Zavrieť

Porady

súkromné auto na lízing používané v podnikaní

Ahojte poraďáci

Potreboval by som Váš názor. Prečítal som x príspevkov k téme auto v podnikaní a potrebujem to zosumarizovať a použiť pre môj prípad. Vedel by to niekto potvrdiť alebo vyvrátiť.


Manželka SZČO + konateľ v jednej s.r.o., manžel fyzická osoba. Majú auto na lízing. V TP je uvedené, že majiteľom je lízing spol. a užívateľom je manžel. Auto používa manželka. Potreboval by som dostať výdavky/náklady spojené s užívaním vozidla do daňových výdavkov manželky alebo do nákladov s.r.o..

1, prvá možnosť by bola podľa zákona o DP § 19 odsek 2 písm. e). V prípade vlastného motorového vozidla nezahrnutého do obch. majetku je možné uplatniť náhrady za PHL + základnú náhradu za km.
- V uvedenom prípade to neprichádza do úvahy lebo auto nie je vlastné a je majetkom lízing. spoločnosti. Je to tak?

- Riešením by mohlo byť prepis užívateľa vozidla na manželku ako SZČO. Takto by sa auto zahrnulo do obch. majetku SZČO a mohlo by sa auto odpisovať + uplatniť výdavky spojené s lízingom+ by sa mohli uplatniť výdavky na PHL podľa zákona o DP § 19 odsek 2 písm. l) napr. ako paušálne výdavky.

2, druhá možnosť by bola keby bola písaná nájomná zmluva s s.r.o. o používaní vozidla.
- pri tejto možnosti vidím problém zase v tom, že auto patrí lízing. spol. a a nie fyzickej osobe. Takže zrejme nie je možné prenajímať auto.


Podľa Vás je to tak ako som napísal? Sú podľa Vás iné možnosti dostať výdavky alebo náklady medzi daňové v uvedenom prípade? Vedeli by ste mi odporučiť materiál ktorý rieši problematiku?

Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

    Mila123
    A čo tak iba zmluva o používaní auta a spotrebonavé PHL......máš to komplikované...ja by som sa do toho auta, do jeho nákladov, tak nepúšťala.....už iba to, že jedna spoločnosť platí leasing, poistky, údržbu a druhá bude auto užívať?????

    junior78 je offline (nepripojený) junior78

    junior78
    Ďakujem za názor

    Nechcem uplatňovať v dvoch spoločnostiach naraz. Len som uviedol, že existuje viac možností ktoré prichádzajú do úvahy. Buď by sa to používalo v s.r.o. alebo na živnosť. Je to jedno kde len aby sa mohli uplatňovať náklady. Môj problém je, že auto je na fyzickú osobu nepodnikateľa (manžela užívateľ) a ešte navyše na lízing.

    Tú zmluvu o používaní auta si ako myslela kto by ju uzatvoril a s kým?

    súkromné auto na lízing používané v podnikaní

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.