Zavrieť

Porady

PN v case skoncenia poberania podpory

beas beas

beas je offline (nepripojený) beas

Dobry den.
Moj problem je ten, ze manzel bol 6 mesiacov na UP a poberal podporu, ale v priebehu toho mu zistili vazne ochorenie,( 20.6. mal posledmu davku v nezamestnanisti a 23.6. mu vyoperovali obličku) musel podstupit operaciu obličky a mna by zaujimalo ako ma postupovat aby mal aspon daky prijem, alebo takyto clovek, ktory odpracoval 25 rokov nema narok uz na nic?
Neviem ako dlho bude PN a teraz nebude mat žiadny príjem, alebo ako a co treba urobit aby dostal aspon tych cca 200,-€ co mal podporu. dakujem
Usporiadat
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Ak sa zaregistruje na SP , ako dobrovolne poistená osoba na dobrovolné nemocenské poistenie, tak môže mať platenú PN z VZ 329,06 eur.
Mesačne sa platí 4,4%, a počas PN človek nemusí platiť odvody.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
avalik avalik

avalik je offline (nepripojený) avalik

Xanti Pozri príspevok
Ak sa zaregistruje na SP , ako dobrovolne poistená osoba na dobrovolné nemocenské poistenie, tak môže mať platenú PN z VZ 329,06 eur.
Mesačne sa platí 4,4%, a počas PN človek nemusí platiť odvody.
teraz ked je uz na PN asi mu ta registracia nepomoze, ci?
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

1Dara Pozri príspevok
teraz ked je uz na PN asi mu ta registracia nepomoze, ci?
Ak ukončí tú PN čo mu vystavili v nemocnici, a dá si vypísať PN od obvodného lekára, po registrácii tak mu to pomôže.
0 0
beas beas

beas je offline (nepripojený) beas

takze teraz je v nemocnici a co ma teda urobit dalej?
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Vypísať RL FO na SP, môžeš ísť vypýtať ... zaniesť mng. do nemocnice aby vypísal a podpísal no a ked príde z nemocnice ukončiť PN a ísť na novú platenú.

http://www.socpoist.sk/ext_dok-rlfo-...natelny/39196c
3 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

Xanti Pozri príspevok
Vypísať RL FO na SP, môžeš ísť vypýtať ... zaniesť mng. do nemocnice aby vypísal a podpísal no a ked príde z nemocnice ukončiť PN a ísť na novú platenú.
Ale jednu podmienku nemáte splnenú....dobrovoľne poistenie pre prípad napr. PN musí byť 270 kal. dní...a to nemáte splnené...rak Vám to nepomôže....iba v tomto prípade vybaviť si soc. odkázanosť....ak je na to nárok, popr. požiadať SP o priznanie dôchodku....ale tam by ste sa museli informovať.....
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Mila123 Pozri príspevok
Ale jednu podmienku nemáte splnenú....dobrovoľne poistenie pre prípad napr. PN musí byť 270 kal. dní...a to nemáte splnené...rak Vám to nepomôže....iba v tomto prípade vybaviť si soc. odkázanosť....ak je na to nárok, popr. požiadať SP o priznanie dôchodku....ale tam by ste sa museli informovať.....
Mila123,
manžel zadávajúcej túto podmienku má splnenú. Ved bol zamestnaný 25 rokov a na podpore je len 6 mesiacov. Ukončené zamestnanie sa mu priráta k DNP, a má splnenú podmienku 270 dní poistenia.

Neplaš ludí.
4 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

Xanti Pozri príspevok
Mila123,
manžel zadávajúcej túto podmienku má splnenú. Ved bol zamestnaný 25 rokov a na podpore je len 6 mesiacov. Ukončené zamestnanie sa mu priráta k DNP, a má splnenú podmienku 270 dní poistenia.

Neplaš ludí.
XANTI...z akého titulu mu vznikne nárok na PN?
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Mila123 Pozri príspevok
XANTI...z akého titulu mu vznikne nárok na PN?
Ak bude mať PN vypísanú z DNP. Z tohto titulu mu vznikne nárok na PN. A upozorňujem ťa, kedže zadaváteľkin mng. ukončil zamestnanie, teda je to ukončené poistenie. A to sa priráta k DNP .. presne ako píšem vyššie. Takže podmienku 270 dní poistenia v posledných 2 rokoch bude mať splnenú.

Nemusí ísť len o DNP, 270 dní DNP by potrebovali keby mali súbeh teda počas trvania zamestnania, by si chceli zvýšiť VZ na prípadné PN alebo materskú.

Ale nie pri ukončenom poistení. Tak prosím ťa nemäť ľudí a nespochybňuj.
4 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Mila123 Pozri príspevok
XANTI...z akého titulu mu vznikne nárok na PN?
.. platí zákon o SP .. treba lepšie prečítať
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

beas Pozri príspevok
Dobry den.
Moj problem je ten, ze manzel bol 6 mesiacov na UP a poberal podporu, ale v priebehu toho mu zistili vazne ochorenie,( 20.6. mal posledmu davku v nezamestnanisti a 23.6. mu vyoperovali obličku) musel podstupit operaciu obličky a mna by zaujimalo ako ma postupovat aby mal aspon daky prijem, alebo takyto clovek, ktory odpracoval 25 rokov nema narok uz na nic?
Neviem ako dlho bude PN a teraz nebude mat žiadny príjem, alebo ako a co treba urobit aby dostal aspon tych cca 200,-€ co mal podporu. dakujem
.. ešte by ma zaujímalo, či mu vôbec vystavovali PNku ... lebo automaticky to nerobia
Ak mu nevystvili .. tak je to jednoduchšie .. prihlási sa v SP ako DPO .. a hne´d na druhý deň si môže dť vypísať PNku .
Ak už má ... tak treba ukončiť, ako je vyššie písné.

