Zavrieť

Porady

Know-how

Dobrý deň,
chcel by som sa poradiť. Aj keď v jednej oblasti podnikám pár mesiacov, mám záujemcu o know-how. Ide o jedno OZ z blízkeho okolia, ktorá má záujem o môj vstup. Teda jej predseda, kedže je to kolega.
Problém je v tom, že jeho organizácia má záujem pôsobiť v oblasti, kde aj ja. Pre mňa je to ako vychovať si konkurenciu.
Akým spôsobom im nedať know-how zadarmo? nejde o to, že sa to sami nedokážu naučiť. ale ....
Napadli ma tieto spôsoby:
- jednorázová suma
- percento zo zisku povedzme na jeden rok
- franchisa(to len rámcovo viem čo to je)
- posunutie nejakých zákaziek(povedzme, dve, tri) za mesiac po dobu jedného roka
- povedanie im len rámcovo know-how(povedzme používam ten aten program a vy sa naučte s ním robiť)
-...
alebo ešte niečo? napr. stať sa ich dodávateľom a po určitej dobe/sume by som im to know-how prenechal?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    derek191919 je offline (nepripojený) derek191919

    Muž derek191919
    ja osobne by som zvolil dohodu, ze určité % z ich zisku, ktoré zarobia na základe vášho know-how vám odvedú každoročne.

    derek191919 je offline (nepripojený) derek191919

    Muž derek191919
    Tak všeobecne ak niekto niekomu sprostredkuje nejaky obchod tak sa berie provizia 10-15% . Ale samozrejme že to je len všeobecne, kľudne si možete pytať aj 30%. Skuste sa vžit do ich kože, či by sa im to oplatilo keby vam davali 30 % a podľa toho by som dal vyšku tych %. Ale 15% určite hej.

    alessi je offline (nepripojený) alessi

    Pokoj a dobro alessi
    ja som rozmýšlal 10 percent. ale dakujem za radu. ako si overím že tých 10 percent je tá skutočná suma? mám možnosť kontrolovať účtovníctvo?

    derek191919 je offline (nepripojený) derek191919

    Muž derek191919
    Hm, no ved to musíte mať veľmi dobre podchytené v zmluve. Cize treba zajsť za pravnikom a s nim to prejednať aby spravil taku zmluvu, že im môžete vidiet do učtovnictva, aj ked teda neviem či s tym budu suhlasiť,ale ak chcú Vaše know-how nebudu mať na výber (o inej možnosti ja osobne neviem, možno iny Vam tu poradia).

    alessi je offline (nepripojený) alessi

    Pokoj a dobro alessi
    Ďakujem. Až teraz si uvedomujem aká cenná je Porada a jej know how. A v čom spočíva jej sila.

    Indeed je offline (nepripojený) Indeed

    Vylúčený člen Indeed
    za know-how LEN jednorázovú sumu !

    trebars v podobe zakupenia licencie,

    kto bude chcieť platiť keď už bude vedieť ,Ako na to ??
    Percento zo zisku nie je najlepsie riesenie. Moze to sposobit viacero komplikacii. Napriklad ak partner bude zisk danovo optimalizovat, nemusite dostat nic. Potom lepsie riesenie je % z trzieb, ale tam su tiez mozne komplikacie: predaj bez faktur, predaj vyrobkov bez vyuzitia vasho know how, barter, dobropisy, atd. A to nespominam potrebu permanentne sledovat jeho uctovnictvo.
    Priklanam sa k nazoru ze jednorazova suma je lepsie riesenie. V jednorazovej sume viete prepoctom tiez zohladnit aj zisky plynuce v buducnosti. Poplatok za licenciu je tiez dobre riesenie.
    Naposledy upravil uverovyanalytik : 29.06.11 at 05:42

    alessi je offline (nepripojený) alessi

    Pokoj a dobro alessi
    dakujem. rozmýšlam nad týmto: urobím im školenie a dám si zaplatiť to školenie. licenciu ani nie. jednorazove na dve hodiny, s poskytnutím základných vecí.

    derek191919 je offline (nepripojený) derek191919

    Muž derek191919
    a stojí ti to za to ked je to bude tvoja konkurencia? Môžu na to prísť aj sami alebo potrebuju važne to tvoje know-how? Ja by som im to asi nepredaval, čo ak budu mať lepšiu predajnu politiku ako ty a teba tym položia? Radšej rozšír prevádzku, aj ked nie hned, ale tohoto by som sa bal to niekomu v blizkom okoli predavať.

    alessi je offline (nepripojený) alessi

    Pokoj a dobro alessi
    momentálne sa snažím ukecať kompetentných, aby so mnou urobili dohodu. že to budem pre nich robiť. samozrejme, dam im to lacnejšie ako normal, ale radšej pomenej a mať zákazky, ako ...

    negotiant je offline (nepripojený) negotiant

    negotiant
    alessi Pozri príspevok
    ja som rozmýšlal 10 percent. ale dakujem za radu. ako si overím že tých 10 percent je tá skutočná suma? mám možnosť kontrolovať účtovníctvo?
    fransizove spolocnosti uctuju vacsinou okolo 10 % obratu. Zavisi v akom rozsahu to mas prepracovane a prirodzene ako sa dohodnes so svojim partnerom.

    V akej oblasti podnikas?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.