Zavrieť

Porady

dobropis na teplo roku 2010-rezerva?

Poprosím o radu,
na konci roku 2011 nám príde dobropis na zníženie ceny tepla roku 2010, ktoré spätne schváli URSO. Dá sa vytvoriť v roku 2010 rezerva na dobropis? Môžem účtovať -502/-323 ?
Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

    ! Stefan2005
    V zadaní je uvedené, že dobropis príde koncom roka 2011.

    K dátumu UZ 2010 nie je známa výška, ani určitosť (URSO môže rozhodnúť inak).

    Účet 326 preto rozhodne nepripadá v úvahu.

    Podľa § 26. odst 5 Zákona o účtovníctve "Rezervy sú záväzky s neistým časovým vymedzením alebo výškou". Rezervy nemajú mať aktívny zostatok.

    Pre vás dobropis nie je záväzok, ale pohľadávka.

    Účtovné postupy neumožňujú tvoriť „ rezervu na výnosy“ . Do úvahy by pripadal len účet príjmy budúcich období č. 385 - sú to časovo rozlíšené výnosy - ale treba poznať presnú sumu, nie dohadnú. Takže ani toto účtovanie neprichádza do úvahy.

    Podľa metodického pokynu MF vyúčtovania preddavkových platieb energií v nasledujúcich účtovných obdobiach nepodliehajú povinnosti podávania DDP za dani príjmov....

    Je otázkou, či vôbec treba účtovať....

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    ivana149 Pozri príspevok
    Poprosím o radu,
    na konci roku 2011 nám príde dobropis na zníženie ceny tepla roku 2010, ktoré spätne schváli URSO. Dá sa vytvoriť v roku 2010 rezerva na dobropis? Môžem účtovať -502/-323 ?
    Ďakujem.
    Dá, ale účtovala by som cez 326- ako nevyfakturované dodávky.

    ivana149 je offline (nepripojený) ivana149

    ivana149
    nevadí, že v súvahe budem mať na riadku 91 (tam patrí účet 323) mínusovú sumu? je to dosť divné...

    ivana149 je offline (nepripojený) ivana149

    ivana149
    Áno, súhlasím s Vami, doteraz som sa aj podľa toho riadila. Ale bola som na konzultácii u daňovej poradkyne a pre istotu som jej to spomenula a odporučila mi robiť rezervu. Tak skúšam, že ako sa to dá...
    Takže nebudem vymýšlať a budem sa ďalej riadiť podľa metodického pokynu MF.
    Ďakujem za pomoc.

    dobropis na teplo roku 2010-rezerva?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.