Zavrieť

Porady

Storno pohľadávky z minulého roka

Dobrý deň milí poraďáci. Potrebujem poradiť.
Prevzala som účtovníctvo jednej firmy a preverujú sa neuhradené pohľadávky záväzky. Prišli sme k záveru, že niektoré záväzky z roka 2009 boli uhradené, ale v účtovníctve sú evidované ako neuhradené a naďalej vyskakujú v roku 2011 ako záväzok. Mám výpis úhrad od dodávateľa, že uvedené faktúry boli uhradené ešte v roku 2009. Chcem sa vás spýtať, ako môžem zlikvidovať takýto záväzok, ktorý nie je v súčastnosti oprávnený v PÚ.
Tak isto mi tu figurujú pohľadávky, ktoré boli vystavené za nájomné v čase, keď bola nájomná zmluva už zrušená, čiže vôbec nemali byť vystavené. Viem im ich nejako stornovať?
ĎAkujem za radu.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    nesprávne vystavené faktúry treba dobropisovať, do obdobia, kedy boli vystavené bez právneho dôvodu s následnými daňovými dopadmi - chyba na strane prenajímateľa.
    K nezaúčtovaným úhradám treba zohnať doklad o úhrade - na Porade nájdeš viac príspevkov ako na to.
    Preveriť však treba, či sedí evidencia KDF na zostatky účtov 321 - možno je chyba v SW, alebo v nesprávnom preklopení účtov do nového obdobia.

    miama175 je offline (nepripojený) miama175

    miama175
    Ďakujem za odpoveď. POzerala som niektoré diskusie ohľadom nezaúčtovania úhrady, avšak takýto prípad som nenašla. Viete mi poradiť?
    Zostatky účtu 321 sedia s evidovanými záväzkami v knihe zaväzkov, avšak u dodávateľa je všetko vysporiadané. Mám od dodávateľa výpis faktúr a ich úhrad. Tieto úhrady sa uskutočnili ešte v roku 2009, takže už do roka 2010 mali prejsť ako vysporiadané. Momentálne je ukončený aj rok 2010 a všetky tieto stariny tam visia a ja sa ich chcem zbaviť. Viete mi poradiť? Môžem zlikvidovať tento záväzok cez účty 428 alebo 429 cez ID s tým, že doložím doklady získané od dodávateľa o ich úhrade? V rokoch 2009 a 2010 bola hosp. výsledkom strata, takže to nebude mať vplyv na dorúbenie dane z príjmov.
    Ďalší problém je vystavená pohľadávka v roku 2010 za nájomné, pričom nájomca už prenajaté priestory nemal. Ako viem stornovať pohľadávky v uzavretom roku 2010?
    Ďakujem vám všetkým za rady.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    stornuješ pohľadávky vystavením dbp. a zaúčtuješ v r. 2011, podáš dodatočné DP za rok 2010 - zvýšiš daňovú stratu /ak to bolo voči FO, tak nie/. Dod.DP nie je povinnosť podať, ale nemôžeš si týmto spôsobom znížiť ZD v r.2011.
    Rovnako si myslím treba podať dod. DPH, ak chceš, aby ti ju vrátili, a pokiaľ sa fakturovalo s DPH, samozrejme, inak nie.
    428,429 pri vyrovnávaní starých záv. nie je dobre, ak máš dolad o úhrade tak 365 Dal............... ale témy tu určite sú. Vyhľadanie trvalo 1,5 sec............... treba dať do vyhľadávača kľúčové slová
    Takže napr. tu
    http://www.porada.sk/t91168-p6-zdane...-zavazkov.html

    Storno pohľadávky z minulého roka

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.