Zavrieť

Porady

RZZP 2010 - chyba pri vyplnení

Poprosil by som o radu v nasledujúcej veci:

Klienta vyzvala VšZP na opravu RZZP 2010 z dôvodu nesprávne uvedeného príjmu. Samozrejme dovolať sa neviem dotyčnej osobe, ktorá to má na starosti (buď nedvýha, alebo má obsadené).
Takže: Klient celý rok zamestnaný (potvrdenie máme), a okrem toho príležitostný príjem podľa §6 ods. 2 písm a) (autorský zákon za články v novinách). Ja som tento príjem uviedol na list SB (ak som vôbec mal uviesť). ZP to vadí, a žiada od klienta živnostenský list, nakoľko ZP ju nevedie ako živostníka.

Ako to vyriešiť?

Ďakujem za podnety.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Zoltán Kovács Pozri príspevok
    Nie, ide o "smiešnu" sumu príjmu za celý rok necelých 300 euro.
    Zolo, ak sa zaregistruje ako SZČO a preddavky ti vyšli viac ako 3€, musí ich platiť aj keď má súbeh zamestnania (neplatí z minima ako SZČO bez zamestnania)

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    ak mala príjmy podľa autorského zákona, mala sa registrovať ako SZČO podľa osobitných predpisov v ZP. Podľa mňa ju dodatočne zaregistrujú a všetko bude v poriadku - pri momentálnom stave to nevedia usporiadať.

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    A platiť preddavky?

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    nie, kedže bola poistená z iného dôvodu, tak preddavky si mohla určiť sama - aj nulové.

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    veronikasad Pozri príspevok
    vyšli jej nejaké z príjmu podla § 6 ?

    Nie, ide o "smiešnu" sumu príjmu za celý rok necelých 300 euro.

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    KEJKA Pozri príspevok
    nie, kedže bola poistená z iného dôvodu, tak preddavky si mohla určiť sama - aj nulové.
    Ak som dobre pochopil zákon o ZP, tak na klienta sa vzťahuje §11 ods. 4 písm g) ?

    Veď v hromadnom oznámení táto kategória (teda označenie) ani nie je.
    Naposledy upravil Zoltán Kovács : 06.06.11 at 09:19

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    och, to už neviem. Dnes je to možno upravené inak, ale ja som musela postupovať tak ako je vyššie uvedené - pred rokmi.

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    veronikasad Pozri príspevok
    Zolo, ak sa zaregistruje ako SZČO a preddavky ti vyšli viac ako 3€, musí ich platiť aj keď má súbeh zamestnania (neplatí z minima ako SZČO bez zamestnania)
    Nedoplatok na ZP z tohto príjmu je 9 euro, takže preddavky jej nevyšli žiadne.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Zoltán Kovács Pozri príspevok
    Nedoplatok na ZP z tohto príjmu je 9 euro, takže preddavky jej nevyšli žiadne.
    tak nech sa zaregistruje ako SZČO alebo by si ešte mohol prerobiť RZZP s tým, že príjem z autorského zákona uvedieš na liste D. V tom prípade vymeriavacím základom nebude príjem delený 2,14, ale celková suma a vyjde ti vyšší nedoplatok.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    Zoltán Kovács Pozri príspevok
    Klienta vyzvala VšZP na opravu RZZP 2010 z dôvodu nesprávne uvedeného príjmu. ................
    Takže: Klient celý rok zamestnaný (potvrdenie máme), a okrem toho príležitostný príjem podľa §6 ods. 2 písm a) (autorský zákon za články v novinách). Ja som tento príjem uviedol na list SB (ak som vôbec mal uviesť). ZP to vadí, a žiada od klienta živnostenský list, nakoľko ZP ju nevedie ako živostníka..
    riešime spätnú registráciu - mala sa registrovať v priebehu roka 2010, ked vedela, že bude - alebo získala príjem podľa autorského zákona - podnikanie podľa osobitných predpisov.
    Zoltán Kovács Pozri príspevok
    Nie, ide o "smiešnu" sumu príjmu za celý rok necelých 300 euro.
    takú smiešnu sumu by som do DPFO nedávala - ved oslobodený príležitostný príjem bol viac ako 800 EUR, a čo nie je v DPFO, nemusí ísť ani do RZZP, či?
    Samozrejme, ak ten príjem bol v RZZP2010 a vyšli z toho platiť preddavky napriek súbehu /myslím, že pri takej sume nevychádzajú/, tak potom od 1.7. bude platiť preddavky.

