Zavrieť

Porady

Daňový bonus a rozvedení rodičia.

Komu vzniká nárok na DB, ak sme rozvedení, deti boli zverené do výchovy mne, ale syn sa rozhodol bývať s otcom? Podľa znenia zákona mi to vychádza tak, že nárok má ex. Vyložila som si zákon správne? Ďakujem.
Usporiadat
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

sasamatul Pozri príspevok
Komu vzniká nárok na DB, ak sme rozvedení, deti boli zverené do výchovy mne, ale syn sa rozhodol bývať s otcom? Podľa znenia zákona mi to vychádza tak, že nárok má ex. Vyložila som si zákon správne? Ďakujem.
kolko rokov má syn ? Býva s otcom v spoločnej domácnosti ?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

sasamatul Pozri príspevok
Komu vzniká nárok na DB, ak sme rozvedení, deti boli zverené do výchovy mne, ale syn sa rozhodol bývať s otcom? Podľa znenia zákona mi to vychádza tak, že nárok má ex. Vyložila som si zákon správne? Ďakujem.
§33 Zákon o dani z príjmu
(3) Daňovník, ktorý je rodič dieťaťa alebo u ktorého ide vo vzťahu k dieťaťu o starostlivosť nahrádzajúcu starostlivosť rodičov na základe rozhodnutia príslušného orgánu, ak dieťa s ním žije v domácnosti, 57) môže si uplatniť daňový bonus po uplynutí zdaňovacieho obdobia, ak manžel (manželka) tohto dieťaťa nemá za toto zdaňovacie obdobie zdaniteľné príjmy presahujúce sumu podľa § 11 ods. 2 písm. a).
(4) Ak dieťa (deti) uvedené v odseku 2 vyživujú v domácnosti57) viacerí daňovníci, môže si daňový bonus uplatniť len jeden z nich. Pri použití ustanovenia odseku 5 môže uplatniť pomernú časť daňového bonusu po časť zdaňovacieho obdobia jeden z daňovníkov na všetky vyživované deti a po zostávajúcu časť druhý z daňovníkov. Ak podmienky na uplatnenie daňového bonusu spĺňa viac daňovníkov a ak sa nedohodnú inak, daňový bonus na všetky vyživované deti sa uplatňuje alebo sa prizná v poradí matka, otec, iná oprávnená osoba.
0 0
sasamatul sasamatul

sasamatul je offline (nepripojený) sasamatul

syn mal 18r. Keď si prehlasoval prídavky na seba v odôvodnení uviedol, že býva s otcom. Naozaj s ním býva.
0 0
sasamatul sasamatul

sasamatul je offline (nepripojený) sasamatul

syn mal 18r. Keď si prehlasoval prídavky na seba v odôvodnení uviedol, že býva s otcom. Naozaj s ním býva. (som na porade nová, tak sa v odpovedaní na reakcie ešte len orientujem)
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

sasamatul Pozri príspevok
syn mal 18r. Keď si prehlasoval prídavky na seba v odôvodnení uviedol, že býva s otcom. Naozaj s ním býva. (som na porade nová, tak sa v odpovedaní na reakcie ešte len orientujem)
V tom prípade nič nenarobíš. Syn je dospelý, ak študuje, je nezaopatrené dieťa a splňa podmienku spoločnej domácnosti s otcom. Otec má nárok na daňový bonus
1 0
sasamatul sasamatul

sasamatul je offline (nepripojený) sasamatul

Tak som si to aj myslela, len nedajbože to vysvetliť ex. On robí na čierno, takže nemá dostatočný príjem na uplatnenie DB a tvrdí, že si ho mám uplatniť ja. Za nejakú pokutu z DÚ mi tento risk ale nestojí. Veľmi pekne ďakujem a prajem pekný večer
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

sasamatul Pozri príspevok
Tak som si to aj myslela, len nedajbože to vysvetliť ex. On robí na čierno, takže nemá dostatočný príjem na uplatnenie DB a tvrdí, že si ho mám uplatniť ja. Za nejakú pokutu z DÚ mi tento risk ale nestojí. Veľmi pekne ďakujem a prajem pekný večer
Myslela som, že ide o opačný prípad - DB si chceš uplatniť exmanžel ... Syn má trvalé bydlisko u otca ?
0 0
sasamatul sasamatul

sasamatul je offline (nepripojený) sasamatul

Nie, trvalé bydlisko má u mňa. Otec ho nechce u priateľky u kt. býva prihlásiť.
0 0
Iwett Iwett

Iwett je offline (nepripojený) Iwett

Dobrý deň,
prosím, má nárok na DB rozvedený manžel, ktorý stále žije v spoločnej domácnosti s manželkou, ktorej boli deti zverené do opatery súdom. Prispieva na spoločnú domácnosť.
Ďakujem.
0 0
marions marions

