Zavrieť

Porady

Faktúra zo zahraničia

Potrebovala by som sa spýtať, ako mám zaúčtovať faktúru, ktorá prišla z Maďarska a je bez DPH. Neviem ako mám postupovať, pretože to je prvá faktúra. Robím v účtovnom programe MRP, prosím o radu, ako postupovať, aby som nespravila chybu...ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Ester plus je offline (nepripojený) Ester plus

    Ester plus
    Keď sme ešte neboli v EU a nakupovali sme tovar zo zahraničia, musel tento tovar prejsť cez colné konanie a colnici sa skutočne musela zaplatiť DPH. Túto zaplatenú DPH sme si uplatnili na odpočet až s odstupom istého času. Teda DPH sme zaplatili ale na jej vrátenie sa istý čas čakalo. Po vstupe do EU už túto DPH platíme len fiktívne t.j. zápis na strane dal účtu 343 a zároveň si fiktívne uplatňujeme nárok na jej odpočet t.j. 343 str. MD. A preto ten účtovný zápis 343/343.

    Ester plus je offline (nepripojený) Ester plus

    Ester plus
    Faktúru je bez DPH a ty urobíš vo svojom účtovníctve tzv. samozdanenie t.j. uplatníš DPH na výstupe aj na vstupe vo výške DPH platnej u nás t.j. 20%. Kontácia 343XXX/343XXY. Typ DPH ti neviem povedať, nakoľko program MRP nepoužívam. Okrem toho si neuviedla či ide o nadobudnutie tovaru alebo služby z krajiny EU.

    Kaja.K je offline (nepripojený) Kaja.K

    Kaja.K
    fa zaúčtuješ 111/321 a samozdanenie 343/343

    Kaja.K je offline (nepripojený) Kaja.K

    Kaja.K
    inak mnoho programov robi samozdanenie automaticky, tak skus hotline linku, mozno to bude jednoduchsie ako si myslis :-)
    Do faktúry dáš do typu DPH 49, a pri nahadzovaní položky fa zadáš aj DPH v príslušnej kolonke / 20 % / , vypočíta ti to, ale fa zostane v pôvodnej sume.
    Pri zaúčtovaní do peň. denníka dáš typ 39, tam už je to jedno.
    Pri kontrole dokladov DPH vo výstupoch PD si dáš predlohu Zoznam DPH dokladov s dopočítanou DPH.

    martina0203 je offline (nepripojený) martina0203

    martina0203
    Ide o nadobudnutie tovaru zo zahraničia - stavebný materiál.
    Prišla faktúra a musím ju zaúčtovať. Teda ak dobre chápem vypočítam si 20% DPH a faktúru zaúčtujem :
    131 / 321
    343 / 321
    tak správne?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.