Zavrieť

Porady

práca vo sviatok

Dobrý deň prajem,

Chcel by som Vás poprosiť o radu ohľadne skrátenia hodín vo sviatok 5.7.2011.

Ide o to, že pracujem na smeny a vo sviatok 5.7.2011, ako aj celý ten týždeň, mam mať poobednú smenu tj. 14:00 – 22.00 avšak obchod je otvorený do 20:00. Dostal som harmonogram 30.6, čo je tiež porušenie zakonníka práce, s takouto pracovnou dobou a na druhy deň bol vytlačený nový harmonogram s upravenou pracovnou dobou tj. 14:00 – 20:00 a tieto 2 hodiny mi boli rozpísane do ďaľších dní. Podľa mojho nazoru takúto zmenu zamestnávateľ nesmie vykonať, myslím, ze je to vedené ako prekážka v práci. A navyše na inom oddelení toho istého obchodného domu to ostalo tak ako vychádza smena tj. Do 22:00 hod.

Preto sa chcem poradiť, či má na takéto konanie zamestnávateľ právo alebo nie.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Gina Er je offline (nepripojený) Gina Er

    Gina Er
    a o čo Ti ide? chceš robiť do 22,00 ? aká prekážka v práci,keď obchod je otvorený?

    avalik je offline (nepripojený) avalik

    avalik
    Gina Er Pozri príspevok
    a o čo Ti ide? chceš robiť do 22,00 ? aká prekážka v práci,keď obchod je otvorený?
    asi mu ide o to, ze tie 2 hodiny si musi nadrobit

    nas napriklad nutili si vziat cez velkonocnu nedelu dovolenku

    Gina Er je offline (nepripojený) Gina Er

    Gina Er
    1Dara Pozri príspevok
    asi mu ide o to, ze tie 2 hodiny si musi nadrobit

    nas napriklad nutili si vziat cez velkonocnu nedelu dovolenku
    tak to nemôžu nútiť dovolenku.

    ale v obchode je to bežné,to čo on opisuje. my tiež 24.12. robíme iba do 11,00 a v iné dni máme o pol hodiny viac,aby sme mali stanovený počet hodín.my máme v zmluve nerovnomerne rozvrhnutý prac čas,ale robíme len 6-14 a 14-22.

    avalik je offline (nepripojený) avalik

    avalik
    Gina Er Pozri príspevok
    tak to nemôžu nútiť dovolenku.
    ale nutia, bol vydany aj prevadzkovy prikaz, a ked som volala na mzdove a personalne, tak mi povedali, ze tak sa to robi uz roky a statutar to nechce zmenit ... takze ludia podpisovali dovolenkove listky .... samozrejme ja som ziadny dovolenkovy listok nepodpisala ... a par mesiacov neskor som aj dala vypoved - bolo viac "nejasnych" veci

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Podla mna ty mas do 20,00 robit a 2 hodiny, od 20,00 do 22,00 ti ma zamestnavatel zaplatit sviatok.

    Gina Er je offline (nepripojený) Gina Er

    Gina Er
    ivka70 Pozri príspevok
    Podla mna ty mas do 20,00 robit a 2 hodiny, od 20,00 do 22,00 ti ma zamestnavatel zaplatit sviatok.
    aj 14-20 musí byť zaplatené ako vo sviatok,ale tie dve hodiny ja nepovažujem za prekážku v práci.prekážka v práci by to bola,keby mal naplánovanú smenu a obchod by bol zatvorený.

    Gina Er je offline (nepripojený) Gina Er

    Gina Er
    1Dara Pozri príspevok
    ale nutia, bol vydany aj prevadzkovy prikaz, a ked som volala na mzdove a personalne, tak mi povedali, ze tak sa to robi uz roky a statutar to nechce zmenit ... takze ludia podpisovali dovolenkove listky .... samozrejme ja som ziadny dovolenkovy listok nepodpisala ... a par mesiacov neskor som aj dala vypoved - bolo viac "nejasnych" veci
    mali ste podať podnet na inšpektorát práce

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Gina Er Pozri príspevok
    aj 14-20 musí byť zaplatené ako vo sviatok,ale tie dve hodiny ja nepovažujem za prekážku v práci.prekážka v práci by to bola,keby mal naplánovanú smenu a obchod by bol zatvorený.
    Nie, od 14,00 do 20,00 je riadna praca s priplatkom za sviatok,
    tie 2 hodiny je uplne cista nahrada mzdy za sviatok, to je rozdiel.

    avalik je offline (nepripojený) avalik

    avalik
    Gina Er Pozri príspevok
    aj 14-20 musí byť zaplatené ako vo sviatok,ale tie dve hodiny ja nepovažujem za prekážku v práci.prekážka v práci by to bola,keby mal naplánovanú smenu a obchod by bol zatvorený.
    ale z toho co pise zadavatel temy mi pride, ze na ich oddeleni budu mat otvorene do 20:00 a teda aj keby chcel, tak tie dve hodiny, ktore by robil vo vsedny den nemoze robit.

