Zavrieť

Porady

Faktúry z Čiech - potrebujem poradiť

Dobrý deň,
potrebujem poradiť, ale tak po "lopate", lebo tomu usmernenie Dú vôbec nerozumiem.
Chcem si zaplatiť službu, ktorú poskytuje prevádzkovateľ z Čiech. /týka sa to inter.stránok/.
Napísali mi, že sa musím registrovať na našom DÚ na zaplatenie DPH a oni mi pošlú svoju fa bez DPH, čiže to DPH zaplatím u nás.
O.k.
Ja však nie som platcom DPH.
A teraz ďalšia vec, môj dodávateľ /ide o tovar, ktorý budem predávať/, je takisto z Čiech. Predpokladám, že tiež mi bude predávať tovar aj s DPH, takže teraz aj z tohoto tovaru budem platiť DPH na slov. DÚ?
Už som z toho jelen.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tamila je offline (nepripojený) Tamila

    Tamila
    To, čo je vo vyššom príspevku, sa týka tovaru.
    Ak nie si platiteľ DPH a plánuješ prijať službu z ČŠ, musíš sa vopred zaregistrovať na DÚ podľa § 7a - to znamená, že oni ti vyfaktúrujú službu bez DPH a ty ju na Slovensku odvedieš, ale nebudeš si ju môcť odpočítať. Nebudeš z tejto registrácie platiteľ DPH, iba budeš odvádzať DPH z prijatej služby.
    Povinnosť registrovať sa podľa § 7a vzniká:
    - ak dodáva službu osobe z iného ČŠ, ktorá je tiež zdaniteľná osoba a miesto dodania služby je v ČŠ, kde je príjemca služby - miesto dodania je určené podľa § 15 ods.1)
    - ak prijíma službu od osoby z iného ČŠ, ktorá je tiež zdaniteľná osoba a miesto dodania služby je v tuzemsku podľa § 15 ods. 1
    Povinnosť registrovať sa podľa tohto ustanovenia nevzniká:
    - ak dodáv alebo prijme službu, u ktorej sa určuje miesto dodania podľa § 16 odst. 1 až 4 a 10 až 11,
    - ak ide o službu do/z tretieho štátu,
    - ak je už registrovaná podľa § 7 z dôvodu nadobudnutia tovaru z iného ČŠ,
    - ak ide o službu oslobodenú od dane.
    Naposledy upravil Tamila : 25.05.11 at 06:26 Dôvod: doplnenie

    Hlasovalo 5 pouzivatelov

    Užitočné (5)
    Ester plus, rodina1, Marína, terezamaria, betka
    5

    Ester plus je offline (nepripojený) Ester plus

    Ester plus
    Ak budeš obstarávať tovar z EU a nebudeš platcom DPH, fakturovaná cena bude bude s DPH so sadzbou DPH platnou v danej krajine. Celú túto sumu zahrnieš do obstarávacej ceny tovaru, ďalej už žiadnú DPH platiť na SLovensku nebudeš. To však bude platiť ak celková hodnota tovaru bez DPH nadobudnutého z iných ČŠ nedosiahne v kalendárnom roku 13 941,45 Eur. Ak túto sumu dosiahne musíš sa registrovať za plátcu DPH podľa § 7 zákona o DPH alebo za klasického platiteľa DPH podľa § 4.

    Tamila je offline (nepripojený) Tamila

    Tamila
    jadranka111 Pozri príspevok
    - takže ak sa už zaregistrujem /kvôli odberu služby z Čiech/, tak potom už aj tovar budem musieť platiť na 2x - čiže dodávateľ mi vystaví Fa bez DPH, tú potom odvediem na Slovensku?
    Registrácia podľa § 7a) sa týka iba služieb.
    Ak sa jedná o tovar, treba postupovať podľa § 7:
    § 7

    (1) Ak zdaniteľná osoba, ktorá nie je platiteľom, alebo právnická osoba, ktorá nie je zdaniteľnou osobou, nadobúda v tuzemsku tovar z iného členského štátu, je povinná podať daňovému úradu žiadosť o registráciu pre daň pred nadobudnutím tovaru, ktorým celková hodnota tovaru bez dane nadobudnutého z iných členských štátov dosiahne v kalendárnom roku 13 941, 45 eura.

    (2) Žiadosť o registráciu pre daň môže podať osoba podľa odseku 1 aj v prípade, ak hodnota tovaru bez dane nadobudnutého z iných členských štátov nedosiahla v kalendárnom roku 13 941, 45 eura.

    (3) Daňový úrad je povinný osobu podľa odsekov 1 a 2 registrovať pre daň, vydať jej osvedčenie o registrácii pre daň a prideliť jej identifikačné číslo pre daň bezodkladne, najneskôr do siedmich dní odo dňa doručenia žiadosti o registráciu pre daň; tento deň nesmie byť neskorší ako 31. deň po doručení žiadosti o registráciu pre daň; tento deň nesmie byť neskorší ako 31. deň po doručení žiadosti o registráciu pre daň

    jadranka111 je offline (nepripojený) jadranka111

    jadranka111
    - takže ak sa už zaregistrujem /kvôli odberu služby z Čiech/, tak potom už aj tovar budem musieť platiť na 2x - čiže dodávateľ mi vystaví Fa bez DPH, tú potom odvediem na Slovensku?

    Faktúry z Čiech - potrebujem poradiť

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.