Zavrieť

Porady

exekucia invalidneho dochodku

Akú výšku z dôchodku môže exekútor stiahnúť invalidnému dochodcovi s dôchodkom 270 eur? Je výpočet rovnaký ako pri zamestnancovi? Musí exekútor ponechať určité percento zo životného minima?

Ďakujem pekne za odpoveď.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    intro je offline (nepripojený) intro

    intro
    Invalidný dôchodok vypláca platiteľ dôchodku /ústredie sociálnej poisťovne/.
    Poisťovňa disponuje informáciami o počte vyživovaných osôb a sama vyráta výšku zrážok z dôchodku.

    Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

    Kvaka
    Wes Pozri príspevok
    Invalidný dôchodca je ženatý a má 2 nezaopatrené deti. Takže ak som to správne pochopil 60% zo životného minima + 3 x 25% zo životného minima. To ale potom vychádza, že budú exekúčne zrážky približne 20 eur. Mýlim sa?
    Ak vyživuje aj manželku, tak to vychádza tak, že na neho musí ostať 189,83*0,6=113,89€ a na tri vyživované osoby 189,83*0,25=47,45€. Spolu je to 256,24€. Zo zvyšku mu môžu strhnúť, ale riadi sa to nariadením vlády 268/2006 Z.z. a § 279 Občianskeho súdneho poriadku. Pozri si toto:
    § 279

    (1) Z čistej mzdy, ktorá zostáva po odpočítaní základnej sumy a ktorá sa zaokrúhli nadol na sumu deliteľnú v eurocentoch troma, možno zraziť na vymoženie pohľadávky oprávneného len jednu tretinu. Pre prednostné pohľadávky uvedené v odseku 2 sa zrážajú dve tretiny. Prednostné pohľadávky sa uspokojujú najprv z druhej tretiny a až vtedy, ak táto tretina na ich úhradu nestačí, uspokojujú sa spolu s ostatnými pohľadávkami z prvej tretiny.
    Tu máš príklad výpočtu http://www.poradca.sk/SubPages/Otvor...dclanok=102084
    Naposledy upravil Kvaka : 12.07.11 at 18:35 Dôvod: doplnenie

    Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

    Kvaka
    Wes Pozri príspevok
    Akú výšku z dôchodku môže exekútor stiahnúť invalidnému dochodcovi s dôchodkom 270 eur? Je výpočet rovnaký ako pri zamestnancovi? Musí exekútor ponechať určité percento zo životného minima?

    Ďakujem pekne za odpoveď.
    Musí mu ponechať 60% zo sumy platného životného minima. Ak sa posudzuje viac osôb v domácnosti, tak na každú ďalšiu osobu musí ostať 25% sumy platného životného minima. ŽM je aktuálne zmenené od 1.7.2011, jeho výška je 189,83€. Stačí vypočítať.

    pepsikova je offline (nepripojený) pepsikova

    ...originál... pepsikova
    ..pokial sú vyživované osoby, sú uvedené aj u zamestnávateľa, ten musí vypočítať čiastku dlhu na splácanie tak, aby boli pokryté aj tieto osoby...exekútorovi sa to nahlasuje v súpise majetku, ktorý pošle dlžníkovi pri ozname o exekúcii...

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    O akú exekúciu ide ? Žije sám, alebo sú tam ďalšie spoločne posudzované osoby ?

    pepsikova je offline (nepripojený) pepsikova

    ...originál... pepsikova
    ...musí ti nechať +-90€...asi 93€...inak berie všetko navyše...a ak je aj zamestnanec a má aj dôchodok, berie sa z platu..
    Naposledy upravil pepsikova : 12.07.11 at 16:10

    Ibaaktak je offline (nepripojený) Ibaaktak

    Ibaaktak
    pri všetkej úcte doterajšie rady by len prehlbili problémy. Existuje § 42a Obč. zíkonníka t.j. odporovatelný právny úkon a naviac silne by to zavánalo tr. činom krátenia prip. poškodzovania veritela. Niekedy sa dá zastavit exekúcia celkom alebo z časti napr. neprimerané sankcie-úroky v prípade nebankových subfjektov,, vzniest úspešne námietku premlčania dlhu čo sa tiež v praxi stáva, prípadne skúsit riešenie cez osobný bankrot alebo dohodou z exekútorm že rodinný príslušníci pristupia k dlhu. Skúste riešit vec najlepšie s advokátom v mieste bydliska bo lahko sa múže stat, že z vetra bude riadna búrka a možno po oboznámení sa s vecou advokátom nastane nečakané zlepšenie situácie

    Wes je offline (nepripojený) Wes

    Wes
    Invalidný dôchodca je ženatý a má 2 nezaopatrené deti. Takže ak som to správne pochopil 60% zo životného minima + 3 x 25% zo životného minima. To ale potom vychádza, že budú exekúčne zrážky približne 20 eur. Mýlim sa?

    Wes je offline (nepripojený) Wes

    Wes
    Ďakujem pekne všetkým za odpoveď. Posledná otázka Zaujímalo by ma ako exekútor vie koľko je vyživovaných osôb v domácnosti. Je to potrebné nahlásiť priamo exekútorovi alebo odkiaľ berie tieto informácie.

    lucka165 je offline (nepripojený) lucka165

    lucka165
    To znamená,že ak žijem v domácnosti s matkou a jej druhom,tak aj im môžu siahnuť na majetok?

    arizona je offline (nepripojený) arizona

    arizona
    lucka165 Pozri príspevok
    To znamená,že ak žijem v domácnosti s matkou a jej druhom,tak aj im môžu siahnuť na majetok?
    Aky majetok mas na mysli???

    Exekutor moze siahnut na majetok iba dlznikovi

    lucka165 je offline (nepripojený) lucka165

    lucka165
    Ja som na invalidnom dúchodku a nevlastním žiadny hnuteľný.ani nehnuteľný majetok.Bývam u matky v jej byte v ktorom má osobné vlastníctvo.Môj dôchodok je 96,90 ale požiadala som Socialnu poisťovnu o príspevky.Dlhy mám z čias,ked som bola vydatá,teraz som v rozvodom stave.Smozrejme z tohoto prímu sa nedajú platiť ani splátkové kalendáre.Tak že mamine nemôžu siahnuť na nič?Dakujem Myslím výplatu z práce a byt

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.