marions je offline (nepripojený) marions

Podľa môjho názoru nemá nárok, nakoľko sú rozvedení.
0 0
sasamatul sasamatul

sasamatul je offline (nepripojený) sasamatul

Pozri odpoveď Tweety:
§33 Zákon o dani z príjmu

(3) Daňovník, ktorý je rodič dieťaťa alebo u ktorého ide vo vzťahu k dieťaťu o starostlivosť nahrádzajúcu starostlivosť rodičov na základe rozhodnutia príslušného orgánu, ak dieťa s ním žije v domácnosti, 57) môže si uplatniť daňový bonus po uplynutí zdaňovacieho obdobia, ak manžel (manželka) tohto dieťaťa nemá za toto zdaňovacie obdobie zdaniteľné príjmy presahujúce sumu podľa § 11 ods. 2 písm. a).
(4) Ak dieťa (deti) uvedené v odseku 2 vyživujú v domácnosti57) viacerí daňovníci, môže si daňový bonus uplatniť len jeden z nich. Pri použití ustanovenia odseku 5 môže uplatniť pomernú časť daňového bonusu po časť zdaňovacieho obdobia jeden z daňovníkov na všetky vyživované deti a po zostávajúcu časť druhý z daňovníkov. Ak podmienky na uplatnenie daňového bonusu spĺňa viac daňovníkov a ak sa nedohodnú inak, daňový bonus na všetky vyživované deti sa uplatňuje alebo sa prizná v poradí matka, otec, iná oprávnená osoba.

Z toho vyplýva, že nezáleží na tom či ste rozvedení, ale na tom, s kým žije v spol. dom (v tomto príp. s oboma) a či sa dohodnete. Ak nie, ako prvej vzniká nárok na DB matke.
1 0
Iwett Iwett

Iwett je offline (nepripojený) Iwett

Ďakujem, aj mne to tak vychádzalo, že splnené podmienky sú.
Otázku som zadala, lebo tomu dotyčnému nechcú v práci uplatniť DB na deti, z dôvodu, že je rozvedený. Tak som si to chcela ešte overiť, či im radím správne, že nieje podstatné, či sú rozvedení, ale či žijú v spoločnej domácnosti. Ďakujem za potvrdenie.
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

Iwett Pozri príspevok
Ďakujem, aj mne to tak vychádzalo, že splnené podmienky sú.
Otázku som zadala, lebo tomu dotyčnému nechcú v práci uplatniť DB na deti, z dôvodu, že je rozvedený. Tak som si to chcela ešte overiť, či im radím správne, že nieje podstatné, či sú rozvedení, ale či žijú v spoločnej domácnosti. Ďakujem za potvrdenie.
nezabudnúť na súdne rozhodnutie, o zverení detí a čo by na toto povedala matka detí? či vedú spoločnú domácnosť????
0 0
marions marions

marions je offline (nepripojený) marions

No práve, matke bonus nevyjde, a práve ona sa ma na to pýtala. Sú rozvedení, ale majú dobré vzťahy /čo je zvláštnosť síce, ale stáva sa / a neviem, či sa dá povedať, či vedú spoločnú domácnosť, každý si varí sám, ale o deti sa starajú spoločne a prispievajú obaja. A podľa zákona podmienky splnené manžel má, aj keď je to nezvyčajné.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Iwett Pozri príspevok
Ďakujem, aj mne to tak vychádzalo, že splnené podmienky sú.
Otázku som zadala, lebo tomu dotyčnému nechcú v práci uplatniť DB na deti, z dôvodu, že je rozvedený. Tak som si to chcela ešte overiť, či im radím správne, že nieje podstatné, či sú rozvedení, ale či žijú v spoločnej domácnosti. Ďakujem za potvrdenie.
spoločná domácnosť neznamená rovnaký trvalý pobyt. Možno by bolo zaujímavé zistiť, či matka nepoberá nejakú dávku v hmotnej núdzi, či iné výhody osamelej matky.
0 0
sasamatul sasamatul

sasamatul je offline (nepripojený) sasamatul

Len na okraj: Pozor na výraz "žiť v spoločnej domácnosti". Ide o spolužitie žiadateľa o DB a DIEŤAŤA, nie spolužitie žiadateľa a druhého rodiča.
0 0
sasamatul sasamatul

sasamatul je offline (nepripojený) sasamatul

..a ešte ma zaujalo (okrem toho že vychádzajú dobre ), že " v práci mu nechcú uplatniť DB". Možno by pomohlo prehlásenie matky, že s uplatnením súhlasí a hlavne nenechať sa odbiť . Veď aj tak bude musieť doložiť jej príjmy, či nie?
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

sasamatul Pozri príspevok
..a ešte ma zaujalo (okrem toho že vychádzajú dobre ), že " v práci mu nechcú uplatniť DB". Možno by pomohlo prehlásenie matky, že s uplatnením súhlasí a hlavne nenechať sa odbiť . Veď aj tak bude musieť doložiť jej príjmy, či nie?
a prečo jej príjmy?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

sasamatul Pozri príspevok
Len na okraj: Pozor na výraz "žiť v spoločnej domácnosti". Ide o spolužitie žiadateľa o DB a DIEŤAŤA, nie spolužitie žiadateľa a druhého rodiča.
Neodpovedal si na druhú časť otázky v mojom prísp. č. 16.Ak dieťa nie je zverené otcovi do výchovy, nemožno hovoriť o spoločnej domácnosti otca s dieťaťom.Inak by sa to dalo posudzovať pri striedavej starostlivosti - čo ale asi nie je tento prípad.
0 0
marions marions

marions je offline (nepripojený) marions

Súdom nieje zverené otcovi, ale žijú v jednej domácnosti. Nemyslím, že by to mal byť problém. Či áno?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať