Zavrieť

Porady

podmienky nároku na vyplácanie materskej a jej výška

Dobrý večer. Poprosím o radu, ako si upraviť odvody do soc.poisťovne, aby mi bola vyplácaná vyššia materská. Ako dlho si musím platiť odvody z max. vymeriavacieho základu, aby to malo vplyv na výšku materskej ? Pracujem 4 roky, ale moja hrubá mzda je v priemere 400,- Eur mesačne, z čoho nebude tá materská zázračná a preto ma zaujíma, či sa mi oplatí zvýšiť platenie odvodov. Alebo je možné nejaké dobrovoľné priplácanie, ako je to napr. v odvodoch v podpore v nezamestnanosti, kde je podmienka 26 týždňov??
Tiež je možné, že v najbližšej dobe dostanem rozviazanie prac. pomeru z organizačných dôvodov a ako sa mi bude počítať materská, ak budem pred tým pár mesiacov na podpore ? Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Maja76 Pozri príspevok
    Dobrý večer. Poprosím o radu, ako si upraviť odvody do soc.poisťovne, aby mi bola vyplácaná vyššia materská. Ako dlho si musím platiť odvody z max. vymeriavacieho základu, aby to malo vplyv na výšku materskej ? Pracujem 4 roky, ale moja hrubá mzda je v priemere 400,- Eur mesačne, z čoho nebude tá materská zázračná a preto ma zaujíma, či sa mi oplatí zvýšiť platenie odvodov. Alebo je možné nejaké dobrovoľné priplácanie, ako je to napr. v odvodoch v podpore v nezamestnanosti, kde je podmienka 26 týždňov??
    Tiež je možné, že v najbližšej dobe dostanem rozviazanie prac. pomeru z organizačných dôvodov a ako sa mi bude počítať materská, ak budem pred tým pár mesiacov na podpore ? Ďakujem.
    Ak v čase ukončenia prac.pomeru nebudeš tehotná, nárok na výplatu materského z prac.pomeru ti nevznikne. Ochranná lehota tehotných pracovníčiek je 8 mesiacov.

    Maja76 je offline (nepripojený) Maja76

    Maja76
    veronikasad Pozri príspevok
    Ak v čase ukončenia prac.pomeru nebudeš tehotná, nárok na výplatu materského z prac.pomeru ti nevznikne. Ochranná lehota tehotných pracovníčiek je 8 mesiacov.
    Aha, takže by bolo pre mňa výhodné otehotnieť ešte pred skončením PP. Ako dlho si musím platiť odvody DNP na materskú z maxima, aby sa mi to oplatilo? Inak ďakujem za odpoveď.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Maja76 Pozri príspevok
    Aha, takže by bolo pre mňa výhodné otehotnieť ešte pred skončením PP. Ako dlho si musím platiť odvody DNP na materskú z maxima, aby sa mi to oplatilo? Inak ďakujem za odpoveď.
    Potrebuješ 270 dní poistenia. Zvýšenie na maximum musí byť najmenej 26 týždňov pred pôrodom. (zrušenie DNP a prihlásenie na nové, lebo vym.základ sa nedá meniť skôr ako po 6 mesiacoch).

    ferri.222 je offline (nepripojený) ferri.222

    ferri.222
    Ja mam podobny problem.S priatelkou cakame dieta a tiez by som chcel nejak ovplyvnit vysku materskej,teraz zaraba cca minimalnu mzdu na papieri cize aj odvody si take.Takze to zvysenie na maximum(co je maximum v tomto pripade?)ked to 26 tyzdnov pred porodom to je v nasom pripade uz neni mozne kedze je uz v 14-15 tyzdni.Existuje nejake ine riesenie?Kedze pri vypocte materske sa jedno o vysku mzdy ktoru zarobila od doby skoncenia skoly doteraz.Keby ze som ju zamestnal a dal jej plat na paske napr 1000€ a s toho aj platil odvody do socialnej poistovne.Tym padom by som jej navysil priemernu mzdu a aj materska by sa zvysila,ci sa mylim?

    podmienky nároku na vyplácanie materskej a jej výška

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.