Zavrieť

Porady

Odvody v pripade novozalozenej s.r.o. popri trvalom zamestnani

Mam trvaly pracovny pomer vo firme XY, z ktoreho odvadzam ZP aj SP. Popri tom chcem podnikat. Ako zivnostnik sa neviem vyhnut odvadzaniu ZP vo vyske 14% minimalnej mzdy, a to aj v pripade, ze nebudem mat zo zivnosti ziaden prijem. Teda uvazujem o zalozeni s.r.o.

Je legalne zalozit s.r.o., ktora by nemala ziadnych zamestnancov, teda ziadne mesacne SP ani ZP by neboli odvadzan?. Bol by som len ja, ako majitel a konatel zaroven, ktory si vyplati odmenu za konatelstvo napr. raz rocne, a to len v pripade, ak by spolocnost mala nejaky zisk -> ak by mala spolocnost nejaky zisk, vyplatim si odmenu za konatelstvo vo vyske zisku a odvediem z nej 14% do ZP + 20% dane, pricom SP konatel platit nemusi a teda SP by som neodvadzal. Ak by zisk nebol ziadny, nevyplatil by som si ziadnu odmenu za konatelstvo a teda ziadne odvody by som neplatil a ani spolocnost by nic neodvadzala. Mechanizmus vyplacania odmeny konatelovi (t.j. vyplacanie raz rocne a len v pripade zisku spolocnosti) by bol zakotveny v Spolocenskej zmluve k s.r.o.

Cielom je neodvadzat odvody z podnikania v pripade, ze nebudem mat z podnikania prijmy (resp. prijmy budu mensie ako by boli odvody), nakolko ZP a SP uz odvadzam ako zamestnanec firmy XY, v ktorej ma trvaly pracovny pomer.

Dakujem,
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    sroservis je offline (nepripojený) sroservis

    sroservis
    Dobrý deň,

    od 1. 1. 2011 sa odvodové povinnosti dosť zmenili. Tu na porade je o tom dosť popísané (rozoberalo sa to najmä začiatkom roka).

    Po založení s.r.o. si výkon funkcie konateľa pokryjete zmluvou o výkone funkcie, ktorá sa bude riadiť Obch. zák. V nej si dohodnete, že Vám za výkon funkcie neprináleži pravidelná odmena. Čas od času si však vyplatíte nepravidelnú odmenu - no a tu už platí, že odmena podlieha odvodom do SP (keďže ide nepravidelný príjem - platiť budete príspevok na dôchodkové poistenie) a ZP (+ preddavok na daň 19%). Konateľ sa v prípade vyplatenia takéhoto príjmu dostáva do pozície zamestnanca (pričom nie je dôležitý právny základ vzťahu so spoločnosťou - pracovnoprávny, obchodný a pod.).

    Ak by ste si nechceli z pozície konateľa vyplácať žiadnu odmenu a zisk "vyťahovať" cez pozíciu spoločníka, podiel na zisku (vytvorenom už v tomto roku) podlieha ZP (14%).

    Takže prašť alebo uhoď - odvodové zaťaženie je v podstate rovnaké, ale pri s.r.o. platíte odvody (buď iba zdravotné alebo aj časť sociálnych) dodatočne z toho, čo naozaj zarobíte (pri výplate), pri živnosti (po cca prvom roku) odvádzate odvody, aj keď aktuálne už príjem nemáte (ale aj to má svoju logiku, v podstate mesačne "doplácate" odvody za predchádzajúci rok).

    Všetko dobré.

    Odvody v pripade novozalozenej s.r.o. popri trvalom zamestnani

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.