.. takže píšeš, že vystvenú má ... tak ju treba ukončiť.. A po prihlásení sa v SP na DNP .. nová PNka
0 0
beas beas

beas je offline (nepripojený) beas

tak teraz som to celkom nepochopila, ma splnenu alebo nema splnenu podmienku. takze este raz, ma 46 rokov od 18. rokov pracoval, nikdy nemal PN, teraz ma vypísanú PN od obvodnej lekarky a momentalne je v nemocnici po operacii oblicky, je uz tyzden na infuzkach a neviem kedy sa dostane domov, co a kedy teda treba urobit. ale dakujem za aj za tu iskričku, ktorú ste mi zatial dodali. musim najst daku cestu, lebo mame este nezaopatrene dieta a tiez dake uvery a aj to malo by pomohlo.zatial dakujem bea
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

No v prvom rade treba vypísať prihlášku do SP, tlačivo som ti dala link v predošlom príspevku.
Potom tú prihlášku treba zaniesť na SP.
Dalším bodom je ukončiť PN.
A nakoniec vypísať novú PN ako DPO a odniesť na SP. No a SP bude vyplácať nemocenské dávky, aj ked len z minima čo je cca 180e mesačne.

A má splnenú podmienku. Mila123 sa tomu nerozumie a zbytočne ťa pomýlila. Bude mať nárok na PN tak ako som napísala, ked sa prihlási ako dobrovolne poistená osoba na nemocenské poistenie.
2 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Mila123 Pozri príspevok
Ale jednu podmienku nemáte splnenú....dobrovoľne poistenie pre prípad napr. PN musí byť 270 kal. dní...a to nemáte splnené...rak Vám to nepomôže....iba v tomto prípade vybaviť si soc. odkázanosť....ak je na to nárok, popr. požiadať SP o priznanie dôchodku....ale tam by ste sa museli informovať.....
Mila123, PN a nemocenské poistenie sú dva rozdielne pojmy. Do 270 dní nem. poistenia v posledných dvoch rokoch sa započítava aj doba predch.ukončeného nem.poistenia, napr. zo zamestnania, čo manžel beas splňa

Ak chceš radiť v takejto komplikovanej otázke, naozaj by bolo vhodné doštudovať si zákon o sociálnom poistení.
0 0
beas beas

beas je offline (nepripojený) beas

Dakujem vam za uzitocne rady, ale mam este jednu otazku aku dobu musi byt takto registrovany, aby tu PN dostal? Myslim tym ci nemusi najprv urcitu dobu platit to poistenie,aby mu PN vyplacali, alebo mu staci ta podmienka , tych 270 dni?
Neviem ci mam dobre informacie ale vraj ked sa jeden den zaregistruje a napr. o dva dni ide na PN mal by ju mat platenu. Je to tak? Dakujem
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Ano je to tak, ak sa zaregistruje, tak na druhý deň alebo aj o dva ak bude mať vypísanú PN tak je už platená.
Musí sa prihlásiť, bez prihlásenia nebude platená PN.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

beas Pozri príspevok
Dakujem vam za uzitocne rady, ale mam este jednu otazku aku dobu musi byt takto registrovany, aby tu PN dostal? Myslim tym ci nemusi najprv urcitu dobu platit to poistenie,aby mu PN vyplacali, alebo mu staci ta podmienka , tych 270 dni?
Neviem ci mam dobre informacie ale vraj ked sa jeden den zaregistruje a napr. o dva dni ide na PN mal by ju mat platenu. Je to tak? Dakujem
nezabudni do 8. kal. dňa nasl.mesiaca zaplatiť alikv.časť DNP, inak mu nemocenské z DNP nevyplatia.
0 0
beas beas

beas je offline (nepripojený) beas

este nieje registrovany , ale predpokladam, ze ked pojdem do soc. poistovne tak by mi mali vsetko povedat co treba urobit a mozem tam ist aj v jeho mene, lebo on je momentalne v nemocnici.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

beas Pozri príspevok
este nieje registrovany , ale predpokladam, ze ked pojdem do soc. poistovne tak by mi mali vsetko povedat co treba urobit a mozem tam ist aj v jeho mene, lebo on je momentalne v nemocnici.
No neviem či Ti poradia,
skôr ťa odradia.
Vytlač si tlačivo čo som prilepila tu http://www.porada.sk/1785702-post6.html , vypíš ho spolu s mng. a on nech ho podpíše a treba zaniesť do SP .. a to ešte môžu robiť caviky, aby odniesol osobne, vtedy treba zabaliť a poslať poštou ale prepísať na neskorší dátum začatia poistenia.

A ved za ním chodíš do nemocnice takže viete to urobiť nie?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

beas Pozri príspevok
este nieje registrovany , ale predpokladam, ze ked pojdem do soc. poistovne tak by mi mali vsetko povedat co treba urobit a mozem tam ist aj v jeho mene, lebo on je momentalne v nemocnici.
v jeho mene nie. Môžeš si zo stránky SP vytlačiť registračný list fyzickej osoby, vyplniť ho, dať podpísať manželovi a odniesť do SP. (niekde požadujú aj občiansky preukaz DPO)
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať