Zavrieť

Porady

Vyplatenie odstupného

Dobrý deň,
prosím Vás poradiť, či musím vyplatiť odstupné 3 platy zamestnancovi. Sme malá SBS-ka, firma ktorú strážime nám dlhuje 18.000,- Eur. Preto sme ich dali na súd a rozhodli sme s nimi ukinčiť zmluvu. To sa udialo.V mesiaci február sme dali zamestnancovi trojmesačnú výpoveď (marec až koniec mája 2011) s tým, že dostane odstupné tri platy. Teraz sme strážený objekt odovzdali inej SBS-ke (ona má zmluvu s tou firmou, ktorá nám neplatila). Zároveň tento zamestnanec prechádza k nim do trvalého pracovného pomeru od 1.6.2011. Podľa mňa je to ako nástupnícka organizácia a nemuseli by sme mu vyplatiť odstupné. Keby k nim nenastúpil, by to bolo asi iné. Ďalší štyria zamestnanci nám podpísali dohodu a automaticky prešli pod novú firmu bez odstupného.My sme ukončili k 31.5.2011 činnosť SBS-ky.Nevyplatenie 18.000,- Eur nás položilo na kolená.Ďakujem za odbornú radu.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Iva1212 Pozri príspevok
    súhlasím s tým, že odstupné musí byť vyplatené, ale rada by som sa spýtala, či musí byť vyplatené celé, tzn. dvojnásobok prípadne trojnásobok naraz v najbližšom výplatnom termíne po skončení pracovného pomeru, alebo má zamestnávateľ možnosť ho vyplatiť postupne v priebehu nasledujúcich mesiacoch. ďakujem.
    Ak sa dohodnete na splátkovom kalendári( napr. pre nedostatok financií zamestnáv.), tak určite áno. Mali sme vo firme takýto prípad.

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Iva1212 Pozri príspevok
    súhlasím s tým, že odstupné musí byť vyplatené, ale rada by som sa spýtala, či musí byť vyplatené celé, tzn. dvojnásobok prípadne trojnásobok naraz v najbližšom výplatnom termíne po skončení pracovného pomeru, alebo má zamestnávateľ možnosť ho vyplatiť postupne v priebehu nasledujúcich mesiacoch. ďakujem.
    Par 76
    ...
    (5) Odstupné vypláca zamestnávateľ po skončení pracovného pomeru v najbližšom výplatnom termíne určenom u zamestnávateľa na výplatu mzdy, ak sa zamestnávateľ nedohodne s uvoľňovaným zamestnancom na výplate odstupného inak.

    ....

    takze zamestnavatel ma tu moznost, ale musi sa so zamestnancom dohodnut.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    dusko113 Pozri príspevok
    Ďakujem za radu, myslel som si, že keď nezostal na ulici ako nezamestnaný a ja som mu vybavil do druhej firmy...tak nemusím vyplatiť.....
    Ale zákon, konkrétne §76 ZP nepustí.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    dusko113 Pozri príspevok
    Dobrý deň,
    prosím Vás poradiť, či musím vyplatiť odstupné 3 platy zamestnancovi. Sme malá SBS-ka, firma ktorú strážime nám dlhuje 18.000,- Eur. Preto sme ich dali na súd a rozhodli sme s nimi ukinčiť zmluvu. To sa udialo.V mesiaci február sme dali zamestnancovi trojmesačnú výpoveď (marec až koniec mája 2011) s tým, že dostane odstupné tri platy. Teraz sme strážený objekt odovzdali inej SBS-ke (ona má zmluvu s tou firmou, ktorá nám neplatila). Zároveň tento zamestnanec prechádza k nim do trvalého pracovného pomeru od 1.6.2011. Podľa mňa je to ako nástupnícka organizácia a nemuseli by sme mu vyplatiť odstupné. Keby k nim nenastúpil, by to bolo asi iné. Ďalší štyria zamestnanci nám podpísali dohodu a automaticky prešli pod novú firmu bez odstupného.My sme ukončili k 31.5.2011 činnosť SBS-ky.Nevyplatenie 18.000,- Eur nás položilo na kolená.Ďakujem za odbornú radu.
    Zamestnanec má nárok na vyplatenie odstupného. Nová firma, ku ktorej nastupuje, nie je vaša nástupnická, neprechádzajú na ňu vaše práva a povinnosti.

    dusko113 je offline (nepripojený) dusko113

    dusko113
    Ďakujem za radu, myslel som si, že keď nezostal na ulici ako nezamestnaný a ja som mu vybavil do druhej firmy...tak nemusím vyplatiť.....

    Iva1212 je offline (nepripojený) Iva1212

    Iva1212
    súhlasím s tým, že odstupné musí byť vyplatené, ale rada by som sa spýtala, či musí byť vyplatené celé, tzn. dvojnásobok prípadne trojnásobok naraz v najbližšom výplatnom termíne po skončení pracovného pomeru, alebo má zamestnávateľ možnosť ho vyplatiť postupne v priebehu nasledujúcich mesiacoch. ďakujem.

    Iva1212 je offline (nepripojený) Iva1212

    Iva1212
    Ďakujem za odpovede. Pýtam sa preto, aby ja som nemala problémy, keďže robím výplaty, že som postupovala proti Zákonníku práce, takže budem požadovať od zamestnávateľa písomnú dohodu medzi ním a zamestnancom.

    Vyplatenie odstupného

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.