Zavrieť

Porady

DP FO typ A

zdravím všetkých poradákov

prosím o pomoc, pracovník na invalidnom dôchodku zamestnaný v chrán enej dielni, zamestnávateľ podal DP za príjmov,ktoré mal, teraz ale priniesol potvrdenie od Generali o vzplatení životného poistenia,kde je suma riadne zdanená, idem o dôchodcu a túto daň chce vrátiť on si podal DP FO typ A sám nezávisle od zamestnávateľa ale tam uviedol aj príjmy od zamestnávateľa a úrok zo ŽP ktorý chce vrátiť dal do riadku 63/ prosím o radu do ktorého riadku ho má dať,lebo mu to z DÚ vrátili a tiež v DP uvádza aj príjmy od zamestnávateľa,ale tento mu RZD za 2010 robil a mal tam nedoplatok - zamestnaneckú prémiu,ktorá sa vysporiadala vo výplate/

Je to trochu zamotané,ale tak som to prebrala a chcem to dať do poriadku . Prosím poraďte
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    katka50 je offline (nepripojený) katka50

    katka50
    hanjel Pozri príspevok
    zdravím všetkých poradákov

    prosím o pomoc, pracovník na invalidnom dôchodku zamestnaný v chrán enej dielni, zamestnávateľ podal DP za príjmov,ktoré mal, teraz ale priniesol potvrdenie od Generali o vzplatení životného poistenia,kde je suma riadne zdanená, idem o dôchodcu a túto daň chce vrátiť on si podal DP FO typ A sám nezávisle od zamestnávateľa ale tam uviedol aj príjmy od zamestnávateľa a úrok zo ŽP ktorý chce vrátiť dal do riadku 63/ prosím o radu do ktorého riadku ho má dať,lebo mu to z DÚ vrátili a tiež v DP uvádza aj príjmy od zamestnávateľa,ale tento mu RZD za 2010 robil a mal tam nedoplatok - zamestnaneckú prémiu,ktorá sa vysporiadala vo výplate/

    Je to trochu zamotané,ale tak som to prebrala a chcem to dať do poriadku . Prosím poraďte
    Áno, je to zamotané... Hlavne však, ak mal vyplatenú zamestnaneckú prémiu, nemôže si uplatniť životné poistenie.

    Tamila je offline (nepripojený) Tamila

    Tamila
    Treba posúdiť, čo je pre neho výhodnejšie - výška zamestnaneckej prémie, alebo ten úrok. Obidva nemôže mať, tak ako písala Katka50. Buď vráti ZP a uplatní si úrok, alebo naopak.

    katka50 je offline (nepripojený) katka50

    katka50
    hanjel Pozri príspevok
    nie nevrátil, vysporiadaná bola len zamestnanecká prémia z RZD ktoré robil zamestnávateľ- viem že je to zamotané,ale prosím o radu
    Nakoľko mal vyplatenú zamestnaneckú prémiu-nemôže si v daň. priznaní uplatniť ani zrážkovú daň z plnenia životnej poistky.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    hanjel Pozri príspevok
    no DP si podal sám nezávisle od zamestnávateľa, on pri žiadosti o RZD neuviedol tento úrok z plnenia životného poistenia to až dodatočne a preto si podal sámDP pričom vlastne už daň zo závislej činnosti mal vysporiadnú.
    On chce teraz aby sa mu vrátila daň ktorá z plnenia živ.poistky bola zrazená.
    Vypýtaj si od zamestnávatela kopiu RZD a urob dodatočné DP typu A, v ktorom uvedieš len príjem zo závislej činnosti. Vznikne mu nedoplatok, ktorý musí DU vrátiť.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    hanjel Pozri príspevok
    v DP A- má v základe dane len príjem od zamestnávateľa, príjem z poistky nemá nikde ale len strhnutú daň z plnenia má uvedenú v zrážkovej dane riadok 63, tak neviem čo teraz
    DU mu ten preplatok vrátil ?

    Ak ano - odpoveď máš tu

    http://www.porada.sk/1768815-post8.html

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    hanjel Pozri príspevok
    zdravím všetkých poradákov

    prosím o pomoc, pracovník na invalidnom dôchodku zamestnaný v chrán enej dielni, zamestnávateľ podal DP za príjmov,ktoré mal, teraz ale priniesol potvrdenie od Generali o vzplatení životného poistenia,kde je suma riadne zdanená, idem o dôchodcu a túto daň chce vrátiť on si podal DP FO typ A sám nezávisle od zamestnávateľa ale tam uviedol aj príjmy od zamestnávateľa a úrok zo ŽP ktorý chce vrátiť dal do riadku 63/ prosím o radu do ktorého riadku ho má dať,lebo mu to z DÚ vrátili a tiež v DP uvádza aj príjmy od zamestnávateľa,ale tento mu RZD za 2010 robil a mal tam nedoplatok - zamestnaneckú prémiu,ktorá sa vysporiadala vo výplate/

    Je to trochu zamotané,ale tak som to prebrala a chcem to dať do poriadku . Prosím poraďte
    Trošku to rozmotaj :

    1. Zamestnanec požiadal zamestnávatela o vykonanie ročného zúčtovania dane ? Alebo si sám podal DP typu A. Lebo zamestnávatel DP nerobí.

