Zavrieť

Porady

Mylná platba

Zdravím Vás a prosím o radu. Podnikateľ má 2 firmy. Prišli výpisy z banky a zistila som, že faktúru vystavenú na firmu A zaplatil z účtu firmy B. Ako to mám teraz riešiť? Ďakujem pekne.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

    ! Stefan2005
    zaplatiť z účtu firmy A na účet firmy B a zdokladovať...

    mondes je offline (nepripojený) mondes

    mondes
    Stefan2005 Pozri príspevok
    zaplatiť z účtu firmy A na účet firmy B a zdokladovať...
    A čo myslíte pod tým "zdokladovať"? Veď budem mať výpisy z banky. To nestačí?

    mondes je offline (nepripojený) mondes

    mondes
    Dobrý deň, znovu sa na Vás obraciam s otázkou. Klient je SZČO, ale zároveň má aj s.r.o. Omylom sme vystavili zálohovú faktúru na SZČO v sume 1200,- eur(mala byť na s.r.o.), kde nám aj uhradili peniaze. Asi o 2 dni sme na to prišli, a vystavili sme dobropis k prijatej platbe v sume -1200,-m Eur. Peniaze na účte už však neboli, tak po dohode s druhou stranou sme to PPD a VPD zdokladovali. Na tú mylnú platbu sme však nevystavili ostrú faktúru, keďze sme peniaze "akože" vrátili. Ako to mám z hľadiska DPH zaúčtovať? V banke to zaúčtujem ako mylná platba, v pokladni vrátenie mylnej platby, ale neviem, či to mám dávať aj do DPH alebo nie, pretože išlo o zálohovú faktúru, kde nebolo vyčíslené DPH. Takže zjednodušene: mám to dávať do DPH, alebo nie? Ďakujem Vám veľmi pekne za radu.

    katka 23 je offline (nepripojený) katka 23

    katka 23
    DPH na zal.fa je len informatívne, nevstupuje do priznania DPH. Iné by bolo ak by bol vystavený doklad k prijatej platbe . Takže nie.

    mondes je offline (nepripojený) mondes

    mondes
    Jéééj ďakujem veľmi pekne za odpoveď. Ale čo s tým dobropisom? Ten by tiež nemal ísť do DPH však?

    mondes je offline (nepripojený) mondes

    mondes
    ego.mc Pozri príspevok
    Zálohová faktúra bola bez DPH, aj jej storno (dobropis) bude bez.
    Ďakujem. Ešte ma zaujíma, že keďže ide o zálohovú faktúru a dobropis k zálohovej faktúre, tak by sa nemalo o ňom ani účtovať, len si ho založiť k zálohovej faktúre. Či? Ďakujem.

    ego.mc je offline (nepripojený) ego.mc

    ? ego.mc
    Hm, na základe zálohovej faktúry ste dostali peniaze, na základe dobropisu ste ich vrátili. Prečo neúčtovať?

    mondes je offline (nepripojený) mondes

    mondes
    ego.mc Pozri príspevok
    Hm, na základe zálohovej faktúry ste dostali peniaze, na základe dobropisu ste ich vrátili. Prečo neúčtovať?
    OK, lenže ako bolo vyššie písané, o zálohových faktúrach sa neúčtuje. Keďže sa o nich neúčtuje, tak ju nemôžem zaevidovať. Potom dobropis zaevidujem mínusovou čiastkou, tak nebudem mať v pohľadávkach sumu mínusom? Ako ju potom "odstránim"?Poraďte mi postup účtovania zálohovej fa + dobropis k nej.Ďakujem.

    Katarina je offline (nepripojený) Katarina

    Katarina
    Do knihy vydaných faktúr zaevidovať zálohovú faktúru a dobropis s mínusom. Na základe zálohovej fa. ste dostali peniaze. V knihe faktúr zálohovú fa. uhradiť a v peň. denníku zaúčtovať POZD v členení tovar, materiá alebo služba. Na základe dobropisu ste peniaze vrátili. Dobropis uhradiť v knihe vydaných faktúr a peň. denníku zaúčtovať na základe VPD POZD , tam sa to premietne s mínusovým znamienkom. Na základ dane to bude mať nulový dopad a v knihe vydaných fa. bude fa. aj dobropis uhradený na základe PPD a VPD.

    mondes je offline (nepripojený) mondes

    mondes
    Ďakujem, ale aké číslo mám priradiť k zálohovej faktúre aj k dobropisu, keď mi idú čísla podľa poradia a ako to tam vsuniem?

    Katarina je offline (nepripojený) Katarina

    Katarina
    Ak to chceš vsunúť a nechceš pokračovať v poradí faktúr, daj zálohovú fa. napr. ZF1/2011, dobropis D1/2011.

    Lenka2409 je offline (nepripojený) Lenka2409

    Lenka2409
    mondes Pozri príspevok
    A čo myslíte pod tým "zdokladovať"? Veď budem mať výpisy z banky. To nestačí?
    Nedospelo sa tu k žiadnemu riešeniu? Lebo sa mi stalo presne to isté a neviem, ako to správne zaúčtovať.

    Sionel je offline (nepripojený) Sionel

    Sionel
    Tiez som to uz riesila. Prilozila som kopiu vypisu z druheho uctu. Ved zaklad dane sa tym nemeni, ak boli peniaze vratene spat. Ak by druhy ucet patril inej osobe, zvykne sa k vypisu prilozit cestne vyhlasenie danej osoby s vysvetlenim. Napriklad klient potreboval zaplatit za fakturu anglickej firme. Musel to vyriesit tak, ze peniaze poslal na ucet znamemu, ktory tam zije a ten potom uhradil fakturu a podpisal cestne prehlasenie.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.