    Gina Er je offline (nepripojený) Gina Er

    Gina Er
    1Dara Pozri príspevok
    ale z toho co pise zadavatel temy mi pride, ze na ich oddeleni budu mat otvorene do 20:00 a teda aj keby chcel, tak tie dve hodiny, ktore by robil vo vsedny den nemoze robit.
    veď podľa harmonogramu (nového) má smenu len do 20,00

    avalik je offline (nepripojený) avalik

    avalik
    Gina Er Pozri príspevok
    mali ste podať podnet na inšpektorát práce
    aj som volala na inspektorat prace, ale ked ostatne kolegyne do toho nechceli ist a podpisali dov. listky, tak som to nechala tak. mne sviatok preplatili im preplatili dovolenku

    Gina Er je offline (nepripojený) Gina Er

    Gina Er
    1Dara Pozri príspevok
    aj som volala na inspektorat prace, ale ked ostatne kolegyne do toho nechceli ist a podpisali dov. listky, tak som to nechala tak. mne sviatok preplatili im preplatili dovolenku
    no vidíš,netreba sa nechať obabrať

    avalik je offline (nepripojený) avalik

    avalik
    Gina Er Pozri príspevok
    veď podľa harmonogramu (nového) má smenu len do 20,00
    pravidelny harmonogram ma 14-22 poobednu cely tyzden,

    zakonnik prace uvadza v §90:
    (9) Rozvrhnutie pracovného času je zamestnávateľ povinný oznámiť zamestnancovi najmenej týždeň vopred a s platnosťou najmenej na týždeň.

    co zamestnavatel nesplnil

    pospo01 je offline (nepripojený) pospo01

    pospo01
    Gina Er Pozri príspevok
    a o čo Ti ide? chceš robiť do 22,00 ? aká prekážka v práci,keď obchod je otvorený?
    Ide o to, co som napisal.... ci ma zamestanvatel pravo na takuto upravu hodin.pretoze prekazka v praci je v tomto pripade od 20:00 do 22:00

    pospo01 je offline (nepripojený) pospo01

    pospo01
    A o to ide, ze podla mna nema zamestnavatel pravo skracovat takto standarnu dobu aj ked je sviatok

    pospo01 je offline (nepripojený) pospo01

    pospo01
    ivka70 Pozri príspevok
    Podla mna ty mas do 20,00 robit a 2 hodiny, od 20,00 do 22,00 ti ma zamestnavatel zaplatit sviatok.
    ale v prvom harmonograme mam pisane do 22:00. a mne sa nezda ta dalsia uprava harmonogramu, to nesmie zamestnavatel spravit.

    video1983 je offline (nepripojený) video1983

    muž video1983
    zamestnavatel moze spravit co chce! otazka je to ako sa k tomu postavis ty a ci sa s nim chces prinajhorsom tahat po sudoch!

    pospo1 je offline (nepripojený) pospo1

    pospo1
    video1983 Pozri príspevok
    zamestnavatel moze spravit co chce! otazka je to ako sa k tomu postavis ty a ci sa s nim chces prinajhorsom tahat po sudoch!

    Tak to si teda nemoze robit co chce !!! Musi dodrziavat zakonnikprace !!!

    avalik je offline (nepripojený) avalik

    avalik
    pospo1 Pozri príspevok
    Tak to si teda nemoze robit co chce !!! Musi dodrziavat zakonnikprace !!!
    ty mas pravo dat podnet na inspektorat prace, resp. zalobu na sud ... ide o to, ci ti tie 2 hodiny, ktore si nadrobis stoja za to

    video1983 je offline (nepripojený) video1983

    muž video1983
    ja ti pisem ze moze a mnohi ho aj porusuju len otazka je ci sa niekto aj odvazi na to upozornit.

    takisto ako keby som ti povedal ze nemozes to a to, ale ty to mozes len ci si ochotni niest aj nasledky tvojich cinov

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.