Zavrieť

Porady

ako zauctovat?

Ahojte, uctujem v JU len par mesiacov.Vzdy sme platili Predd DzP zam-co sme zapisovali do zaväzkov. lenze teraz je DB väčši ako dan-mesacne zálohy. mam zauctovat do pohladavaok Predd DzP zam. ten rozdiel co mi vznikol mesacne? alebo dam do pohladavok len DB co mi vracaju stvrtrocne? Dam aj roc.ructovanie dane za zamestnancov do pohladavok? Ak ano, mam z neho mesacne odratavat tu dan-mesacne zalohy(myslim uhradu)?

Dakujem za kazdu radu
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

    Som jedna z vás rodina1
    mizu24 Pozri príspevok
    Ja si zapíšem do pohľadávok len tú sumu DB, ktorú mi majú štvrťročne vrátiť, keď mi vyšla platiť daň po odrátaní DB, tak zapíšem do záväzkov len ten rozdiel. Bol by z toho potom strašný chaos, aj keď neviem, či by nebolo správnejšie podľa postupov účtovania zapisovať pôvodné sumy a potom párovať. Ale aj my sme len ľudia...
    Podľa postupov účtovníctva pre JÚ sa DB, ktorý ti majú vrátiť z DÚ má správne účtovať ako VOZD, v členení - mzdy. DB sa má účtovať ako storno. Potom je správnejšie sumu DB, ktorú ti má poukázať DÚ účtovať ako záväzok voči DÚ s mínusovým znamienkom.

    Postupy účtovania
    § 4
    Peňažný denník



    (8) Výdavky podľa odseku 6 písm. e) tretieho bodu obsahujú
    a) čisté mzdy vyplatené zamestnancom vrátane vyplateného daňového bonusu, a to aj z prostriedkov zamestnávateľa6),
    b) poistné a príspevky na zdravotné poistenie a sociálne poistenie, ktoré je povinný platiť zamestnanec7),
    c) daň z príjmu zo závislej činnosti a preddavky na daň z príjmov zo závislej činnosti,
    d) daňový bonus vrátený správcom dane, účtovaný ako storno.

    (6) V peňažnom denníku sa uvádza prehľad
    e) výdavkov vynaložených na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov4) celkom, v členení najmä na
    3. mzdy,

    rodina1 je offline (nepripojený) rodina1

    Som jedna z vás rodina1
    Mila123 Pozri príspevok
    prečo tak krkolomne? ja neúčtujem mzdy cez záväzky či pohľadávky.....iba na konci roka....podľa mňa to je neskutočne mravenčia práca.....
    Dovolím si nesúhlasiť, pretože podľa postupov účtovania pre JÚ sa záväzky ako i pohľadávky voči zamestnancom účtujú ako záväzok, či ako pohľadávka v knihe záväzkov, poprípade v knihe pohľadávok
    § 5
    Kniha pohľadávok a kniha záväzkov

    (1) V knihe pohľadávok sa účtujú pohľadávky z obchodných vzťahov za splnené dodávky výrobkov, tovaru a služieb napríklad voči odberateľom, pohľadávky z finančných vzťahov napríklad z úveru, pohľadávky voči zamestnancom napríklad z pracovnoprávnych vzťahov. V knihe pohľadávok sa účtujú aj pohľadávky z poskytnutých preddavkov.

    (3) V knihe záväzkov sa účtujú záväzky z obchodných vzťahov za uskutočnené dodávky výrobkov, tovaru a služieb voči dodávateľom, záväzky z finančných vzťahov napríklad z úveru, záväzky voči zamestnancom z pracovnoprávnych vzťahov. V knihe záväzkov sa účtujú aj záväzky z prijatých preddavkov.

    Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

    Mila123
    prečo tak krkolomne? ja neúčtujem mzdy cez záväzky či pohľadávky.....iba na konci roka....podľa mňa to je neskutočne mravenčia práca.....

    1985 je offline (nepripojený) 1985

    1985
    náša učtovnicka ma zaučala, tak som si myslela že to tak musim uctovat....a mohla by som to teda aj stvrtrocne ked nam vracaju DB?lebo neviem si to predstavit robit roce, mala by som v tom asi chaos...dakujem

    mizu24 je offline (nepripojený) mizu24

    mizu24
    Ja si zapíšem do pohľadávok len tú sumu DB, ktorú mi majú štvrťročne vrátiť, keď mi vyšla platiť daň po odrátaní DB, tak zapíšem do záväzkov len ten rozdiel. Bol by z toho potom strašný chaos, aj keď neviem, či by nebolo správnejšie podľa postupov účtovania zapisovať pôvodné sumy a potom párovať. Ale aj my sme len ľudia...

    mizu24 je offline (nepripojený) mizu24

    mizu24
    rodina1 Pozri príspevok
    Podľa postupov účtovníctva pre JÚ sa DB, ktorý ti majú vrátiť z DÚ má správne účtovať ako VOZD, v členení - mzdy. DB sa má účtovať ako storno. Potom je správnejšie sumu DB, ktorú ti má poukázať DÚ účtovať ako záväzok voči DÚ s mínusovým znamienkom.

    Postupy účtovania
    § 4
    Peňažný denník


    (8) Výdavky podľa odseku 6 písm. e) tretieho bodu obsahujú
    a) čisté mzdy vyplatené zamestnancom vrátane vyplateného daňového bonusu, a to aj z prostriedkov zamestnávateľa6),
    b) poistné a príspevky na zdravotné poistenie a sociálne poistenie, ktoré je povinný platiť zamestnanec7),
    c) daň z príjmu zo závislej činnosti a preddavky na daň z príjmov zo závislej činnosti,
    d) daňový bonus vrátený správcom dane, účtovaný ako storno.

    (6) V peňažnom denníku sa uvádza prehľad
    e) výdavkov vynaložených na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov4) celkom, v členení najmä na
    3. mzdy,
    Jasné, ja to ale robím trochu zložitejšie. Pohľadávku spárujem s BV, keď mi naň vrátia DB a zaúčtujem PNZD a následne ID do miest mínusovou sumou. Je to podľa mňa logickejšie, lebo ja mám voči DU pohľadávku a nie záväzok.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.