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Asi to vyriešim tak, že k 1.1.2010 spätne prihlásim a k 31.12.2010 odhlasim. Len neviem pod akým kódom prihlásiť, totiž ak dám szčo, tak ZP si bude žiadať živnostenský list.

    Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

    Jana Motyčková
    Neprihlasovať, neodhlasovať! Keďže mal len príjmy podľa autorského zákona, nebol povinný byť szčo pre zdravotné poistenie - navyše pri takom príjme nejde zrejme o sústavné vykonávanie činnosti podľa autorského zákona. Čiže za rok 2010 malo byť vykonané zúčtovanie na tlačive S+SA+SD (resp. X+XA+XD). Do listu SD ide základ dane z autorských honorárov. Žiadna registrácia szčo v ZP v r. 2010 sa nerobí. Od. 1.1.2011 ak má DIČ prihlási sa ako szčo v ZP (zmena zákona).

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Jana Motyčková Pozri príspevok
    Neprihlasovať, neodhlasovať! Keďže mal len príjmy podľa autorského zákona, nebol povinný byť szčo pre zdravotné poistenie - navyše pri takom príjme nejde zrejme o sústavné vykonávanie činnosti podľa autorského zákona. Čiže za rok 2010 malo byť vykonané zúčtovanie na tlačive S+SA+SD (resp. X+XA+XD). Do listu SD ide základ dane z autorských honorárov. Žiadna registrácia szčo v ZP v r. 2010 sa nerobí. Od. 1.1.2011 ak má DIČ prihlási sa ako szčo v ZP (zmena zákona).
    Ďakujem.

    DIČ nemá pridelené.
    A v programe od fy Somi kam zadám ten príjem podľa autorského zákona, tak aby mi tlačil SD a nie SB?

    Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

    Jana Motyčková
    Do časti Zamest.list D.
    Ak nemá DIČ pridelené a máva autorské honoráre, mal by sa zaregistrovať na DÚ.

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Oživujem túto tému, nakoľko nechcem novú zakladať. Potrebujem poradiť znova ohľadne RZZP.
    Zamestnanec celý rok zabudol na to, že mal platné živnostenské oprávnenie do 31.07.2010. Samozrejme teraz ZP žiada o podanie RZZP. V tom by nebol žiadny problém, nakoľko na živnosť nevykonával žiadnu činnosť. Ale v zamestnaní bol 3,5 mesiaca na neplatenom volne. Zamestnávateľ samozrejme platil za neho odvody do ZP (aj ako ZL aj ako ZC). Celý rok pracoval na minimálnu mzdy, a aj počas neplateného voľna odvody boli hradené z tohto VZ. Napriek tomu program na RZZP mi vyhadzuje nedoplatok ako zamestnanec cca 80 eur, a preplatok ako zamestnávateľ cca 70 eur. Kde robím chybu? Totiť myslím si, že by nemal vychádzať ani preplatok, ani nedoplatok. Pomôžte mi. Ďakujem.

    Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

    Jana Motyčková
    Bude to cca v poriadku - keďže bol aj szčo a mal neplatené voľno, časť platby sa preniesla na szčo - t.j. v princípe zo zamestnávateľa na szčo, s tým, že tá vyššia suma je daná tým, že szčo majú vyšší minimálny základ ako je minimálna mzda- čiže aj keby NV nemal, doplatil by niečo do minimálneho základu szčo.

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Jana Motyčková Pozri príspevok
    Bude to cca v poriadku - keďže bol aj szčo a mal neplatené voľno, časť platby sa preniesla na szčo - t.j. v princípe zo zamestnávateľa na szčo, s tým, že tá vyššia suma je daná tým, že szčo majú vyšší minimálny základ ako je minimálna mzda- čiže aj keby NV nemal, doplatil by niečo do minimálneho základu szčo.
    Priznám sa, že nie celkom to chápem. Zo szčo nemal žiadny príjem, neprevádzkoval živnosť. SZČO bol od 01/2010 do 07/2010, a neplatené volno mal od polovice 09/2010 do konca roka.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.