Zavrieť

Porady

Kto platí daň z nehnuteľnosti ak nie je moja

Dobrý deň. Mohol by my niekto prosím poradiť. Asi 3 roky sa snažíme /záhradkári/odkúpiť pôdu v záhr.osade. Po 3 rokoch márneho vybavovania sme stale nič nevybavili, vraj vlastníci nie sú známy atď.......
Tak sa naskytá otázka prečo by sme mali platiť dane za niečo čo nám vlastne nevie nikto odpredať a nevlastníme to........veď ja si osobne myslím že je logické platiť za to čo je moje a nie niekoho neznámeho. Milan
Naposledy upravil Dav : 04.05.11 at 19:45
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    betak je offline (nepripojený) betak

    betak
    V zmysle zákona o dani z nehnuteľností môže byť vo vašom prípade daňovníkom:



    - vlastník, alebo

    - nájomca, ak nájomný vzťah k pozemku trvá alebo má trvať najmenej päť rokov a nájomca je zapísaný v katastri nehnuteľností.

    Ak nemožno určiť daňovníka podľa predchádzajúcej vety, daňovníkom je osoba, ktorá pozemok skutočne užíva.

    Správu dane z nehnuteľnosti vykonáva obec, na území ktorej sa nehnuteľnosť nachádza.

    mkatka je offline (nepripojený) mkatka

    mkatka
    hubatá Pozri príspevok
    Podľa mňa je logické platiť daň za to čo užívaš a z čoho berieš úžitky.
    Ja mám opačný problém: vlastním pôdu ktorú užíva iný, ale neplatí dane. Ako zistím kto mi ju užíva? Miestny úrad mi to nechce povedať, v katasri žiadna zmena nie je prevedená, ja len vidím ako niekto orie, seje a zberá úrodu. Ako ho mám prinútiť aby platil aspoň dane keď už mi neplatí prenájom ????
    Skús tú úrodu pozbierať Ty. Podľa mňa ten dotyčný sa hneď prezradí ...

    hubatá je offline (nepripojený) hubatá

    hubatá
    Podľa mňa je logické platiť daň za to čo užívaš a z čoho berieš úžitky.
    Ja mám opačný problém: vlastním pôdu ktorú užíva iný, ale neplatí dane. Ako zistím kto mi ju užíva? Miestny úrad mi to nechce povedať, v katasri žiadna zmena nie je prevedená, ja len vidím ako niekto orie, seje a zberá úrodu. Ako ho mám prinútiť aby platil aspoň dane keď už mi neplatí prenájom ????

    Oliwa je offline (nepripojený) Oliwa

    Oliwa
    Hubka , ja to vidím takto: zobrať si pár dní voľna, utáboriť sa v stane na medzi a striehnuť ... Je jar - už máš zasiate? Chytiť dotyčného pod krk, alebo aspoň zdokumentovať, kto a čím Ti to Tvoje pole neorané /pardon zorané/ obrába...
    Keď všetci kompetentní mlčia... alebo zájsť do krčmy na poldeci a povypytovať sa...

    Oliwa je offline (nepripojený) Oliwa

    Oliwa
    mildo Pozri príspevok
    Dobrý deň. Mohol by my niekto prosím poradiť. Asi 3 roky sa snažíme /záhradkári/odkúpiť pôdu v záhr.osade. Po 3 rokoch márneho vybavovania sme stale nič nevybavili, vraj vlastníci nie sú známy atď.......
    Tak sa naskytá otázka prečo by sme mali platiť dane za niečo čo nám vlastne nevie nikto odpredať a nevlastníme to........veď ja si osobne myslím že je logické platiť za to čo je moje a nie niekoho neznámeho. Milan
    Ideál:
    Daň z nehnuteľnosti má platiť vlastník nehnuteľnosti.
    Nájomca má platiť vlastníkovi nájomné za prenájom nehnuteľnosti.
    Reál:
    často na míle vzdialený od ideálu...
    Mildo, kto od Vás žiada zaplatiť daň? To akože z obecného/mestského úradu prišiel daňový výmer na Vaše meno, hoci nie ste vlastníci, len užívatelia?

