Zavrieť

Porady

Pôžička od manželky

Dobrý deň,
chcela by som Vás požiadať o radu, lebo fakt neviem čo mám urobiť. Podnikateľova manželka si vzala spotrebný úver v banke. Tieto peniaze z úveru použil podnikateľ vo svojom podnikaní. Manželka má založený účet v banke, z ktorého sa uver spláca, ale každú mesačnú splátku posiela podnikateľ z jeho účtu na jej účet. Čiže prakticky tento úver spláca podnikateľ. Ako mám zaúčtovať prijatie finančných prostriedkov do podnikania - ako osobný vklad podnikateľa alebo prijatá pôžička od manželky, a čo s tou splátkou - osobná spotreba? Prosím o radu. Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

    Mila123
    ja by som to neriešila....zaúčtovala by som to iba ako osobný vklad....a osobná spotreba, popr. výber osobného vkladu......

    Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

    Mila123
    Pravdepodobne sa jedná o JU.....tak prijatie peňazí ...ako osobný vklad a splátky pôžičky ako osobná spotreba....

    laruta je offline (nepripojený) laruta

    laruta
    Mila123 Pozri príspevok
    Pravdepodobne sa jedná o JU.....tak prijatie peňazí ...ako osobný vklad a splátky pôžičky ako osobná spotreba....
    Ano jedná sa o JU dobre takže príjem ako - PNZD a výdavok ako NZD. A ten osobný vklad podnikateľa ako podložím?

    laruta je offline (nepripojený) laruta

    laruta
    A nebolo by lepšie uzatvoriť s manželkou zmluvu o pôžičke a následne ju splácať na ten účet?

    Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

    Mila123
    Oni majú rozdelené BSM??? pohyb peňazí nemá vplyv na daňovú povinnosť.....nezáleží na tom ako to zaúčtuješ, len nech je to správne....a napokon neperiete špinavé peniaze...predpokladám, že sa nejedná o veľkú sumu peňazí....

    laruta je offline (nepripojený) laruta

    laruta
    Manželia sú v BSM, a či sa jedná o veľku sumu to neviem je to 7000 € čo podnikateľ následne použil na nákup PHM, keďže má autodopravu....

    barbie4 je offline (nepripojený) barbie4

    barbie4
    ja mám podobnú situáciu, podnikateľ nemal dostatok finančných prostriedkov, manželka zobrala na seba úver (majú BSM) a tieto peniaze boli vložené do pokladne podnikateľa, za ktoré kúpil DHM. Úver spláca z podnikateľského účtu na ich spoločný a z toho zas sa uhradí splátka úveru. Môj problém je ale v tom, že neviem, či môžem do nákladov zahrnúť úroky z úveru, spracovateľský poplatok, poplatky za vedenie úverového účtu.

    barbie4 je offline (nepripojený) barbie4

    barbie4
    Ja viem, ale keď že sa jedna o BSM a použil peniaze na podnikateľské účely t.j. previedol ich do pokladne, z čoho uhradil FA za nákup DHM si myslím, žeby mohol všetky úroky z úveru zahrnúť do výdavkov. Som stále na vážkach, prosím, vie niekto poradiť?????? Že vraj ani zmluva o pôžičke medzi manželmi nemusí byť, nakoľko je to BSM.

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    barbie4 Pozri príspevok
    Ja viem, ale keď že sa jedna o BSM a použil peniaze na podnikateľské účely t.j. previedol ich do pokladne, z čoho uhradil FA za nákup DHM si myslím, žeby mohol všetky úroky z úveru zahrnúť do výdavkov. Som stále na vážkach, prosím, vie niekto poradiť?????? Že vraj ani zmluva o pôžičke medzi manželmi nemusí byť, nakoľko je to BSM.
    Nie , úroky nemôže zahrnúť do výdavkov .Úver brala manželka.

    Manžel je podnikateľský subjekt .Ak chcel úver, mal si ho vybaviť na seba , v tom prípade by bolo účtovanie iné .

    srska je offline (nepripojený) srska

    srska
    Zita5 Pozri príspevok
    Nie , úroky nemôže zahrnúť do výdavkov .Úver brala manželka.

    Manžel je podnikateľský subjekt .Ak chcel úver, mal si ho vybaviť na seba , v tom prípade by bolo účtovanie iné .
    len otázka:
    a keby existovala zmluva o pôžičke medzi manželkou a manželom ako podnikateľským subjektom, v ktorej by bola rovnaká istina aj úrok t.j. parametre tie isté aké má manželka v úverovej zmluve s bankou?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.