Zavrieť

Porady

preplatky na dani preúčtované DÚ na nezaplatené preddavky

ahojte,

dostala som dokončiť účtovníctvo firmy, ktorá má v podstate len upomienky z daňového úradu a neviem s tým pohnúť, ešte som nič podobné neriešila
ako zaúčtovať: firma žiadala o vrátenie preplatku na dani z príj.PO za rok 2009 vo výške 9 349,71 EUR. DÚ vyhovel žiadosti čiastočne - vrátil
7 536,60 EUR a sumju 1 813,11 preúčoval na nezaplatený preddavok na dani z príj.PO za I. štvrťrok 2010.

2. prípad: DÚ oznámil že preúčtoval preplatok z DPH v sume 650,75 EUR /vznikol vrátením neprevzatých nadmerných odpočtov za 4.štvrťrok 2009 a za I.štvrťrok 2010/ a preúčtoval ho na úhradu nezaplateného preddavku na dani z príjmov PO za III. štvrťrok 2010, t.j. ku dňu 30.09.2010 v celkovej sume 2 396,86 EUR.

veľmi pekne ďakujem ak si niekto dá tú námahu a pomože mi s tým, pre mňa je to veľká neznáma...
ešte raz ďakujem magdík SOS
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    alušik je offline (nepripojený) alušik

    alušik
    Konateľka jednej z firiem, ktorú účtujem si to sama pre seba zaokrúhlila - tiež si nechcela v hlave pamätať tie centy, tak si to zaokrúhlila na celé EUR nahor. Dokonca, keď som bola na DÚ a hovorila so správkyňou dane, sama mi povedala, že prečo platí vždy všetko na cent presne (kvôli 1 EUR nedoplatku a to išlo len o preťuknutie sa pri platbe - si vyrobila problém so skorším vracaním nadmerných odpočtov na celý rok...). Správkyňa mi povedala, že keby som mala napríklad tie preddavky zaplatené ešte viac a nie len pár centov zaokrúhlenia, tak by mi to preúčtovala a je po probléme. Nemyslím si, že by to mal byť až taký problém, keď budeš platiť viac. Viem, že to nie sú potom už preddavky platené v správnej výške, ale za to, že zaplatíš viac Ti predsa nikto nijakú pokutu nevyrúbi...
    Dokonca vidíš, v prípade tej mojej s.r.o. by to bolo k dobru veci...

    mizu24 je offline (nepripojený) mizu24

    mizu24
    Tiež sme mali kompenzáciu DPH s preddavkom na daň z pr. a riešili sme to 341020/343099 čo je DPH vzťah voči DU.

    JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

    JAJA11
    Ja by som sa chcela spýtať ako platíte preddavky.
    Kedysi sa zaokrúhľovali na stokoruny. Potom to zrušili. Dnes sa platia aj v centoch a mne sa potom horšie kontroluje či som všetko zaplatila. Chcem si preddavky zaokrúhliť (pravdaže nahor, aby ma DÚ nenaháňal). Bude v tom nejaký problém?

    JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

    JAJA11
    Paula Pozri príspevok
    Ak je vytvorená analytika, nevidím problém priebežnej kontroly aj v centoch.
    Ja nehovorím, že je to problém, ale ak si chcem kontrolovať zostatok na účte, tak si nepamätám, koľko to je, vždy si to musím nájsť, nahodiť do kalkulačky a potom viem, či je to správne. Takto mi stačí pohľad na zostaok na účte a okamžite viem či som zaplatila alebo nie
    Doteraz som to vždy robila podľa zákona, ale zdá sa mi, že to riešenie so zaokrúhľovaním preddavkov bol dobrý nápad. Aj tak nikomu nevyjde presne rovnaká daňová povinnosť v nasledujúcom roku.

    Adiks je offline (nepripojený) Adiks

    účtovník Adiks
    JAJA11 Pozri príspevok
    Ja by som sa chcela spýtať ako platíte preddavky.
    Kedysi sa zaokrúhľovali na stokoruny. Potom to zrušili. Dnes sa platia aj v centoch a mne sa potom horšie kontroluje či som všetko zaplatila. Chcem si preddavky zaokrúhliť (pravdaže nahor, aby ma DÚ nenaháňal). Bude v tom nejaký problém?
    Všetky druhy preddavkov, ktoré figurujú v ZDP (§ 34,35,42 a 44) sa podľa § 47 ods.2 zaokrúhľujú na eurocenty nadol, takže nie je dôvod aby ťa DÚ naháňal. Prečo štátu prispievať viac, ako je nevyhnutné ?

    preplatky na dani preúčtované DÚ na nezaplatené preddavky

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.