Zavrieť

Porady

Faktúry za "cestovné"

Dobrý deň všetkým, už som si prečítala kopec príspevkov, ale zase sa obraciam na vás skúsenejších s otázkou:
keď máme faktúry za ubytovanie, letenky atď. vystavené na firmu, má sa to účtovať na 512AE alebo na 518, čo je podľa vás správnejšie?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    Katarína Cigánová
    angelaanakonda Pozri príspevok
    Dobrý deň všetkým, už som si prečítala kopec príspevkov, ale zase sa obraciam na vás skúsenejších s otázkou:
    keď máme faktúry za ubytovanie, letenky atď. vystavené na firmu, má sa to účtovať na 512AE alebo na 518, čo je podľa vás správnejšie?
    Na 512 to účtujem iba vtedy , ak je ubytovanie , príp. leteka hradená zamestnancom a účtuje si o nej v cestáku.
    Ak službu obstará firma / zamestnanec s tým nemá žiadnu starost / , účtujem to na 518 .

    zlatica76 je offline (nepripojený) zlatica76

    zlatica76
    Ja osobne preferujem také účtovanie, aby mi dalo reálny obraz o niektorých skutočnostiach - preto faktúry za letenky, ubytovanie a pod. pokiaľ súvisia s nejakou služobnou cestou účtujem na účet 512.

    Aj Cenigovej na str. 278 (vydanie máj 2009) sa píše:

    Do nákladov na cestovné patria najmä:
    .....
    g) cestovné náklady, náklady na ubytovanie a stravovanie vo výške stravného, vyúčtované dodávateľmi za poskytnuté služby účtovnej jednotke pre zamestnancov pri pracovných cestách, napr. pri návšteve výstav a veľtrhov, na školeniach, inštruktážach, pracovných poradách a pod.

    Pre mňa ako ekonóma je relatívne dôležitejšie vedieť, koľko ma skutočne stáli náklady na pracovné cesty, ako to mať rozdelené na dvoch účtoch a pri prípadnej "zvedavej" otázke vedenia to pracne vyhľadávať na 518.

    Ale v zásade je úplne jedno, ktorý účet na to použiješ, lebo vo výkazoch sa ti to stretne na jednom riadku

    Faktúry za "cestovné"

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.