Zavrieť

Porady

ročné zúčtovanie dane

ahojte, dúfam, že mi niekto poradí. V ročnom zúčtovaní dane sa do riadku 00 - úhrn zúčtovaných a vyplatených príjmov zadáva hrubá mzda bez stravného?? pretože jedna priateľka nášho zamestnanca sa háda, že sa tam zadáva iba hrubá mzda...prosím pomôžte mi..ja som podla § 5 ods. 7 písm. b pochopila, že stravné sa tam nezadáva..
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    alušik je offline (nepripojený) alušik

    alušik
    Stravné sa nezdaňuje, je to oslobodené od dane z príjmu, preto nie je dôvod, aby to bolo uvádzané v úhrne príjmov.

    drobeceva je offline (nepripojený) drobeceva

    drobeceva
    lubka0907 Pozri príspevok
    Ďakujem veľmi pekne..a ešte sa chcem opýtať, môžem vrátiť zamestnancovi po dohode s ním žiadosť o vykonanie ročného zúčtovania keďže sa to jeho priateľke nepáči ako som to vypočítala?
    Ak si mu už RZD vykonala - daj mu kópiu vykonaného RZD + II. časť a keď sa im to nepáči, nech si dajú DP.

    Paula je offline (nepripojený) Paula

    Paula
    Keby som ja ako mzdová účtovníčka urobila chybu v RZD, tak by som urobila opravu (ešte je čas do 31.3.) , resp. to DP zamestnancovi urobila.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    lubka0907 Pozri príspevok
    ide o stravné, ktoré sa mu zráža zo mzdy (tých 45%) a potom sa mu vydajú stravné lístky..ona chce, aby som mu tie zrazené časti pripočítala k tej hrubej mzde..o podla mňa, sa to tam neudáva, keďže mi to tak spravil aj program a ručne som to pre istotu prepočítala..
    Ak iný problém nie je, potvrdenie je v poriadku - nič neopravuj. Vydaj mu kopiu ročného zúčtovania dane.

    (zaujímalo by ma dôvod zvýšenia základu dane - nevznikol mu nárok na DB, alebo ide brať pôžičku ?)

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    lubka0907 Pozri príspevok
    ale keď si už podá DP tak mu preplatok nevyplatíme my, ale DÚ..a ďakujem
    urobila si naozaj chybu ? Ak, ano - postupuje podla rady Pauly

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    lubka0907 Pozri príspevok
    ale ja som chybu nespravila..ja som do ročného zúčtovania do riadku 00 dala Hrubú mzdu bez stravného a tak to má aj byť, keďže stravné sa nezdanuje či nie?? ale priateľka zamestnanca si myslí že do úhrnu zúčtovaných a vyplatených príjmov sa zadáva aj stravné..
    aj keď si bude podávať DP, nemôže predsa meniť základ dane. Čo tým sleduje ?

    Stravné v zmysle zákona o cest.náhradách nie je zdanitelným príjmom.
    Alebo ide o finančný príspevok na stravovanie ?

    nela07 je offline (nepripojený) nela07

    nela07
    máš to tam napísané - všetky príjmy okrem tých, kt. nie sú predmetom dane, oslobodených príjmov a tých, ktoré su zdanené zrážkovou daňou -par.43 ods.3prísm. l.

    lubka0907 je offline (nepripojený) lubka0907

    lubka0907
    Ďakujem veľmi pekne..a ešte sa chcem opýtať, môžem vrátiť zamestnancovi po dohode s ním žiadosť o vykonanie ročného zúčtovania keďže sa to jeho priateľke nepáči ako som to vypočítala?

    lubka0907 je offline (nepripojený) lubka0907

    lubka0907
    ale ja som chybu nespravila..ja som do ročného zúčtovania do riadku 00 dala Hrubú mzdu bez stravného a tak to má aj byť, keďže stravné sa nezdanuje či nie?? ale priateľka zamestnanca si myslí že do úhrnu zúčtovaných a vyplatených príjmov sa zadáva aj stravné..

    drobeceva je offline (nepripojený) drobeceva

    drobeceva
    ja som to aj tak pochopila, že máš to dobré, len oni sú nespokojní - preto som to tak "surovo" napísala - nech si podajú DP

    lubka0907 je offline (nepripojený) lubka0907

    lubka0907
    ide o stravné, ktoré sa mu zráža zo mzdy (tých 45%) a potom sa mu vydajú stravné lístky..ona chce, aby som mu tie zrazené časti pripočítala k tej hrubej mzde..o podla mňa, sa to tam neudáva, keďže mi to tak spravil aj program a ručne som to pre istotu prepočítala..

    lubka0907 je offline (nepripojený) lubka0907

    lubka0907
    nie nejde..ja tiež neviem prečo si chcú zvyšovať základ dane, asi si myslí, že bude mať väčší preplatok a ani v žiadosti nežiada zvýšiť základ dane..tak neviem čo teraz akože riešia ale neskutočne má vytočila, lebo si tá dotyčná myslí, že je najmúdrejšia a dokonca mi odkázala že mám na .... program..

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.