Zavrieť

Porady

Skusobna doba a tehotenstvo

Dobry den prajem , chcela by som sa Vas na nieco opytat : v jednej firme som pracovala presne rok a pol a potom som s nimi rozviazala pracovny pomer na sest mesiacov bola som dobrovolne nezamestnana . Po siestich mesiacoch 01.05. 2011 som nastupila opat do prace do tej istej firmy a uzavreli so mnou zmluvu na dobu urcitu do konca roka 2011 so skusobnou dobou na tri mesiace . Vcera som sa dozvedela krasnu novinku, ze som tehotna a neviem co robit . Chcem sa opytat ak to oznamim mojmu zamestnavatelovi ma pravo rozviazat so mnou prac. pomer, pretoze som v 3 mesacnej skusobnej dobe alebo si to mam rasej nechat pre seba a pockat kym prejdu prve tri mesiace ? Mam sedavu pracu, takze by nemala ohrozit moje tehotenstvo. Co robit ? Pracovat chcem .... dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    vieraaaa je offline (nepripojený) vieraaaa

    vieraaaa
    Tweety Pozri príspevok
    Ak sa PP nepredlži, skončí dobou určitou tak, či tak.
    Majka, súhlasím s Tebou, ja som nechcela tým povedať, že to má hneď oznámiť, chcela som iba upozorniť, že PP na dobu určitú končí aj počas tehotenstva.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    vieraaaa Pozri príspevok
    Keď zamestnávateľovi neoznámiš počas skúsobnej doby, že si tehotná, tak s Tebou môže ukončiť pracovný pomer na konci roka, nakoľko ako píšeš, máš pracovnú zmluvu na dobu určitú a tá končí aj počas tehotenstva.
    Ak sa PP nepredlži, skončí dobou určitou tak, či tak.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    konevalova100 Pozri príspevok
    Dobry den prajem , chcela by som sa Vas na nieco opytat : v jednej firme som pracovala presne rok a pol a potom som s nimi rozviazala pracovny pomer na sest mesiacov bola som dobrovolne nezamestnana . Po siestich mesiacoch 01.05. 2011 som nastupila opat do prace do tej istej firmy a uzavreli so mnou zmluvu na dobu urcitu do konca roka 2011 so skusobnou dobou na tri mesiace . Vcera som sa dozvedela krasnu novinku, ze som tehotna a neviem co robit . Chcem sa opytat ak to oznamim mojmu zamestnavatelovi ma pravo rozviazat so mnou prac. pomer, pretoze som v 3 mesacnej skusobnej dobe alebo si to mam rasej nechat pre seba a pockat kym prejdu prve tri mesiace ? Mam sedavu pracu, takze by nemala ohrozit moje tehotenstvo. Co robit ? Pracovat chcem .... dakujem
    Dilema, ale radšej to oznám to až po SD, pretože v SD je možné skončiť PP kedykoľvek bez udania dôvodu.

    vieraaaa je offline (nepripojený) vieraaaa

    vieraaaa
    Keď zamestnávateľovi neoznámiš počas skúsobnej doby, že si tehotná, tak s Tebou môže ukončiť pracovný pomer na konci roka, nakoľko ako píšeš, máš pracovnú zmluvu na dobu určitú a tá končí aj počas tehotenstva.

    brčko je offline (nepripojený) brčko

    brčko
    asi by bolo to lepšie oznámiť až po 3mesiacoch, lebo ozaj je velké riziko, že skončia s tebou pp v skúš.dobe, aj ked česť výnimkám, ak by to neurobili.

    Ak s tebou skončia pp do 90dní od vzniku pp, tak sa ti bude rátať materské z minima.

