Zavrieť

Porady

Dávka v hmotnej núdzi a prechodný pobyt

Mám trvalý pobyt u rodičov, ale bývam inde, budem chcieť požiadať o dávku v hmotnej núdzi, stačí, keď tam kde bývam budem mať nahlásený prechodný pobyt, alebo si musím zmeniť trvalý pobyt?
Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    johnykes Pozri príspevok
    23 a končím VŠ, takže predpokladám, že budem pár mesiacov bez práce a mám možnosť bývať inde ako u rodičov
    No musíš požiadať rodičov o výživné, súdnou cestou. Až ked bude schválené nižšie ako dávka v hmotnej núdzi ... tak potom ti doplatia do tej výšky ...

    Ináč mimochodom, ty si myslíš že bez pomoci rodičov pri hladaní práce sa zaobídeš? Dávka v hmotnej núdzi s príspevkov na zdrav. starostlivosť je 62,50 eur. To ti vystačí? Pochybujem.

    johnykes je offline (nepripojený) johnykes

    johnykes
    23 a končím VŠ, takže predpokladám, že budem pár mesiacov bez práce a mám možnosť bývať inde ako u rodičov

    johnykes je offline (nepripojený) johnykes

    johnykes
    my sme sa nejako nepochopili ja mám s rodičmi dobrý vzťah, tu ide len o to, že keby bývam s nimi tak nedostanem dávku v hmotnej núdzi, a preto sa radšej prehlásim a budem bývať inde, a už budem v hmotnej núdzi, len neviem či stačí zmeniť prechodný pobyt alebo treba trvalý

    johny88 je offline (nepripojený) johny88

    johny88
    tak vie niekto poradiť, či sa pri posudzovaní dávky v hmotnej núdzi berú do úvahy spoločne posudzované osoby aj v prechodnom pobyte (ak je nahlásený), alebo iba v trvalom?

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    johnykes Pozri príspevok
    my sme sa nejako nepochopili ja mám s rodičmi dobrý vzťah, tu ide len o to, že keby bývam s nimi tak nedostanem dávku v hmotnej núdzi, a preto sa radšej prehlásim a budem bývať inde, a už budem v hmotnej núdzi, len neviem či stačí zmeniť prechodný pobyt alebo treba trvalý
    Ak chceš obísť systém, tak jedine, že požiadaš o určenie výživného od rodičov. Ináč to nejde, bezohľadu na to aký máš s nimi vzťah.

    nedielka je offline (nepripojený) nedielka

    nedielka
    Tak ja som to spravila tak,ze : Zmenila som si trvale bydlisko (prechodne nestaci) , ale v ramci jednej obce,takze v tom pripade nemusis menit OP, ak by tam bola zmena trvaleho byd. medzi obcami,tak musis menit aj OP. Prides na UP,po skonceni skoly,a poziadas o davku v hmotnej nudzi,ako doklad musis dat zmenu trvaleho bydliska..a je to :-) a ostatne osoby na buducom bydlisku sa neposudzuju. Kedze to nie su tvoji rodicia.

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    nedielka Pozri príspevok
    Tak ja som to spravila tak,ze : Zmenila som si trvale bydlisko (prechodne nestaci) , ale v ramci jednej obce,takze v tom pripade nemusis menit OP, ak by tam bola zmena trvaleho byd. medzi obcami,tak musis menit aj OP. Prides na UP,po skonceni skoly,a poziadas o davku v hmotnej nudzi,ako doklad musis dat zmenu trvaleho bydliska..a je to :-) a ostatne osoby na buducom bydlisku sa neposudzuju. Kedze to nie su tvoji rodicia.
    Kedze sa ti zmenil trvaly pobyt, aj ked v ramci jednej obce, tak si povinna zo zakona si zmenit OP, pretoze ten tvoj uvadza neaktualne udaje.
    Ak si pojdes po novy po vyprsani platnosti, alebo dalsej zmene , mozes s tym mat problemy a dostat aj pokutu.

    johny88 je offline (nepripojený) johny88

    johny88
    Xanti Pozri príspevok
    Ak chceš obísť systém, tak jedine, že požiadaš o určenie výživného od rodičov. Ináč to nejde, bezohľadu na to aký máš s nimi vzťah.
    No výživné s tým vôbec nesúvisí, ja hovorím o dávke v hmotnej núdzi, kde ak nemám žiadne príjmy a som evidovaný na úrade na práce (po skončení školy) a nebývam s rodičmi, manželkou (ktorý sú spoločne posudzovanými osobami) mám nárok na dávku v hmotnej núdzi (60eur).
    Mne išlo len o to či náhodou nestačí na to len prechodný pobyt, ale tiež som si myslel, že asi bude treba trvalý pobyt zmeniť.

    Fanny62 je offline (nepripojený) Fanny62

    Fanny62
    Ked maš 23 rokov, nemaš narok na davku v hmotnej nudzi, lebo rodičia su povinni ťa živiť.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    johny88 Pozri príspevok
    No výživné s tým vôbec nesúvisí, ja hovorím o dávke v hmotnej núdzi, kde ak nemám žiadne príjmy a som evidovaný na úrade na práce (po skončení školy) a nebývam s rodičmi, manželkou (ktorý sú spoločne posudzovanými osobami) mám nárok na dávku v hmotnej núdzi (60eur).
    Mne išlo len o to či náhodou nestačí na to len prechodný pobyt, ale tiež som si myslel, že asi bude treba trvalý pobyt zmeniť.
    Predstav si, že výživné s dávkou v hmotnej núdzi (vzhľadom na tvoj vek) súvisí a nebude ti stačiť len prechodný pobyt.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.