má byť v4. Takže budem podávať dodatočné DP, dúfam, že hneď pokutu nevyrubia.

    jaja37 je offline (nepripojený) jaja37

    jaja37
    Aj ja prosím súrne o pomoc:
    ak je auto nakúpené formou lizingu, podnikateľ ruší živnosť k 30.6.2010 a lizing bol postúpený na s.r.o., môžem uplatniť odpisy do 30.6.2010 (alikvotne) v starej firme??? Viem, že odpisy (daňové) sa uplatňujú len ku koncu roka, ale čo v tomto prípade?? Prosím, prosím....

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    jaja37 Pozri príspevok
    Aj ja prosím súrne o pomoc:
    ak je auto nakúpené formou lizingu, podnikateľ ruší živnosť k 30.6.2010 a lizing bol postúpený na s.r.o., môžem uplatniť odpisy do 30.6.2010 (alikvotne) v starej firme??? Viem, že odpisy (daňové) sa uplatňujú len ku koncu roka, ale čo v tomto prípade?? Prosím, prosím....
    Nemyslíš si správne, pri odpisov majetku na lízing je postup iný, tu sa odpisuje rovnomerne po celú dobu lízingu.
    Odpišeš len za mesiace, za ktoré ako živnostník aj MV lízoval.
    §26
    (8) Hmotný majetok prenajatý formou finančného prenájmu okrem pozemkov odpíše nájomca počas doby trvania prenájmu do výšky 100 % hodnoty istiny podľa osobitného predpisu1) zvýšenej o náklady súvisiace s obstaraním predmetu finančného prenájmu vynaložené nájomcom do doby zaradenia tohto majetku do užívania. Pri postúpení nájomnej zmluvy sa odstupné zaplatené nad rámec celkovej sumy dohodnutých platieb odpisuje ako súčasť vstupnej ceny rovnomerne počas zostávajúcej doby trvania nájomnej zmluvy. V prípade predĺženia alebo skrátenia dohodnutej doby finančného prenájmu sa už uplatnené odpisy spätne neupravujú a zvyšná časť odpisovanej hodnoty sa rozpočítava rovnomerne až do novej dohodnutej doby ukončenia finančného prenájmu. Pri určení spôsobu odpisovania sa nepoužijú ustanovenia § 27 a 28, ale výška odpisu sa určí rovnomerne pomernou časťou pripadajúcou na každý kalendárny mesiac doby prenájmu.

    jaja37 je offline (nepripojený) jaja37

    jaja37
    Ďakujem, ja som sa asi zle vyjadrila, ale myslela som to tak, že odpíšem 6 mesiacov v starej firme (u podnikateľa) a 6 mesiacov v s.r.o.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.