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    .. ešte doplním Gabiku .. ak by také niečo hrozilo, je ešte možnosť DNP (ale čas beží)
    záleží aj od toho, aký máš VZ v zamestnaní.

    brčko je offline (nepripojený) brčko

    brčko
    ak si tehotná do 8tt. a nástup na md vychádza ešte na rok 2011 (pôrod predpokladám v dec.2011 alebo jan.2012, tj. sleduje sa nem.poistenie v obd. cca 1/2010-1/2012), tak vzhladom k tomu, že ti do 30.11.2010 trvalo nem.poistenie vkuse 3roky (tj.máš v obd. dva roky pred pôrodom cca 10-11mesiacov ukončeného. nem.poistenia) a teraz ti zamestnanie tráva od 1.5.(1mesic), tak ak si tehotná do 8tt, asi by som sa prihlásila na dnp a to bud z rozdielu maxima a tvojho platu v zamestnaní, alebo ak by bolo riziko ukončenia pp pred tými 90dnami vysoké, tak z úplného maxima 1116,75eur. Ale určite do 8tt (podstatný je nástup na md až po uplynutí 26týž. po prihlásení na dnp, no najneskôr 6týž. pred očakávaným termínom pôrodu a neporodiť pred uplynutím 26týž) a ešte počas trvania pp (ak by vzniklo dnp po ukončení pp, tak zo zamestnaia by nárok na materské nevznikol).


    v takom prípade ti vznikne nárok na materské z oboch nem.poistení.
    Ak zanikne pp do 90dní, tak "predpokladám" zo zamestnania materské z minima (bude trvať napr. 1mes.+ 8mes z ukončeného np= 9mesiacov tj. cca 270dní , predpokladám aj ked by bolo zamestnanie už ukončené, je možné predchádzajúce ukončené np prirátať?? no to by chcelo overiť na sp cez poradnu!!! netvrdím iste)
    + z dnp ti vznikne nárok na materské rátané z vym.základov v rozh. období (v čase súbehu pp+dnp to bude rozdiel maxima a vz z pp, ak sa prihlásiš z maxima a za obdobie po ukončení pp to bude maximum, no najviac vz, z ktorého sa prihlásiš)
    dnp ti bude trvať napr. od napr. júna do dec.=7mes. +2mesiace z ukončeného np)

    kontrola: z ukončeného np sa zoberie 7mes. pre jedno np a 2mes. pre druhé np, tj. spolu 9mesiacov a ty máš cca 10-11mesiacov, tj. je to ok.

    no samozrejme treba dobre prerátať, môj výpočet je len orientačný a ak sa chceš prihlásiť na dnp z vyššieho vz, tak do 8tt a počas trvania pp (ak chceš nárok aj zo zamestnania v ochr. lehote)
    a overiť na sp, čo som písala.
    Naposledy upravil brčko : 20.05.11 at 16:11

    Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

    Mila123
    Brčko, ak mi to dobre počíta, na DNP sa musí prihlásiť, keď ešte nie tehotná, nakoľko nástup na MD je cca 6 týždňov pred plánovaným pôrodom a dobrovoľne poistená, aby mala vyplácané dávky musí byť 270 dní.....alebo sa mýlim????

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Mila123 Pozri príspevok
    Brčko, ak mi to dobre počíta, na DNP sa musí prihlásiť, keď ešte nie tehotná, nakoľko nástup na MD je cca 6 týždňov pred plánovaným pôrodom a dobrovoľne poistená, aby mala vyplácané dávky musí byť 270 dní.....alebo sa mýlim????
    dobre ti to počíta, ale do 270 dní poistenia sa započítava aj predch.ukončené nem.poistenie (aj zo zamestnania) v posledných 2 rokoch. Ak si pozorne prečítaš prvý príspevok, práve o takýto prípad tam ide.
    Ahojte necakala som take rychle odpovede... ste super ...DNP si uz platim cc. 2 roky vkuse aj ked som bola dobrovolne nezamestnana ...
    Ahojte necakala som take rychle odpovede... ste super ...DNP si uz platim cc. 2 roky vkuse z maxima aj ked som bola dobrovolne nezamestnana ...

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.