Zavrieť

Porady

Novela Zákonníka práce

Vo štvrtok bude rokovat vlada o návrhu novely Zákonníka práce(http://www.rokovania.sk/Rokovanie.as...Material=19586).

Dnes ma oslovil redaktor denníka SME a chcel vedieť názor účtovníka (mzdára) na pripravované zmeny týkajúce sa dovolenky.

Poraďáci, ak sa chcete vyjadriť k pripravovaným zmenám Zákonníka práce, nielen v oblasti dovolenky, máte možnosť v tejto téme (posuniem ďalej, p. redaktor si nás našiel na Porade) ...
Usporiadat
psps psps

psps je offline (nepripojený) psps

Píšem zo strany mzdovej účtovníčky - zamestnankyne. Zamestnávateľ tu na Slovenku to má veľmi ťažké a novelou zákonníka práce platného od 1.3.2010 sa to ešte zhoršilo. Akurát som to písala v inej téme. Sme malá firma so 7 zamestnancami a predlžovali sme pracovné zmluvy na dobu určitú vždy na pol roka. Zamestnancom sa to síce nepáčilo, ale po novele sa im to nepáčilo ešte viac. Pretože, ak mal dať zamestnávateľ dobu neurčitú, tak ich radšej prepustil a prijal iných. A samozrejme by tí zamestnanci radšej podpísali ďalšiu dobu určitú ako prísť o prácu. Už teraz sa deje, že majiteľ firmy radšej zamestná živnostníkov. Podľa môjho názoru odstavec, ktorý bol vypustený, že zametnávateľ malej firmy do 20 zamestanacov môže predlžovať dobu určitú, tam veľmi chýba. Veď aj ten konateľ je len človek, ktorý keď ukončí firmu bude musieť platiť odstupné. Tiež mu neni po chuti, ak sa jeho firme nedarí. Tak načo mu to ešte sťažovať. Môžeme byť predsa radi, že to ťahá dokiaľ ide a že zamestnáva pár ľudí.
Páči sa mi, že uvažujú nad možnosťou predlžovať dobu určitú 3 krat v priebehu 3 rokov.
Tiež je fajn, ak sa výmera dovolenky bude počítať od veku a nie od toho koľko kto odrobil. Ja mám napríklad 34, ale ešte nemám nárok na 25 dní dovolenky, len preto, že som nastúpila do práce až v 20 rokoch. Môžem ja za to, že ma moji rodičia dali neskôr do 1.triedy základnej? Tak isto potrebujem viac dovolenky ako moja mladšia kolegyňa. Ja mám dve deti, malé, stále choré alebo na prázdninách a ona len jedno veľké samostatné. Aj toto by stálo za uváženie.
Ďakujem za vyjadrenie sa.
8 0
psps psps

psps je offline (nepripojený) psps

Od kedy má platiť novela?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

psps Pozri príspevok
Od kedy má platiť novela?
od 1.9.2011, okrem bodu 78 v čl.I.(predlženie nároku na dovolenku po dovršení veku 33 rokov), ktorý nadobudne účinnosť od 1.1.2012.

Nesúhlasím s tým, že tvoj nárok na dovolenku súvisí s tým, že si išla neskôr do školy.
Podľa súčasného znenia ZP, do "odpracovaných" rokov sa započítava doba úspešne ukončeného štúdia po 18 roku veku zamestnanca. Problém bude niekde inde.
7 0
trisestri trisestri

trisestri je offline (nepripojený) trisestri

Mne sa nepozdáva zrušenie odstupného,respektíve súbehu odstupného a výpovednej lehoty,takisto odstupnovanie výpovednej lehoty-mala platit výpovedna lehota 2 mesiace a k tomu odstupné vo výške dvoch mesačných platoch,maximálne do výšky dvojnásobku priemernej mzdy platnej v predchadzajúcom roku-ohraničením dlžky nároku a jeho výšky by sa dosiahol kompromis-takto jednostranne získavajú zamestnavatelia,takisto budú v nevýhode ešte viac novoprijatý zamestnanci a mladý ludia,kedže ich bude jednoduchšie prepustit kvoli kratšej výpovednej lehote,nie vždy kvalita zamestnanca závisi od dlžky jeho pracovného pomeru,prípadne to bude jasná výhoda jednej skupiny zamestnancov,ak by niekto argumentoval skusenostami, dlšou odpracovanou dobou atd-ved nech jeto na zamestnavatelovi aby sa slobodne rozhodol koho prepustí,takto jasné že prepustí tých,ktorých sa može najrýchlejšie zbavit.Túto vládu volili hlavne mladší voliči a ta sa im aj takto odvdačuje, takmer všetky zákony sú v neprospech mladých popri hlavne postihnutej skupine chorých a nízkoprijmových skupín.
6 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

