Zavrieť

Porady

Prerušenie živnosti

Dobrý deň,

chcela by som Vás poprosiť o radu. Živnostník prerušil živnosť k 30.6.2010.

1.)Do výkazu, ktorý zostavím k 30.6.2010 uvediem stav na bankovom účte aktuálny k 30.6.2010 ......... správne?

2.)Neuhradené odberateľské a dodávateľské faktúry zapíšem do PD uzávierkovými operáciami ako POZD a VOZD k 30.6.2010.....správne?

3.)Ako treba vysporiadať odvody a DPH, ktoré boli zaplatené z bankového účtu v 7/2010?
Budú zahrnuté v uzávierkových operáciách spolu s ostatnými závazkami - t.j., ako VOZD???

4.) Bude stav závazkov a pohľadávok vo výkaze o MaZ k 30.6.2010 nulový??? Alebo tam mám uviesť skutočný stav?

5.) Ako účtovať uhradené pohľadávky, ktoré boli zaplatené po 30.6.2010 na BÚ? Mám ich zúčtovať zápisom k 30.6.2010 - ako úhradu faktúr?

Vopred veľmi pekne ďakujem za Vašu radu s mojim trápením
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ego.mc je offline (nepripojený) ego.mc

    ? ego.mc
    kathy007 Pozri príspevok
    Dobrý deň,

    chcela by som Vás poprosiť o radu. Živnostník prerušil živnosť k 30.6.2010.

    1.)Do výkazu, ktorý zostavím k 30.6.2010 uvediem stav na bankovom účte aktuálny k 30.6.2010 ......... správne? Áno.

    2.)Neuhradené odberateľské a dodávateľské faktúry zapíšem do PD uzávierkovými operáciami ako POZD a VOZD k 30.6.2010.....správne? Áno.

    3.)Ako treba vysporiadať odvody a DPH, ktoré boli zaplatené z bankového účtu v 7/2010?
    Budú zahrnuté v uzávierkových operáciách spolu s ostatnými závazkami - t.j., ako VOZD??? Odvody áno, DPH nie. Tá je VNZD.

    4.) Bude stav závazkov a pohľadávok vo výkaze o MaZ k 30.6.2010 nulový??? Alebo tam mám uviesť skutočný stav? Skutočný stav.

    5.) Ako účtovať uhradené pohľadávky, ktoré boli zaplatené po 30.6.2010 na BÚ? Mám ich zúčtovať zápisom k 30.6.2010 - ako úhradu faktúr? Nie. Uzávierkovými operáciami zvýšite príjmy o hodnotu všetkých pohľadávok, a tým sú vysporiadané.
    Odpoveď v texte.
    ZoDP § 17 ods. 8: Základ dane v zdaňovacom období, v ktorom dochádza k zrušeniu daňovníka s likvidáciou alebo v ktorom bol na daňovníka vyhlásený konkurz, alebo v ktorom dochádza k skončeniu podnikania daňovníka alebo k skončeniu inej samostatnej zárobkovej činnosti, alebo prenájmu, upraví daňovník, ktorý

    a) účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva alebo ktorý vedie evidenciu podľa § 6 ods. 11 alebo 14, o cenu nespotrebovaných zásob, zostatky vytvorených rezerv podľa § 20 ods. 9 písm. b), d) a e) a opravných položiek k nadobudnutému majetku, výšku záväzkov, ktorých úhrada sa považuje za daňový výdavok podľa § 19, a výšku pohľadávok, ktorých inkaso sa považuje za zdaniteľný príjem, okrem pohľadávok uvedených v § 19 ods. 2 písm. h) prvom až piatom bode a písm. i) a o pomernú výšku nájomného, ktorá pripadá na príslušné zdaňovacie obdobie alebo jeho časť; pri ďalšom predaji nespotrebovaných zásob sa zahrnie do základu dane iba rozdiel, o ktorý prevyšuje cena, za ktorú boli nespotrebované zásoby predané, cenu nespotrebovaných zásob už zahrnutých do základu dane,

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    kathy007 Pozri príspevok
    Ďakujem za Vaše rady!

    Ešte by som sa rada spýtala:

    1.)sú výkazy o MaZ a PaV pri prerušení živnosti zostavené k dátumu prerušenia živnosti ako MIMORIADNE, alebo RIADNE ???

    2.) Výšku neuhradených pohľadávok a závazkov, ktoré za zaúčtujem uzávierkovou operáciou ako POZD a VOZD treba uviesť aj v DP na riadkoch 42 a 43?

    Vopred ďakujem za odpoveď!
    K riadkom 42-43
    Tieto riadky vypĺňa daňovník, ktorý účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva len v prípade, ak podáva dodatočné daňové priznanie, nakoľko fyzická osoba dosahujúca príjmy podľa § 6 zákona, ktorá je účtovnou jednotkou nemôže podľa § 16 ods. 9 zákona o účtovníctve otvárať uzavreté účtovné knihy, z dôvodu že nemá obdobie schvaľovania účtovnej závierky. Účtovná závierka fyzickej osoby účtujúcej v sústave jednoduchého účtovníctva je zostavená a zároveň aj schválená pripojením podpisového záznamu k jednotlivým súčastiam účtovnej závierky, t.j nemôže podľa § 16 ods. 10 zákona o účtovníctve uzatvorené účtovné knihy znovu otvoriť.

    ego.mc je offline (nepripojený) ego.mc

    ? ego.mc
    Výkazy sú súčasťou uzávierky účtovníctva (Zák. o účtovníctve § 17 ods. 4), takže dátumy na nich musia byť zhodné s dátumom uzávierky, aj s obdobím, za ktoré sa zostavuje.

    Doplnenie:
    Takže vo Vašom prípade k 30.6.2010, od 1.1.2010 do 30.6.2010 a uzávierka mimoriadna.
    Naposledy upravil ego.mc : 12.03.11 at 15:24 Dôvod: doplnenie

    kathy007 je offline (nepripojený) kathy007

    kathy007
    Ďakujem za Vaše rady!

    Ešte by som sa rada spýtala:

    1.)sú výkazy o MaZ a PaV pri prerušení živnosti zostavené k dátumu prerušenia živnosti ako MIMORIADNE, alebo RIADNE ???

    2.) Výšku neuhradených pohľadávok a závazkov, ktoré za zaúčtujem uzávierkovou operáciou ako POZD a VOZD treba uviesť aj v DP na riadkoch 42 a 43?

    Vopred ďakujem za odpoveď!

    kathy007 je offline (nepripojený) kathy007

    kathy007
    Ďakujem.
    No, ale práve to, sa mi akosi nezdá, že vo viacerých príspevkoch som našla o tom info, ale žiaľ nie jednotné... niekde som čítala, že výkazy majú byť vystavené ako mimoriadne k dátumu prerušenia živnosti, iní zas uvádzajú, že výkazy budú riadne a k 31.12....
    Tak som z toho akosi pomýlená a stále nepoznám jednoznačnú odpoveď.
    Vie niekto poradiť so 100%-nou istotou?
    ĎAKUJEM!

    Timea13 je offline (nepripojený) Timea13

    Timea13
    Dobrý deň, chcem sa spýtať tiež na prerušenie živnosti- podnikateľ od 01. 01. 2010 prerušil živnosť,k dnešnému dňu ju neobnovil, na záväzkoch mu v roku 2009 zostalo 60 €, ktoré boli v roku 2010 uhradené. Nakoľko nebude živnosť obnovená k 31.3.2011 , mala by som upraviť základ dane. Robím to v § 6 a prikladám aj výkazy?

    kathy007 je offline (nepripojený) kathy007

    kathy007
    Veľmi pekne ďakujem za odpoveď!

    A výšku neuhradených faktúr, ktoré k 30.6. uzávierkovou operáciou zaúčtujem ako POZD a VOZD uvediem aj v daňovom priznaní na riadkoch 42 a 43?

    rena79 je offline (nepripojený) rena79

    rena79
    Ahojte!
    Ja som volala na DÚ a tam mi povedali, že účet má byť 0 eur a aj pokladňa - výber na osobnú spotrebu. Čo vy na to?

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Ja v tejto téme som zrejme prehliadla, do kedy živnostník má prerušenú činnosť , lebo ak živnosť bude obnovená do 31.3. tak ZD neupravujete .A uvedené má dosť veľký vplyv na posúdenie .Moja reakcia je zadanie otázky v téme .

    ego.mc je offline (nepripojený) ego.mc

    ? ego.mc
    rena79 Pozri príspevok
    Ahojte!
    Ja som volala na DÚ a tam mi povedali, že účet má byť 0 eur a aj pokladňa - výber na osobnú spotrebu. Čo vy na to?
    Nuž, keď povedali, nech aj odkážu na príslušný §.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.