Zavrieť

Porady

E-obchodovanie prostredníctvom zahraničného sprostredkovateľa

Sme platiteľom DPH registrovaným na Slovensku. Predávame noty k hudobným skladbám v elektronickej podobe (zákazníci si ich po zakúpení cez internet môžu vytlačiť na svojej tlačiarni) prostredníctvom anglického internetového obchodu (prevádzkovateľ je registrovaný pre DPH v UK), v rámci ktorého máme prenajatý za mesačný poplatok určitý web-priestor. Súčasťou internetového obchodu je aj to, že anglický partner sa kompletne stará o internetové finančné transakcie. Funguje to tak, že my stanovíme cenu tovaru, ktorá so zobrazí na webovej stránke, zákazník (z ktorejkoľvek krajini na svete) zaplatí túto sumu e-platbou (kreditná karta alebo PayPal) na účet sprostredkovateľa, sprostredkovateľ nám raz mesačne pošle výkaz o predanom tovare a strhnutej provízii a poukáže rozdiel na náš účet. Žiadne faktúry medzi nami a sprostredkovateľom, nič, len rámcová zmluva, mesačné výkazy a jedna platba.

Podľa rámcovej zmluvy s anglickým partnerom, je anglický partner „an agent on our behalf“, teda sprostredkovateľom, ktorý koná v našom mene. Zmluva zároveň hovorí, že ak predáme nejaký tovar (elektronické noty), tak je to obchodná transakcia medzi nami a konečným sprostredkovateľom, a že my nesieme plnú zodpovednosť za uplatnenie DPH z predaja (na výkaze vidíme krajinu, z ktorej pochádza zákazník a aj to, či je registrovaný na DPH).
V tejto súvislosti ma však prekvapuje, že sprostredkovateľ pri elektronickom nákupe vystavuje zákazníkom elektronické doklady o predaji, na ktorých vystupuje ako predávajúci (merchant/seller). Na týchto dokladoch nie je žiadna zmienka o nás ako predávajúcom. Pre zákazníka to teda vyzerá, ako keby tovar kupoval od sprostredkovateľa. Sprostredkovateľ však nie je vlastníkom tovaru, pretože ho od nás nekúpil. Ak však skutočne ide o obchod medzi nami a konečným spotrebiteľom, mali by sme zrejme podľa § 72 ZoDPH konečnému spotrebiteľovi vystaviť faktúru my. My však s konečným spotrebiteľom vôbec neprichádzame do kontaktu...

Nejako mi to celé nesedí. Mám také tušenie, že niekde musí byť chyba. Veľký problém však spočíva v tom, že ide o sprostredkovateľa s celosvetovou pôsobnosťou, ktorý so všetkými partnermi po celom svete spolupracuje za rovnakých podmienok a nedá sa s ním veľmi vyjednávať o individualizácii obchodných podmienok a vystavovaní dokladov, ktoré by zrejme boli potrebné vzhľadom na našu legislatívu.

Viete mi niekto poradiť v tejto veci? Uvítam akékoľvek postrehy a pripomienky, pretože to riešim už dosť dlho a neviem sa z toho vysomáriť. Skúsil som sa obrátiť aj na DÚ, ale odtiaľ som ako odpoveď dostal v podstate len citácie nášho zákona o DPH. Existujú u nás nejakí odborníci v tejto problematike, ktorí by vedeli za odmenu vyjasniť takýto konkrétny obchodný vzťah, vrátane kompletnej komunikácie s anglickým partnerom v našom mene?

Záverom ešte uvádzam, že celý prípad som už dosť zjednodušil, pretože nehovorím o poplatkoch za webhosting, účtovaní provízie sprostredkovateľa, prevod peňazí na náš účet cez PayPal a neuvádzam ďalšie problémy, ktoré súvisia s autorskými právami v súvislosti s predajom nôt...
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Trill je offline (nepripojený) Trill

    Trill
    Opravujem chybu v prvom odseku: "... obchodná transakcia medzi nami a konečným spotrebiteľom..."

    E-obchodovanie prostredníctvom zahraničného sprostredkovateľa

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.