Zavrieť

Porady

"Neuhradené faktúry"

Dobrý deň. Mám klienta, ktorý mi priniesol doklady na zaúčtovanie r. 2010. Má dosť došlých faktúr, ku ktorým nemá doklad o úhrade. Ale on tvrdí, že ich zaplatil, a nevie kde má o ich úhrade doklad. Čo s tými faktúrami? Dať ich do účtovníctva?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

    Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac ondrejvla
    Ja by som účtovala cez ID ako VNZD, ak sú doklady o úhrade za roky v období 2009,2010, len tie úhrady, ktoré boli uhradené v tomto roku by som dala ako VNZD. Alebo najčistejší postup, podať dodatočné DP na základe podložených skutočností o úhrade.

    "Julietta" je offline (nepripojený) "Julietta"

    Z rovnakej látky som, z akej sú utkané sny ;-) ...viac "Julietta"
    Napíšem, ako by som to urobila ja - ak Ti tvrdí, že ich zaplatil, tak tam tie doklady daj a nech si potom zoháňa kópie dokladov o úhrade, pretože do 31.-ho to už asi nestihnete. (odporúčam však dať si to od neho písomne potvrdiť, že ste sa takto dohodli, aby v prípade, že bude mať daňovú kontrolu a tie doklady si dovtedy nezoženie, nepadlo všetko na Tvoju hlavu)

    Ejo je offline (nepripojený) Ejo

    Ejo
    "Julietta" Pozri príspevok
    Napíšem, ako by som to urobila ja - ak Ti tvrdí, že ich zaplatil, tak tam tie doklady daj a nech si potom zoháňa kópie dokladov o úhrade, pretože do 31.-ho to už asi nestihnete. (odporúčam však dať si to od neho písomne potvrdiť, že ste sa takto dohodli, aby v prípade, že bude mať daňovú kontrolu a tie doklady si dovtedy nezoženie, nepadlo všetko na Tvoju hlavu)
    Ja asi radšej budem postupovať nasledovne: zapíšem tieto faktúry do knihy faktúr. Doklady si majiteľ hľadať asi nebude. Takže budú v závazkoch. Tento rok napíšem listy dodávateľom, aby mi potvrdili, že sú faktúry uhradené a aj tento rok ich vyberiem z evidencie interným dokladom /na základe potvrdenia dodávateľa/, s tým, že tieto faktúry do daňových výdavkov nepojdu, nakoľko nie je doklad o úhrade.

    milenia je offline (nepripojený) milenia

    milenia
    Ale tym postupom do nedanovych - ho okratis....za ucto zodpoveda on. Ja by som si to tiez dala od neho potvrdit a zauctovala ako uhradene.

    Ejo je offline (nepripojený) Ejo

    Ejo
    Ukrátim, neukrátim, aj tak mu vysoká daň nevychádza. Ale to riziko neberiem, že doklad nemám a zaúčtujem. Može si myslieť, že zaplatil, a pritom ani nie, a doklad by som nemala. A potom by prišla otázka, na základe čoho účtovníčka zaúčtovala?
    Ďakujem za názory.

    zuzana164 je offline (nepripojený) zuzana164

    zuzana164
    mam podobný problém: Nezaplatené faktury ktoré mi svietia v záväzkoch - su uhradené, neboli mi dodané prijmové doklady v aktuálnom roku (2009,2010) ale až teraz... nechcem ukrátiť podnikateľa o VOZD, ale neviem ako to mám teraz v JU zaúčtovať. Normálne to dám do pokladne s datumom 01.01.2011 alebo cez ID? a ani neviem či takýto výdavok vôbec môžem dať do VOZD, či len odpísať cez ID a ako VNOZ. vie mi niekto poradiť aj na aký zákon sa mám pozrieť ?
    dakujem

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    zuzana164 Pozri príspevok
    mam podobný problém: Nezaplatené faktury ktoré mi svietia v záväzkoch - su uhradené, neboli mi dodané prijmové doklady v aktuálnom roku (2009,2010) ale až teraz... nechcem ukrátiť podnikateľa o VOZD, ale neviem ako to mám teraz v JU zaúčtovať. Normálne to dám do pokladne s datumom 01.01.2011 alebo cez ID? a ani neviem či takýto výdavok vôbec môžem dať do VOZD, či len odpísať cez ID a ako VNOZ. vie mi niekto poradiť aj na aký zákon sa mám pozrieť ?
    dakujem
    Ak ho nechcete ukrátiť, tak mu to zohladnite v dodatočnom daňovom priznaní za roky, kedy v JU ku platbe skutočne prišlo .Teda vo Vašom prípade rok 2009 a 2010.Nezabudnúť aj na účtovné výkazy- Výkaz o príjmoch a výdavkoch a Výkaz o majetku a záväzkoch (JU).
    Prípadne ak budete robiť DDP, tak pozrite aj :
    http://www.porada.sk/t160358-pouceni...k-42-43-a.html
    V jednoduchom účtovníctve účtujeme len o skutočných úhradách záväzkov(výdavkoch) .Posúdiť dopad na daň z príjmu, odvody do ZP a do SP musíte však Vy.Taktiež treba posúdiť, aké sú to výdavky, či nemajú dopad aj na Inventarizáciu skladových zásob.
    Ja nie som ani za účtovanie cez ID v roku 2011, nakoľko k úhradám v tom roku neprišlo a s rokom 2011 to nemá ani nič spoločného.

    Zákon o účtovníctve
    § 7
    Na začiatok

    (1) Účtovná jednotka je povinná účtovať tak, aby účtovná závierka poskytovala verný a pravdivý obraz o skutočnostiach, ktoré sú predmetom účtovníctva, a o finančnej situácii účtovnej jednotky.

    (2) Zobrazenie v účtovnej závierke je verné, ak obsah položiek účtovnej závierky zodpovedá skutočnosti a je v súlade s ustanovenými účtovnými zásadami a účtovnými metódami. Zobrazenie v účtovnej závierke je pravdivé, ak sú pri ňom použité účtovné zásady a účtovné metódy, ktoré vedú k dosiahnutiu verného zobrazenia skutočností v účtovnej závierke.

    Čo sa týka JU -jednotlivé účtovné knihy - a z toho zostavený Výkaz o majetku a záväzkov prikladám zmenu Zákona o účtovníctve a upriamujem pozornosť na doplnenie § 16 o odsek 13(účinnosť od 31.12.2011).....pozrite si to v zákone, lebo sa mi to nedá okopírovať
    Naposledy upravil Zita5 : 02.02.12 at 06:49 Dôvod: (účinnosť od 31.12.2011) doplnenie

    "Neuhradené faktúry"

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.