Zavrieť

Porady

účtovanie pri zmene subjektu kupnej zmluvy s leas.spolocnostou pri splatkovom predaji

Firma A kupila v r.2009 stroj na základe Kupnej zmluvy, kde dohodla splatkovy predaj. DPH si odpocitala pri nakupe, stroj zaradila do uctovnictva a odpisovala. Teraz požiadala o zmenu subjektu zakaznickej zmluvy, kde bude zmluvny vztah (splatky) postupeny na firmu B. Poprosila by som o pomoc, ako stroj z uctovnictva firmy A vyradit a zaroven co s DPH, ked si ju uz odpocital celu? Ma ju vratit? Na zaklade coho? S firmou B firma A neuzatvorila ziadnu zmluvu. Je povinná? Dakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    IvoM je offline (nepripojený) IvoM

    IvoM
    Widda, na základe čoho chceš vyradiť stroj, ak správne rozumiem tak firma A kúpila stroj za ktorý platí postupne splátkami, takže je majiteľom stroja hneď, a to že po určitom čase bude tieto splátky platiť firma B nemá na to žiadny vplyv takže tu by podľa mňa mohlo ísť len o postúpenie záväzku, keďže nepíšeš nič o tom žeby firma A tento stroj firme B predala.

    WIDDA je offline (nepripojený) WIDDA

    WIDDA
    lesingová pracovníčk o termíne, že je stroj firmy A nechce ani počuť, je to ich majetok a že je jedno o akú formu leasingu ide, či finančný, operatívny alebo splátkový. Presviedčala nás, že stroj sa stáva po splatení automaticky majetkom firmy B, lebo preberá záručné právo. A že čo ma zaujíma firma A, tá dostane predsa Zmluvu o zmene subjektu, tak ako aj firma B a tým je to vyriešené, čo mám s tým predajom z A pre B, keď to nie je moje. To, že to zaúčtoval účtovník na úvod do majetku a uplatnil odpočet DPH z celej čiastky pre mňa trošku problém je, pretože to, podľa prijatej informácie leasingovky, neviem vysporiadať. Môžu si to zaúčtovať nasledovne?:
    spoločnosť A na základe zmluvy o zmene subjektu:
    082/022 (OC bez DPH)
    551/082 (odpis zostatkovej hodnoty)-nedaňový výdavok
    474/648 (zostatok neuhradených splátok)-nedaňový príjem
    a čo celá uplatnená DPH???
    spoločnosť B na základe zmluvy o zmene subjektu:
    042/474 (výška zostávajúcich splátok+poplatok leasingu za zmenu)
    022/042 -"-
    474/221 (zostávajúce splátky leasingu až do vyrovnania)
    do nákladov vo výške odpisov podľa odpisovej skupiny z OC
    a kde mám DPH, ktorú si chcem uplatniť zo splátok??

    Firma A má stroj v tomto prípade vyradený, tak nemá čo predať...

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    je to celé nejaké zmätočné, prečítala som si to dva razy a veru - nezapína mi. Ohlasujem sa len kkvôli tomu aby som tému posunula, resp. chcem zdôrazniť, že je veľmi dôležité hned na začiatku mať jasno v zmluvách a vo vzájomných vzťahoch.
    "Čo je psáno, to je dáno".....tak nejako bratia Češi hovoria.

    WIDDA je offline (nepripojený) WIDDA

    WIDDA
    ... v podstate, aký je bežný postup pri Kúpnej zmluve uhrádzanej splátkovým predajom z s.r.o. leasingovej spoločnosti, keď táto bola postúpená na základe zmluvy o zmene subjektu na inú s.r.o. Postup zmluvný pri obidvoch prvej s.r.o., aj pri druhej s.r.o. a účtovanie v obidvoch spoločnostiach...