    2. Ak si chce uplatniť vrátenie zrazenej dane, musí teraz podať dodatočné DP typu B.

    hanjel je offline (nepripojený) hanjel

    som sama sebou hanjel
    zamestnaný od 1.2.2010, invalidný dôchodca, podal si sám DP typ A, kde vlastne uviedol v základe dane príjmy zo závislej činnosti 3226,80/ príjem-daň/, odrátal si nezdanitelnú položku 4025,70 a v riadku 63 uviedol daň,ktorá bola strhnutá y poistného plnenia pre prípad dožitia. Zamestnávateľ mu ale robil RZ dane,kde mal zamestnaneckú prémiu ,ktorá bola vyrovnaná v mzde.

    Ide o to čo musí teraz urobiť ak chce daň ktorá bola strhnutá z poistného plnenia vrátiť

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    hanjel Pozri príspevok
    zamestnaný od 1.2.2010, invalidný dôchodca, podal si sám DP typ A, kde vlastne uviedol v základe dane príjmy zo závislej činnosti 3226,80/ príjem-daň/, odrátal si nezdanitelnú položku 4025,70 a v riadku 63 uviedol daň,ktorá bola strhnutá y poistného plnenia pre prípad dožitia. Zamestnávateľ mu ale robil RZ dane,kde mal zamestnaneckú prémiu ,ktorá bola vyrovnaná v mzde.

    Ide o to čo musí teraz urobiť ak chce daň ktorá bola strhnutá z poistného plnenia vrátiť
    a čo chce vrátiť - zamestnaneckú prémiu alebo zrážkovú daň ?

    DU nemal námietku, keď k DP typu A priložil kopiu poistného plnenia z poisťovne ? Príjem uviedol v § 5, alebo si len zvýšil o túto sumu daň ?

    hanjel je offline (nepripojený) hanjel

    som sama sebou hanjel
    no DP si podal sám nezávisle od zamestnávateľa, on pri žiadosti o RZD neuviedol tento úrok z plnenia životného poistenia to až dodatočne a preto si podal sámDP pričom vlastne už daň zo závislej činnosti mal vysporiadnú.
    On chce teraz aby sa mu vrátila daň ktorá z plnenia živ.poistky bola zrazená.

    hanjel je offline (nepripojený) hanjel

    som sama sebou hanjel
    nie VRAJ Dú LEN POVEDAL žE TEN úROK Má V NESPRáVNOM RIADKU, V PAR.5 oddiel 5 si uviedol príjmy od zamestnávateľa riadok 32, riadok 33 povinné poistné a 32-33 = 34 tam má základ dane a v riadku 63 vybratá daň zrážkou má tu sumu dane z plnenia životnej poistky,ktorú chce vrátiť
    ja viem že to je zamotané ale prosím poraďte ako to rozmotať

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    hanjel Pozri príspevok
    nie VRAJ Dú LEN POVEDAL žE TEN úROK Má V NESPRáVNOM RIADKU, V PAR.5 oddiel 5 si uviedol príjmy od zamestnávateľa riadok 32, riadok 33 povinné poistné a 32-33 = 34 tam má základ dane a v riadku 63 vybratá daň zrážkou má tu sumu dane z plnenia životnej poistky,ktorú chce vrátiť
    ja viem že to je zamotané ale prosím poraďte ako to rozmotať
    a kde má (v DP typu A) základ dane z tej životnej poistky ?

    hanjel je offline (nepripojený) hanjel

    som sama sebou hanjel
    v DP A- má v základe dane len príjem od zamestnávateľa, príjem z poistky nemá nikde ale len strhnutú daň z plnenia má uvedenú v zrážkovej dane riadok 63, tak neviem čo teraz

    hanjel je offline (nepripojený) hanjel

    som sama sebou hanjel
    nie nevrátil, vysporiadaná bola len zamestnanecká prémia z RZD ktoré robil zamestnávateľ- viem že je to zamotané,ale prosím o radu

    hanjel je offline (nepripojený) hanjel

    som sama sebou hanjel
    díky no teda takto zamotané som ešte nič nemala,ale to je tak keď pravá ruka nevie čo robí ľavá,že ?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.