Zavrieť

Porady

Rekonštrukcia, či zhodnotenie stavby?

Prosím, poraďte...V prenajatej hale vykonávam rekonštrukciu, Majiteľ je môj manžel. V nájomnej zmluve je dohodnuté, že rekonštrukciu vykonávam na vlastné náklady, za čo mám úľavu na nájomnom. Moja otázka: Aj keď nie som vlastníkom budovy, mám tieto opravy účtovať ako HIM a v budúcich rokoch odpisovať ?.....alebo účtovať ako režijné náklady, oprava stavby...Ide o výmenu strechy, nová elektroinštalácia, nové socialne zariadenia, nadstavba budovy...
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    emily je offline (nepripojený) emily

    emily
    Myslím, že stále platí to ako sa dohodnete v zmluve a keď je to nad 30tis(čo asi je), tak odpisuje prenajímateľ alebo nájomca.
    Len neviem či je to technické zhodnotenie alebo ako nový dlhodobý majetok. Určite nie do réžie.

    andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

    andrej_rv
    adam
    V nájomnej zmluve je dohodnuté, že rekonštrukciu vykonávam na vlastné náklady, za čo mám úľavu na nájomnom. Moja otázka: Aj keď nie som vlastníkom budovy, mám tieto opravy účtovať ako HIM a v budúcich rokoch odpisovať ?.....alebo účtovať ako režijné náklady, oprava stavby...Ide o výmenu strechy, nová elektroinštalácia, nové socialne zariadenia, nadstavba budovy...
    Keďže nie je známe presné znenie zmluvy ani spôsob zápočtu vykonaného TZ s nájomným, je dosť ťažko uviesť nejakú konkrétnu odpoveď.
    Keďže však v zmysle zmluvy ide jednoznačne o rekonštrukciu budovy v prospech vlastníka, podľa môjho názoru:
    - všetky náklady na budovu budú u Teba výdavkami neovplyvňujúcimi daň(bez možnosti samostatného odpisovania po ukončení TZ), ktoré je potrebné samostatne evidovať po dobu rekonštrukcie
    - vykonané TZ sa buď priebežne alebo po ukončení započíta ako časť (prípadne celé) nájomné stanovené zmluvou o nájme (ako nepeňažná operácia) - u Teba to bude daňový výdavok ako prev. réžia - nájomné
    - u manžela bude zúčtovaná časť započítaného nájomného (hodnota TZ alebo jeho časti započítavanej s nájomným v priebehu roka) nepeňažným plnením, teda príjmom podliehajúcim dani
    - zároveň u manžela bude tento nepeňažný príjem po dokončení TZ sumou, ktorá zvýši vstupnú cenu pôvodnej budovy a do nákladov sa zahrnie postupne vo forme zvýšených odpisov
    Ak by si chcela TZ samostatne odpisovať Ty, musela by si mať písomný súhlas prenajímateľa a zároveň by sa o vykonané TZ nemohla poskytovať úľava na nájme (nešlo by teda o nepeňažný príjem manžela) a pri skončení prenájmu pred ukončením odpisovania TZ užívateľom by sa neodpísaná časť musela medzi vami finančne vysporiadať.

    Freddy je offline (nepripojený) Freddy

    Freddy
    andrej_rv
    Ak by si chcela TZ samostatne odpisovať Ty, musela by si mať písomný súhlas prenajímateľa a zároveň by sa o vykonané TZ nemohla poskytovať úľava na nájme (nešlo by teda o nepeňažný príjem manžela) a pri skončení prenájmu pred ukončením odpisovania TZ užívateľom by sa neodpísaná časť musela medzi vami finančne vysporiadať.
    V tomto prípade, ak TZ bude odpisovať nájomca, do akej odpisovej skupiny treba zaradiť rekonštrukciu (v prípade prenajímateľa by to bolo zvýšenie hodnoty majetku, ale keďže nájomca nemá budovu v majetku, musí to zaradiť samostatne)?

    Rekonštrukcia, či zhodnotenie stavby?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.