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    tak to tu máš vyriešené 100-krát - teda leasing, to predsa nebudeme rozpisovať 101-ý raz.................
    a ak je to kúpa na splátky, tak to nie je lízing ale kúpa na splátky a to sa účtuje rovnako, ako keby si to platila naraz napr. na základe faktúry so 14 dňovou splatnosťou.
    Záver-treba si ujasniť o čo ide a neriadiť sa len názvom zmluvy ale aj jej vecným obsahom.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    žiaľ píšeš o splátkovom predaji - a to leasing určite nie je, aj keby sa tak stokrát v zmluve pomenoval.
    Operatívny l. to tiež nie je, kedže ste ho kupili do vlastníctva.............
    kým nebudú jasné právne vzťahy, tak riešenie bude len iluzorne............

    WIDDA je offline (nepripojený) WIDDA

    WIDDA
    ..ale skuste to povedat pracovníkovi leasingovej spolocnosti, ze to nie je leasing...
    pri účtovaní som napísala účet 474, ale má byť 479 dlhodobé záväzky...
    je to bežný postup...
    v leasingovej spoločnosti sme dostali formulár pre A "Žiadosť o zmenu subjektu zákazníckej zmluvy " a pre B "Formulár na vykonanie zmeny subjektu pre podnikateľské subjekty". Zmluvný vzťah A má momentálne s leasingovou spoločnosťou na základe Kúpnej zmluvy, ktorej formou splátkového kalendára spláca kúpnu cenu. Zmena bude na základe Zmluvy o zmene subjektu.
    Čo mi z toho vyplýva pre A a aj pre B? Mne sa zadanie zdá jasné, len riešenie by som poprosila od niekoho, kto sa s touto formou už v praxi naozaj stretol... praktické riešenie... dík

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    ale ved to podľa mňa nie je komplikované. tie formuláre sa vypíšu, záväzkový vzťah prejde na B - to predsa chcete. Splátky doplatí B.
    Ostatné si vyriešia a a B medzi sebou tak, že A vyfakturuje-predá auto B a B si ho dá do majetku.
    A-pohľadávka z faktúry vyrovná sa čiastočne zápočtom, a zvyšok sa zaplatí, alebo odpíše, podľa toho aký zosttaok tam bude.
    B-nadobudne na základe faktúry majetok-zaradí a odpisuje, časť faktúry alebo celú vyrovná prevzatím záväzku 321/479 a bude ho splácať.
    Veľmi schematicky, ale riešenie to je.
    Zostáva problém postúpenia záväzku a jeho účtovania, daňového vysporiadania a asi vzniknú aj iné otázky............

    WIDDA je offline (nepripojený) WIDDA

    WIDDA
    Kejka, ďakujem za odpovede... ešte doplním informácie.. napriek tomu, že je stroj v spoločnosti A prevzatý na základe kúpnej zmluvy, je to zo strany leasingovej spoločnosti len pomenovaná zmluva.. v podstate, A je iba držiteľom a majiteľ je vždy leasingovka, až do dosplácania... Pri postúpení záväzkov - douhrádzania kúpnej ceny (bez DPH) firmou B, táto preberá z pohľadu leasingovky vlastnícke právo... A nemôže predať stroj, lebo nie je jeho a hlavne (z určitých dôvodov), nemôže ani nič predávať... ešte raz, môžem teda Zmluvu o prevode subjektu zaúčtovať nasledovne:
    v A - 551/082 odpis
    022/082 vyradenie
    479/648 - zostávajúce splátky...
    tu mám však problém, čo s celkovou odpočítanou DPH pri zaradení... od spoločnosti B chce spoločnosť A, iba aby dosplácala kúpnu cenu, na ktorú ona už nemá prostriedky..
    v B - 042/479 obstaranie vo výške prijatého záväzku neuhradených splátok
    479/221 postupne pri splácaní splátok
    absentuje mi tu však DPH, ktorú si nemá ako uplatniť z nákupu stroja a pritom splátky spláca z celkovej ceny aj s DPH podľa spoločnosti A.

    WIDDA je offline (nepripojený) WIDDA

    WIDDA
    nevie mi niekto s tym poradit?
    hlavne, akym sposobom prevziat stroj z A do B, v akej vyske, co s DPH?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.