    hubatá je offline (nepripojený) hubatá

    hubatá
    No ..... prezraď Mildo !!!!
    Ak prezradíš tak ja tam začnem pátrať kto mi to tam seje (serie). Oliwka vieš koľko som ja už v miestnej krčme popila .... a nič som nezistila. Domáci ti neprezradia, lebo aj oni užívajú iným cudzím role, polia, záhrady a neplatia ani nájomné a ani dane. Čo sú šiši?

    marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

    I am a man marjankaj
    hubatá Pozri príspevok
    No ..... prezraď Mildo !!!!
    Ak prezradíš tak ja tam začnem pátrať kto mi to tam seje (serie). Oliwka vieš koľko som ja už v miestnej krčme popila .... a nič som nezistila. Domáci ti neprezradia, lebo aj oni užívajú iným cudzím role, polia, záhrady a neplatia ani nájomné a ani dane. Čo sú šiši?
    Tak ty by si mala piť iba naoko. Nalievať musíš tých ostatných.Pri určitej hladine sa im jazyk skôr pošmykne.

    Oliwa je offline (nepripojený) Oliwa

    Oliwa
    Ná šak nech! Ale budeš mať "nájomníka" a môžeš od neho vymáhať, čo Ti je za tie roky dlžný... Alebo Ti tam nebude už siať a Teba to nebude s.ať... Neplatí aj tu náhodou "nezákonné obohatenie sa"? A obec sa nebude už môcť vyhovárať, že nevie, kto Ti obrába otcovu roľu...
    Naposledy upravil Oliwa : 05.05.11 at 21:17

    hubatá je offline (nepripojený) hubatá

    hubatá
    Vidíš, to ma nenapadlo, ja sa snažím aj napriek môjmu nicku byť slušná.
    To znamená že by som si mala vziať 2-3 dni dovolenku, prespať na roli, vykopať si zopár krumpľov, spraviť táborák, opekať slaninku - a on príde a odvlečie ma za vlasy na Obecný úrad.
    Tuším to tak spravím. Lebo už som rozmýšľala že zaplatím geodetovi nech viem odkiaľ pokiaľ je moje a oplotím si to. Lenže to musíš šľapať po cudzích roliach a ešte mi aj geodeta ovalia motykou......

    Oliwa je offline (nepripojený) Oliwa

    Oliwa
    A ten Ti k cene za vytýčenie priráta aj rizikový príplatok za "ublíženie na zdraví"...
    Naposledy upravil Oliwa : 05.05.11 at 09:09

    Oliwa je offline (nepripojený) Oliwa

    Oliwa
    hubatá Pozri príspevok
    No ..... prezraď Mildo !!!!
    Ak prezradíš tak ja tam začnem pátrať kto mi to tam seje (serie). Oliwka vieš koľko som ja už v miestnej krčme popila .... a nič som nezistila. Domáci ti neprezradia, lebo aj oni užívajú iným cudzím role, polia, záhrady a neplatia ani nájomné a ani dane. Čo sú šiši?
    Hubka, Milda nechaj na pokoji! On má predsa záujem o kúsok zeme v záhradkárskej osade, nie o Tvoje veľkostatkárske plantáže...!

    mildo je offline (nepripojený) mildo

    mildo
    Áno chodí my to pravidelne z OU z obce. Sme záhradkárska osada a nie a nie nam to odpredať. Myslím pôdu.....ale dane v pohode...nie je to moc ale ide asi o princíp...dík

    mildo je offline (nepripojený) mildo

    mildo
    Za chatku čo tam mám je to OK....ale prečo za pôdu ktorú má niekto neznámy a roky neplatí. Keď my to odpredajú nemám vôbec problém.

    mildo je offline (nepripojený) mildo

    mildo
    Ďakujem za vysvetlenie.....ale aj tak by si mohli naháňať právoplatných majiteľov,ak nám to kôli nim nemôžu predať...

    ela77 je offline (nepripojený) ela77

    ela77
    mildo Pozri príspevok
    Ďakujem za vysvetlenie.....ale aj tak by si mohli naháňať právoplatných majiteľov,ak nám to kôli nim nemôžu predať...
    Majiteľ sa dá zistiť na :katasterportál-pod nezistený majiteľ, podľa parcely. Záhradkársky zväz by mal platiť obci za celú parcelu, čo zahrňa vás všetkých a vy by ste mali platiť záhradkárskemu zväzu. Tak si to vydiskutujte u toho kto vás zastrešuje.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.