Zavrieť

Porady

Okamih Prepojenia Softwaru a Hardwaru

Dobrý deň,
rád by som sa niekoho znalého spýtal na PREPOJENIE - ako je prepojený nehmotný software - informácia - s materiálnym hardwarom v počítači - s hmotou - konkrétne na "miesto", resp. okamih kedy sa to deje. Začul som len niečo veľmi nejasné a zahmlené - a aj to neviem či je správne - že tranzistory v počítači sú vlastne polovodiče - raz vodivé raz nevodivé - a podľa toho že raz prepúšťajú elektrický prúd a raz nie - sa tým takto v hmotných súčiastkach formuje nehmotná informácia 0 a 1. A to sa potom samozrejme milióny krát kombinuje. Toto by mohlo byť konkrétne to miesto,okamih prepojenia na ktoré sa pýtam. Ale čo spúšťa/riadi tú vodivosť a nevodivosť tranzistorov? A aj keby to takto nejako bolo, prosil by som o nejaké lepšie širšie vysvetlenie, toto je dosť nedostačujúce.
Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Fero11 je offline (nepripojený) Fero11

    Fero11
    Ja niesom moc odbornik v tejto oblasti, ale mozno sa treba pozret hodne hodne do minulosti, tam niekde bude aj princip (nemam chut teraz googlovat a nieco hladat) mozno by si mohol zacat tu http://sk.wikipedia.org/wiki/Dejiny_...3%ADta%C4%8Dov (ver ci never uz v kamennej dobe sa s tym zacalo).

    mapper je offline (nepripojený) mapper

    mapper
    zaujima Ta cinnost procesora alebo pamate? ak procesora tak pravdepodobne najdes odpoved pri vyhladavani lebo to ma nieco s krystalom a generatorom frekvencie... ale kedze ma fyzika nikdy nebavila tak viac neviem.

    ako pracuje tranzistor:
    http://www.google.com/#sclient=psy&h...w=1024&bih=605

    nieco o zdrojoch:
    http://sk.wikipedia.org/wiki/Zdroj_%...%ADta%C4%8D%29

    o procesore
    http://www.gymmt.sk/~alica/matury/ma...2/procesor.htm

    srska je offline (nepripojený) srska

    srska
    Matt777 Pozri príspevok
    Dobrý deň,
    rád by som sa niekoho znalého spýtal na PREPOJENIE - ako je prepojený nehmotný software - informácia - s materiálnym hardwarom v počítači - s hmotou - konkrétne na "miesto", resp. okamih kedy sa to deje. Začul som len niečo veľmi nejasné a zahmlené - a aj to neviem či je správne - že tranzistory v počítači sú vlastne polovodiče - raz vodivé raz nevodivé - a podľa toho že raz prepúšťajú elektrický prúd a raz nie - sa tým takto v hmotných súčiastkach formuje nehmotná informácia 0 a 1. A to sa potom samozrejme milióny krát kombinuje. Toto by mohlo byť konkrétne to miesto,okamih prepojenia na ktoré sa pýtam. Ale čo spúšťa/riadi tú vodivosť a nevodivosť tranzistorov? A aj keby to takto nejako bolo, prosil by som o nejaké lepšie širšie vysvetlenie, toto je dosť nedostačujúce.
    Ďakujem.
    1) - keď zapneš hlavný vypínač do "on"
    2) - aby platilo to, že sú raz "vodivé a raz nevodivé" musí platiť 1

    pozn.: aj cmos, v ktorej je bios je napájaný baterkou. ten to všetko rozbieha - pomocou neho dochádza k prepojeniu softu a hardware

    Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

    Dáša_
    tuším podobné otázky dáva môj desaťročný syn.

    základ, ale úplne úplne základný je ten, že počítač rozoznáva iba dve úrovne - bud signál je alebo nie je. Bud je to 0 alebo 1. Buď prúd prechádza alebo neprechádza. Len to sme niekde na úrovni strojového kódu, kde dokážeme ovládať (ak to vieme ) všetko - sčítanie, odčítanie, registre, pamäť, periférie, vstupy, ..... Lenže, kto by to už dnes robil...

    srska je offline (nepripojený) srska

    srska
    súhlasím - od 0 a 1 sa všetko odvíja napr. 1+1=10 ale k tomu treba furt elektriku aby to mašinka realizovala

    Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

    Dáša_
    srska Pozri príspevok
    súhlasím - od 0 a 1 sa všetko odvíja napr. 1+1=10 ale k tomu treba furt elektriku aby to mašinka realizovala
    jasne, to je samozrejmé.

    Nejak mi to uniklo, toto uz synator ovláda

    Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

    Dáša_

    V´daka, ukážem mu Teraz trvá na tom, že si ide postaviť sám počítač. Nie že by jeden nemal... Tak som aspon nariadila, nech tam nainštaluje nejaký linux Teda, počítač už tuším funguje, už je v štádiu inštalovania systému...

    Matt777 je offline (nepripojený) Matt777

    Matt777
    Ďakujem všetkým za odpovede, ale pravdupovediac moc som z toho nepochopil. Som lekár, v počítačoch sa moc nevyznám - len základy, a aby som trochu osvetlil - túto otázku sa pýtam preto lebo viem že je analógia medzi prepojením informácie/softwaru s hardwarom a prepojením ľudskej mysle - nehmotných informácii s mozgom - hardwarom (-a následne potom s celým telom) - čiže s neurónmi v ktorých takisto tečie elektrický prúd. Snažím sa pochopiť princíp - preto sa pýtam čo riadi vodivosť či nevodivosť polovodičov v tranzistoroch alebo relé, či diód, alebo čo tam vlastne je, v podstate na tom nezáleží. Ako trebárs nejaký softw. program - zavedený na vykonávanie - dokáže riadiť to či sú tie "súčiastky" tam vodivé alebo nevodivé - otvorené alebo zatvorené - čiže 1 alebo 0...?

    Okamih Prepojenia Softwaru a Hardwaru

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.