Zavrieť

Porady

Bude mať moja priateľka-češka nárok na porodné ak otehotnie a porodí na slovensku?

Moja priateľka je živnostníkom na Slovensku viac ako rok, nemá tu trvalý ani prechodný pobyt. Trvalý pobyt má v ČR. Dane a zdravotné odvody zo živnosti odvádza na Slovensku. Zatiaľ jej nevznikla povinnosť odvádzať odvody do sociálnej poisťovne. Lekárov pravidelne navštevuje na Slovensku. Plánujeme spoločne dietatko, ale nevieme si poradit s tým či má nárok na pôrodné atď. Rodiť plánuje na Slovensku. Ak by mi vedel niekto poradiť ako to urobiť čo najlepšie budem veľmi vďačný.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    srska je offline (nepripojený) srska

    srska
    epilot Pozri príspevok
    Moja priateľka je živnostníkom na Slovensku viac ako rok, nemá tu trvalý ani prechodný pobyt. Trvalý pobyt má v ČR. Dane a zdravotné odvody zo živnosti odvádza na Slovensku. Zatiaľ jej nevznikla povinnosť odvádzať odvody do sociálnej poisťovne. Lekárov pravidelne navštevuje na Slovensku. Plánujeme spoločne dietatko, ale nevieme si poradit s tým či má nárok na pôrodné atď. Rodiť plánuje na Slovensku. Ak by mi vedel niekto poradiť ako to urobiť čo najlepšie budem veľmi vďačný.
    ak nieje poistencom SP, tak postup je taký: (teraz to vybavujem) - keď dostane od ošetrujúceho lekára "žiadosť o materské" (pred pôrodom) treba ísť mesiac po pôrode na SP. SP vydá rozhodnutie, že nieje poistencom SP a pokračuješ potom ÚPSVaR podľa miesta trvalého (prechodného) bydliska. ÚPSVaR potom po vyplnení formulárov vyplatí pôrodné a ešte aj nejaké mesačné dávky (ich výšku neviem).
    podmienka: prechodný alebo trvalý pobyt v SK

    epilot je offline (nepripojený) epilot

    epilot
    Pardon, nie porodne ale narok na financie tykajuce sa porodu a babatka. (neovladam konkretne pomenovania pre jednotlive prispevky).

    srska je offline (nepripojený) srska

    srska
    epilot Pozri príspevok
    Pardon, nie porodne ale narok na financie tykajuce sa porodu a babatka. (neovladam konkretne pomenovania pre jednotlive prispevky).
    áno je to nejaký príspevok pri narodení dieťaťa + potom nejaké mesačné dávky - tiež neviem ako sa volajú. zatiaľ čakám na rozhodnutie zo SP.

    epilot je offline (nepripojený) epilot

    epilot
    srska Pozri príspevok
    ak nieje poistencom SP, tak postup je taký: (teraz to vybavujem) - keď dostane od ošetrujúceho lekára "žiadosť o materské" (pred pôrodom) treba ísť mesiac po pôrode na SP. SP vydá rozhodnutie, že nieje poistencom SP a pokračuješ potom ÚPSVaR podľa miesta trvalého (prechodného) bydliska. ÚPSVaR potom po vyplnení formulárov vyplatí pôrodné a ešte aj nejaké mesačné dávky (ich výšku neviem).
    podmienka: prechodný alebo trvalý pobyt v SK
    Velmi pekne dakujem za jasnu odpoved. Len este jedna otazka. Zije v podnajme v Presove ale trvale bydlisko ma v ČR. Takze na ÚPSVaR pojde v PO alebo ČR? Lebo ak som to spravne pochopil, kedze tu bude rodit a ma tu lekara obeha urady na slovensku. Dakujem

    srska je offline (nepripojený) srska

    srska
    epilot Pozri príspevok
    Velmi pekne dakujem za jasnu odpoved. Len este jedna otazka. Zije v podnajme v Presove ale trvale bydlisko ma v ČR. Takze na ÚPSVaR pojde v PO alebo ČR? Lebo ak som to spravne pochopil, kedze tu bude rodit a ma tu lekara obeha urady na slovensku. Dakujem
    ak tu má prechodný pobyt a rodiť bude tu - môže vybavovať tu.
    ja to teraz vybavujem pre novorodičku, ktorá je z tzv. tretích krajín a má tu povolený prechodný pobyt za účelom podnikania, nepoistená v SP ale nárok má.

    epilot je offline (nepripojený) epilot

    epilot
    srska Pozri príspevok
    ak tu má prechodný pobyt a rodiť bude tu - môže vybavovať tu.
    ja to teraz vybavujem pre novorodičku, ktorá je z tzv. tretích krajín a má tu povolený prechodný pobyt za účelom podnikania, nepoistená v SP ale nárok má.
    Dakujem za odpoved. Praveze tu nema ani trvaly ani prechodny pobyt. Toto budem musiet pozistovat. Este raz dakujem. Verim ze mi s tymto pomozu na socialnej poistovni. Pekny den prajem

    srska je offline (nepripojený) srska

    srska
    epilot Pozri príspevok
    Dakujem za odpoved. Praveze tu nema ani trvaly ani prechodny pobyt. Toto budem musiet pozistovat. Este raz dakujem. Verim ze mi s tymto pomozu na socialnej poistovni. Pekny den prajem
    ak náhodou to všetko budeš vybavovať ty a nieste manželia, tak je dobré dať do SP aj ÚPSVaR aj plnú moc, ktorou ťa priateľka splnomocní na tieto vybavovačky.

    suzika1979 je offline (nepripojený) suzika1979

    suzika1979
    Gabi03 Pozri príspevok
    Čo je to pôrodné? Aj ja chcem pôrodné!
    som len laik,ale myslim,ze sa to vola prispevok pri narodeni dietata. ak nemam pravdu,opravte ma
    Zdravím. Som zo SR a pracujem v ČR kde aj odvádzam dane.Chcem sa opýtať či bude mať moja priatelka, ktorá je z ČR, (pracovala tiež v ČR kde odvádzala aj dane) nárok na porodné na Slovensku, pokial má trvalé bydlisko v ČR??? A pokial ano tak za akých podmienok? Ďakujem za odpoveď

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.