Dnes to vláda schválila. Viac tu http://ekonomika.sme.sk/c/5869234/vl...ika-prace.html
4 0
trisestri trisestri

trisestri je offline (nepripojený) trisestri

A ešte nechápem prečo by nemohla byt účinost od 1.1.2012 a nie od 1.9 2011,bolo by vhodnejšie aby pri tak rozsiahlých a zavažných zmenách,mali si to kompetetný možnost naštudovat a pripravit sa na zmeny.
0 0
m.hladka m.hladka

m.hladka je offline (nepripojený) m.hladka

som
Ja by som odstupné úplne zrušila, neviem kto a prečo to vymyslel.
Jednoduchý podnikateľ ak nemá na mzdy a prepustí zamestnanca, tak horko ťažko naškrabe na odstupné a fondy, aby nejako prežil.
A ak neprežije a musí firmu ukončiť, zrušiť, odstupné mu veru nik nevyplatí.
2 0
felama67 felama67

felama67 je offline (nepripojený) felama67

Zarazilo ma, že tu niekto spomína, že ak má firma do 20 zamestnancov, nemôže stále predlžovať dobu určitú! Kedy sa to vypustilo zo Zákonníka práce? Neplatí to ešte stále?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

felama67 Pozri príspevok
Zarazilo ma, že tu niekto spomína, že ak má firma do 20 zamestnancov, nemôže stále predlžovať dobu určitú! Kedy sa to vypustilo zo Zákonníka práce? Neplatí to ešte stále?
nie, neplatí. Z § 48 tento bod vypadol

http://www.google.sk/url?sa=t&source...Vrw2heCi3N33qA
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
psps Pozri príspevok
... Tiež je fajn, ak sa výmera dovolenky bude počítať od veku a nie od toho koľko kto odrobil. Ja mám napríklad 34, ale ešte nemám nárok na 25 dní dovolenky, len preto, že som nastúpila do práce až v 20 rokoch. Môžem ja za to, že ma moji rodičia dali neskôr do 1.triedy základnej? Tak isto potrebujem viac dovolenky ako moja mladšia kolegyňa. Ja mám dve deti, malé, stále choré alebo na prázdninách a ona len jedno veľké samostatné. Aj toto by stálo za uváženie.
Ďakujem za vyjadrenie sa.
Súhlasím, že mladé rodinky potrebujú viac dovolenky. My 17-ky sme pri nástupe do zamestnania mali len 2 týždne, našťastie onedlho som dosiahla nárok na 3.
A prázdniny 9 týždňové!
0 0
monikago monikago

monikago je offline (nepripojený) monikago

ja by som navrhovala, aby sa konečne zamerali na odvody a riadne to prehodnotili, keď si zoberiete, že na výplatnej páske, máte hrubú mzdu 600 eur, v skutočnosti dostanete cca 400 eur a zamestnávateľ vidí, že cena mojej práce je 800 eur, tak sa ma pýta, že čo sa mi nepáči .... no mne sa hlavne nepáči, že kde mám ten rozdiel 400 eur, keď všade kam v kročím si odo mňa pýtajú nejaké poplatky a keď sa konečne rozhodnem, po dlhodobom šetrení a zvažovaní, či vôbec uživím svoje dieťa, že otehotniem, tak mi po 15 rokoch, čo chodím do práce a strhávajú mi odvody ako materskú vyplatia almužnu a to nehovorím o rodičovskom príspevku, kde sú tie moje predchádzajúce odvody, keď sa mi materská počíta len z predchádzajúceho obdobia, prečo sa nepočíta z celého obdobia, čo je mamička v pracovnom pomere, a kde je tá spravodlivosť, keď ja stojím s papierom od lekára pre svokru, ktorú stále naťahujú, či je oprávnená používať "titul" ZŤP na 100% a poberať dôchodok na SP a predo mnou stojí občianka s inou farbou pleti a to nechcem byť rasistka, že ak im doktorka napíše, poprípade nájde ešte inú chorobu, aby prišli a prehodnotia ich peniažky, aby mohli dostať viacej ...

fuj už som sa moc rozčúlila
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Monika, na splnenie takýchto požiadaviek by si musela vlastniť Arabelin prsteň ...
0 0
willma willma

willma je offline (nepripojený) willma

alebo mať správnu farbu pleti
0 0
trisestri trisestri

trisestri je offline (nepripojený) trisestri

k tým osadníkom,neviem prečo konečne neprijmu konečne také zákony,pri ktorých si spočitajú že im je nevyhodne kotit deti o ktoré sa nevedia postarat-prispevok pri narodení dietata iba rodičom z ktorých aspon jeden odpracoval 12 mesiacov,potom stanovenie horného limitu socialných dávok pre spoločne posudzované osoby v rodine kde nikto nepracuje a im nepomože žiadný zakoník práce,iba aplikacia rovnakých práv a povinosti,vymožitelnost práva.
Tu je postreh k ZP http://komentare.sme.sk/c/5870210/fi...t-nehrozi.html
0 0
Indeed Indeed

