Zavrieť

Porady

Prevádzkovanie platenej internetovej stránky a živnosť

Dobrý deň,

potreboval by som poradiť s nasledovnou vecou. Mám vlastnú internetovú stránku, na ktorú je platený prístup (obrázky a informácie). Tieto poplatky predstavujú môj príjem. Mám si na toto "podnikanie" založiť živnosť? Akú?

Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    dragan.michal je offline (nepripojený) dragan.michal

    dragan.michal
    Kedže ide o sústavnú činnosť vo vlastnom mene tak podľa mňa áno, potrebuješ živnosť.

    blavaciko je offline (nepripojený) blavaciko

    blavaciko
    ak sa jedna o pristup k nejakym udajom, datam, informaciam, mozno by sa to dalo riesit licencnou zmluvou...

    prečo je offline (nepripojený) prečo

    prečo
    ide skôr o prístup k obrázkom...ja som ich autorom - čiže nepotrebujem licenciu - keď niekto bude mať o ne záujem (ich vidieť) zaplatí za prístup, prípadne si môže objednať CD...to čo neviem pod akú živnosť to mám podradiť (jedna časť predaj CD - nie je problém) ale ten zbytok - príjem z prístupu na stránku - medzi voľnými živnosťami nie je nič všeobecné ako napr. poskytovanie služieb - rozmýšľal som aj nad vlastným názvom živnosti ako napr. poskytovanie služieb v oblasti internetovej zábavy - na živnosťáku ma pani presviedčali, že to nie je živnosť, ale skôr ma len nepochopila

    flector je offline (nepripojený) flector

    flector
    Nesnaž sa to silou-mocou všetko podrobne (zbytočne) rozpisovať, (zbytočne) žiadať o viac predmetov činností ako je treba, ani (zbytočne) vymýšľať vlastný popis.
    Existujú hlavné kategórie živností, vymedzené odborom živnostenského podnikania na MV SR, ktoré v sebe *orientačne* a automaticky zahŕňajú rôzne vymedzené pod-predmety činností.

    * Zoznam nieje vyslovene obmedzený len na doporučené pod-predmety.
    (Ak máš pochybnosti, ľahko sa môžeš opýtať na ŽÚ, či tvoja konkrétna predstava spadá do hlavnej kategórie doporučených živností.)

    Keď si tam (okrem iného) dáš tieto 2 hlavné predmety, tak máš problém vyriešený:
    23.1 Počítačové služby
    23.2 Služby súvisiace s počítačovým spracovaním údajov


    Tieto živnosti v sebe zahŕňajú všeličo, ale okrem iného aj:
    (O tie pod-predmety samozrejme nemusíš žiadať osobitne - môžeš robiť všetko čo v sebe zahŕňajú tieto 2 hlavné kategórie, keď ich budeš mať uvedené v predmetoch činností a ešte aj viac [teda aj pod-predmety, ktoré nie sú vyslovene uvedené v zozname] <-- ak nie sú s niečím ďalším v rozpore.)

    Tieto kategórie a pod-kategórie podľa mňa, verne opisujú to čo chceš robiť ...
    23.1 Počítačové služby
    • Poskytovanie informácií prostredníctvom internetu a z verejne prístupných zdrojov
    23.2 Služby súvisiace s počítačovým spracovaním údajov
    • 23.2.2 Služby súvisiace s databázami, on-line publikovanie

      • 23.2.2.1 Poskytovanie dát v určitom slede alebo postupnosti, vyhľadávaním alebo sprístupnením on-line dostupné každému alebo pre obmedzený počet užívateľov, publikovanie zoznamov a adresárov on-line

    Možno by sa ti ešte hodila:
    Vydavateľská činnosť
    Lebo v sebe obsahuje aj:
    • 23.3.5 Nakladanie s výsledkami duševnej tvorivej činnosti so súhlasom autora
    Čo si v tomto prípade ty sám.

    Poprípade ďalšie, ktoré sa ti zídu pri podnikaní, ktoré chceš robiť.

    Pozri zoznam na ministerstve vnútra:
    Zoznam odporúčaných voľných živností a ich bližšie obsahové vymedzenie
    Naposledy upravil flector : 28.05.11 at 05:53

    Prevádzkovanie platenej internetovej stránky a živnosť

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.