Indeed je offline (nepripojený) Indeed

Doležitejšia ako Zákonník práce,je Kolektívna Zmluva uzatvorená medzi Zamestnavateľom a zástupcami zamestnancov, ktorá konkrétne špecifikuje
odmeny a požitky zamestnancom ako sú napr.platové podmienky vratane 13. a 14.platu a ine požitky , voľno, dovolenka a pod.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Indeed Pozri príspevok
Doležitejšia ako Zákonník práce,je Kolektívna Zmluva uzatvorená medzi Zamestnavateľom a zástupcami zamestnancov, ktorá konkrétne špecifikuje
odmeny a požitky zamestnancom ako sú napr.platové podmienky vratane 13. a 14.platu a ine požitky , voľno, dovolenka a pod.
súhlasím, zamestnávatelia dostali väčšiu volnosť aj pri krátení dovolenky a platených prekážok v práci na ošetrenie a vyšetrenie zamestnanca ...
0 0
psps psps

psps je offline (nepripojený) psps

felama67 Pozri príspevok
Zarazilo ma, že tu niekto spomína, že ak má firma do 20 zamestnancov, nemôže stále predlžovať dobu určitú! Kedy sa to vypustilo zo Zákonníka práce? Neplatí to ešte stále?
Veru neplatí, ja som tiež vôbec nepostrehla kedy bola novela a teraz mi to robí vrásky na tvári.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

mne sa celkom páči § 49 a .... myslím, že dobrá vec to je.
pre mňa by sa to veru hodilo .. škoda, že aj skôr taká možnosť nebola
0 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

psps Pozri príspevok
Píšem zo strany mzdovej účtovníčky - zamestnankyne. Zamestnávateľ tu na Slovenku to má veľmi ťažké a novelou zákonníka práce platného od 1.3.2010 sa to ešte zhoršilo. Akurát som to písala v inej téme. Sme malá firma so 7 zamestnancami a predlžovali sme pracovné zmluvy na dobu určitú vždy na pol roka. Zamestnancom sa to síce nepáčilo, ale po novele sa im to nepáčilo ešte viac. Pretože, ak mal dať zamestnávateľ dobu neurčitú, tak ich radšej prepustil a prijal iných. A samozrejme by tí zamestnanci radšej podpísali ďalšiu dobu určitú ako prísť o prácu. Už teraz sa deje, že majiteľ firmy radšej zamestná živnostníkov. Podľa môjho názoru odstavec, ktorý bol vypustený, že zametnávateľ malej firmy do 20 zamestanacov môže predlžovať dobu určitú, tam veľmi chýba. Veď aj ten konateľ je len človek, ktorý keď ukončí firmu bude musieť platiť odstupné. Tiež mu neni po chuti, ak sa jeho firme nedarí. Tak načo mu to ešte sťažovať. Môžeme byť predsa radi, že to ťahá dokiaľ ide a že zamestnáva pár ľudí.
Páči sa mi, že uvažujú nad možnosťou predlžovať dobu určitú 3 krat v priebehu 3 rokov.
Ano, ved to je to, co ja tu stale hovorim uz roky, ze zamestnavatel by mal mat pravo definovat pokial mozno vsetky podmienky, za ktorych je ochotny vytvorit pracovne miesto a prijat zamestnanca a naopak zamestnanec by mal mat plne pravo stanovit, za akych podmienok je ochotny predat svoju pracobnu silu a svoj cas zamestnavatelovi. Ak sa tieto dve ponuky stretnu, (respektive sa stretnu po vyjednavani), tito dvaja by mali mat pravo spolu uzatvorit pracobnu zmluvu. Stat by im do toho pokial mozno nemal velmi hovorit.

Iba takto dokaze pracovny trh pruzne reagovat na zmeny konjunktury a vykonnosti ekonomiky. Jednoducho - v case, ked bude zle by museli zamestnanci ustupit zo svojich poziadaviek a naopak - v case, ked by sa ekonomike zacalo darit (a ono by sa jej zacalo darit ovela skor, keby sa to zaviedlo) by boli prave zamestnanci ti, ktori by si urcovali, svoje prava a postavenie na trhu prace.
0 0
promont maja promont maja

promont maja je offline (nepripojený) promont maja

... ja zase už pomaly, ale isto zvažujem, že koncept pracovnej zmluvy prepracujem a bude obsahovať oveľa širší záber ... mám na mysli "možnosti, resp. nároky" pre zamestnanca ( nakoľko zamestnávateľa viažu ustanovenia Zákonníka práce akotaké, t. j. tu viacmemenej stačí aj klauzula o tom, že všetko, čo nie je dohodnuté v predmetnej pracovnej zmluve sa riadi ustanoveniami Zákonníka práce ... ) ... a mám na mysli hlavne to, že ak o niečo nepožiada sám ... a podobne. Počas mojej praxe som mala v rukách aj pracovné zmluvy, napr. z Českej republiky či Rakúska, a tie veru mali oveľa oveľa viac strán ako naše - slovenské ...

... pretože bez dobrých vzťahov na pracovisku neprichádza ani úspech v podnikaní ... či?
Naposledy upravil promont maja : 03.05.11 at 06:39
1 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať